בשבע 347: מכתבים למערכת

תגיות: דגן ורטמן
קוראי העיתון , כ"ו בסיון תשס"ט

 

שופטינו כבראשונה/ ח"כ אורי אריאל, כפר אדומים

בשבוע שעבר בחרה בי הכנסת כנציג האופוזיציה לוועדה לבחירת שופטים.

הבחירה שנפלה על חודו של קול, הושגה לאחר מאמצים מרובים של אנשים רבים בתוך הכנסת ומחוץ לה.

ברצוני להודות לכל השותפים במאמצים, אשר לכל אחד ואחד או אחת, חלק חשוב בהצלחה.

מינוי זה לו זכיתי מציב בפני משימה לא פשוטה. בשנים האחרונות חלה ירידה מתמשכת ועקבית באמון הציבור בבית המשפט, ויותר קהלים וציבורים חשים שבית המשפט אינו מייצג אותם, אלא מבטא דעה אחידה של ציבור קטן בלבד.

תופעה זאת נראה שנובעת מהליך קבלת השופטים שהיה נהוג עד היום ובו השופטים המכהנים מביאים למינוי קרובי משפחה, חברים או חברים לדעה ולהלך הרוח.

לאחר שאלמד את הנושא לעומק, אני מאמין שהוועדה החדשה תצליח לשנות את הנוהל, להביא לייצוג רחב יותר בבתי המשפט ובבית המשפט העליון, ובהתאם לכך לאמון גדול יותר של הציבור במערכת המשפט.

 

הפראיירים של הקב"ה, אנחנו! / ידידיה שילה, בית אל

(בתגובה ל'הפראיירים של המדינה, אנחנו', גיליון 345)

במאמרו תיאר בועז העצני את מסכת ההתנכלויות של רשויות המדינה למתנחלים. הוא קרא למתנחלים להפסיק להיות פראיירים של המדינה, בעיקר בשירות בצה"ל. אולם, כפי שמצוות ישוב א"י לא מתבטלת בגלל יחס עוין של השלטון, גם המצווה להתגייס לצה"ל אינה מתבטלת בגלל אותה הסיבה. אנחנו לא פראיירים של המדינה, אלא עבדי ד' שמקיימים מצוות, וביניהן גם המצווה של "עזרת ישראל מיד צר".

צא ולמד מאנשי אלטלנה שאחרי שבן גוריון ורבין הרגו רבים מחבריהם, בלעו את הדמעות, התגייסו לצה"ל, ונלחמו בגבורה בכיבוש הגליל. בלעדנו, הצבא עלול לרדת ברמתו, ולשום ראש ממשלה ימני לא תהיה אופציה לממש מדיניות אמיצה.

 לטווח הארוך מתבצעת מהפיכה קרבית רוחנית בצבא, הרבה בזכותם של לוחמים כמו עמיחי מרחביה הי"ד, דגן ורטמן הי"ד ודביר בר חי יבלח"א. את השינוי החיובי כבר ראינו במבצע עופרת יצוקה, ועוד נראה אותו הלאה. אני מאחל לבועז העצני שיזכה להיכנס לכנסת הבאה, ולהצליח לתקן את העוולות שעליהן כתב.

 

נתניהו נשאב שמאלה / הרב יוסף הרטמן, קרית מלאכי

"מדינה פלשתינית מפורזת" - שלושת המילים הללו, שנאמרו ע"י ראש הממשלה, עלולות לעלות לכולנו ביוקר. ואמנם, הבית הלבן בירך על המילים הללו, מבחינתו זהו צעד ל'שלום'...

נתניהו, שנבחר כידוע כמנהיג גוש הימין, קיבל את אמון הבוחר והומלץ לנשיא פרס על ידי מפלגות הימין, בגלל עמדתו האידיאולוגית, שגרסה בצדק התנגדות לרעיון המסוכן והאווילי של: "שתי מדינות לשני עמים".

 בסיום נאומו, בו ניסה לרצות את כל הצדדים, נשאב שמאלה ואמר את המילים הנ"ל. הוא הוכיח לכל העולם כי הוא לחיץ וסחיט, כפי שהיה בקדנציה הקודמת שלו. בכך הוא יזמין על עצמו עלינו,לחצים נוספים, שאחריתם מי ישורנו? תפנית שמאלנית זו היא יריקה בשלטון הדמוקרטיה וברצון הבוחר. בכך המשיך את ה'מסורת' של מנהיגי הליכוד שעלו לשלטון על כתפי הימין והמתנחלים, וביצעו את מדיניות השמאל הקיצוני: הפקרת סיני ועקירת כל היישובים היהודיים ע"י בגין ז"ל ועוזרו שרון, עקירת וגירוש תושבי גוש קטיף ע"י שרון ועוד. 

היה על נתניהו ללמוד מ'בני דודנו' שאינם מוכנים לשום ויתור וזוכים לכבוד והערכה בארה"ב ובאירופה. קשה מאוד יהיה לתקן את הנזק התדמיתי והמעשי שמילים אלו גרמו ויגרמו לנו, חלילה.

נותרתי אזרח מודאג, המצפה לרחמי שמים, לאחר הנאום החגיגי בבר אילן.

 

נוהגים באדישות/ איתמר ליברמן, בית אל

תאונות הדרכים כבר הפכו לשגרת יום קשה וכואבת, ונראה שהיא לא פסחה על כבישי יהודה ושומרון.

בהקשר לכך יש להדגיש את מעורבותם של ערבים בתאונות שמתרחשות בכבישים אלו, וחיזוק לכך קיבלנו בשבוע שעבר בתאונה המחרידה שאירעה סמוך לאפרת שגבתה את חייה של חניה משולם ז"ל מהישוב היהודי בחברון.

התאונה הוכיחה שלא צריך להיות מחבלים כדי להרוג יהודים. נהיגה מופרעת יכולה להשיג תוצאה מספקת ועם פחות רעש תקשורתי וציבורי שבא בעקבותיו.

למעשה נהיגה פרועה של נהגי רכבים ומוניות ערבים איננה חריגה בכבישי יש"ע, וקרוב לוודאי שהללו מנצלים זאת להרג יהודים חפים מפשע. לאור זאת על המדינה ומוסדותיה לאכוף את החוקים המקובלים וליצור מודעות רחבה לנושא גם בקרב המגזר הלא יהודי.

 

צימוקים לשבת / משה טאו, רחובות

מורה נאשם שהכה את תלמידו בכרוב.

חביטת ירק.

המשטרה מתקשה בפענוח שוד. זוג החשודים שומר על זכות השתיקה .

 בעיה בשני נאלמים.

עילה לפיטורי מורה: נתונה למצבי רוח משתנים.

בעיות מזג עביר.