בשבע 347: תרגיל מבריק, אבל זמני

המשימה העיקרית שלנו כעת אינה להילחם בנתניהו, אלא להחדיר לתודעה הציבורית שמדיניותו היא זמנית

יצחק קליין , כ"ו בסיון תשס"ט

נאומו של נתניהו מיועד לפתור את בעיית אובמה ולא את 'הבעיה הפלשתינית'. המתווה המדיני שהציע אינו ישים. את זה מבין נתניהו עצמו, ועל דעת כן נשא את נאומו. גם נשיא ארה"ב מבין את זה, אך אובמה תמרן את עצמו למקום שבו הוא צריך לקבל את מס השפתיים של נתניהו כאילו היה טבין ותקילין. בצד הוויתורים על הנייר, נתניהו ניסה לשמור על חופש פעולה מסוים, בעיקר בתחום הבנייה ביישובים.   

הוויתור האידיאולוגי של נתניהו מצמרר, אך הבעיה העיקרית שנאומו יצר היא שנגזר עלינו תקופה ממושכת נוספת של 'לא משבר ולא פתרון', תוך חסימת הדרך לפתרון אמת. הלקח של 16 השנים האחרונות הוא שמדיניות ה'גזר' מול הפלסטינים לא הועילה דבר, ועתה הגיעה עונת המקל. חשוב ללחוץ  על הפלשתינים, להעמיד אותם במקום שבו הם צריכים לבחור בין השלמה לפי תנאינו לבין התנוונות פוליטית וחברתית מצטברת עד לאפשרות של התפוררות מוחלטת. הדרך לפתרון הסכסוך מחייבת מדיניות אקטיבית, שמטרתה פגיעה ב'צומוד' הפלשתיני: סיפוח היישובים הקיימים ביו"ש, בניית יישובים חדשים, השתלטות על אדמות המדינה והקצאת משאבים גדולים לעידוד הגירת משפחות פלשתיניות צעירות למדינות תבל.  תהליך כזה מוביל או למדינת קנטונים מפורזת או לביטול החברה הפלשתינית כיישות פוליטית.

האמירה המשמעותית ביותר של מאן-דהו בעקבות נאומו של נתניהו היא זו של אבו מאזן, שהצהיר כי אף פלשתיני לא יסכים לתכניתו, גם לא בעוד אלף שנה. הבעיה היא שהפלשתינים חושבים שעומדות לרשותם אלף שנה. מדיניות נכונה היתה מבהירה להם שאין להם אפילו עשר שנים, ושבעוד עשר שנים יהיו הרבה פחות אדמות והרבה פחות אנשים תחת שליטתם מאשר היום.

הנאום של נתניהו היה תרגיל מבריק, אבל זמני. הוא הסיט את הלחץ האמריקני מישראל אל העולם הערבי. הוא גיבש תמיכה רחבה בממשלה בקרב הציבור היהודי - תמיכה שהיא חיונית על מנת להדוף את הלחץ מוושינגטון וליישם את מדיניות ההתיישבות. אפילו התקשורת השמאלנית מעדה בהכתירה את נתניהו כ"יורשו" של שרון, ושכחה את עיקר משנתה המדינית: השלום אינו תלוי בהצהרות אלא בהחרבת ההתיישבות, ונתניהו מתכוון לחזק את ההתיישבות. אלה הישגים משמעותיים לעת הזאת.

אך היות ומתווה נתניהו אינו מוביל לפתרון, נגזר עליו להיות זמני - מענה לקונסטלציה פוליטית נתונה בזמן נתון, ותו לא. אם העם היושב בציון רוצה אי פעם להתקדם לעבר פתרון, דין כל הוויתורים והפשרות הוירטואליות להתבטל. יש לכך תקדים בולט: הסכם אוסלו, שהיה אמור לסתום את הגולל אחת ולתמיד על חזון ארץ ישראל השלמה, וכיום הוא פגר פוליטי. 

המשימה העיקרית שלנו כעת אינה להילחם בנתניהו, אלא להחדיר לתודעה הציבורית את עובדת זמניות מדיניותו, לקראת היום שבו יתחלפו המשמרות בבית הלבן ויהיה אפשר ליישם את המדיניות הנכונה הלכה למעשה. גישה זו עשויה להיות מקובלת גם על נתניהו עצמו, גם אם לא יודה בכך.