גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

מיקרוסקופ - מיקרוסקופ

09/07/09, 09:20
ח. לוז, י. מידד, ע. גרסיאל

הג'ורה של בצלם/ חני לוז

"בצלם: שפכים מהתנחלויות מזהמים את השטחים", זעקה כותרת באתר החדשות ynet בשבוע שעבר. לא רק שהמתנחלים עוקרים, שורפים, רוגמים, מרעילים ויורים סתם כך, כעת יש גם עלילה חדשה: הם גם מזהמים. בכותרת המשנה נכתב: "בדו"ח שהוא מפרסם טוען הארגון כי כשליש מההתנחלויות לא מחוברות לתשתיות ביוב והשפכים הגולמיים שלהן זורמים בוואדיות, מזהמים את הסביבה ופוגעים באקוויפר ההר - מקור מים חשוב לישראל ולפלשתינים... המשרד להגנת הסביבה: אנו מציעים פתרונות אך הפלשתינים מסרבים".

כותרת וכותרת משנה מסוג שכזה לא היו מביישים קורס מתקדם בתעמולה קומוניסטית. מי שקרא את המשך הכתבה והפעיל מעט חשיבה, גילה שהעובדה העיקרית היא שלמעלה מ-90 אחוז מהשפכים של הערבים אינם מטופלים ומזהמים את המים העיליים ואת מי התהום. ואילו היישובים היהודים, המייצרים שליש מכמות השפכים של היישובים הערבים, מטפלים בלמעלה מ-70 אחוז מהשפכים. למרות הכסף הרב שהאירופים מעבירים לרש"פ לצורכי טיהור - יש סירוב מוחלט של הרש"פ לשתף פעולה בנושא.

'בצלם' מטיל את האשמה, כמובן, על הצד הישראלי. פיסקה מביישת במיוחד מספרת שישראל 'מנצלת' את השפכים של הרש"פ לטובתה. כלומר: השכן שופך את הזבל לחצר שלך, אתה משלם כסף לטפל בו ומנצל את החלק המטוהר, וגם אז אתה יוצא אשם...

כותרת הפוכה, שמאחוריה אותן עובדות בדיוק, הופיעה ב-ynet רק לפני עשרה חודשים: "דו"ח: הביוב הפלשתיני מזהם את נחלי יו"ש", בחתימת הכתב אסף שמואלי.

'ירוק עכשיו', עמותה סביבתית העוסקת בין השאר בצד האקלוגי של יו"ש, ותדמי"ת שלחו מכתב לעורך ynet ובו עובדות הסותרות את טענות 'בצלם'. הפנייה עדיין לא נענתה. השאלה המציקה באמת היא עד מתי יספקו כלי התקשורת הגדולים בישראל במה תעמולתית לג'ורה של 'בצלם', וימשיכו לתפקד כמקור הזיהום הנרטיבי של הסביבה.

 

הכול בגלל התקשורת/ ישראל מידד

לפני עשרות שנים פרצו כמה מאנשי 'הפנתרים השחורים' לתוך סופרמרקט בירושלים, גנבו חלב, וטענו להגנתם שכספי הממשלה הולכים להתנחלויות במקום לפתרון בעיות העוני. נדמה שמאז משמשת התקשורת צינור יעיל לשידור כל ידיעה המותאמת למסר הזה. אנו זוכים לשידורים על כבישים אדומים שאינם מטופלים, על ילדים מסכנים, על זקנים נטושים ועולים מוזנחים - הכול בגלל ההתנחלויות. היו אנשי חשבונאות שהוכיחו את השקר של השיטה, אבל מול תקשורת המונים מגויסת, המאבק "לאזן את החשבון" קשה מאוד.

והנה קראתי השבוע שתי ידיעות שהובילו אותי למסקנה שאולי גם לתקשורת יש קשר לחולאי ומדווי החברה שלנו, מבחינה תקציבית-כלכלית. הידיעה הראשונה, על פי ענת רם מ'וואלה', דיווחה שהיועץ המשפטי של הרשות השנייה פירט את חובות ערוץ 10, העומדים על כ-43 מיליון שקל, בגין מחויבויות תוכן, אי-השקעה בקולנוע, דמי זיכיון, תמלוגים וחובות עבר. מהידיעה השנייה, של לי-אור אורבך מ'מעריב', למדתי שרשות השידור משקיעה רק אחוז וחצי ממחויבותה בהפקות מקור, במקום 150 מיליון שהיתה חייבת להשקיע.

אם אני מחבר את שתי הידיעות, ורק שתי ידיעות אלה, לשלל כתבות על ההיבט הכלכלי של עולם התקשורת שלנו, אני מגיע למסקנה עגומה: קשרי הון-תקשורת מטופחים על חשבון צרכים אחרים בחברה: הכבישים, הזקנים, העולים וכו'.

 

צריך פיס?/ עדי גרסיאל

מה עושה עיתון ששניים מבעלי הטורים שלו נתפסו בקלקלתם? נוזף בהם? מתנצל? אולי אפילו משעה אותם? כשמדובר ב'הארץ', עיתון 'מחנה השלום', התשובה היא - תוקף בחזרה ומעביר את המלחמה במהירות לשטח האויב. הדברים אמורים בשני בעלי טורים בעיתון, יוסי שריד ופרופ' אריאל הירשפלד, שהיו חברים בוועדת השיפוט של פרס ספיר. שריד, יו"ר הוועדה, הצביע (בהצבעה כפולה) לטובת ספר שערכה אחייניתו בהוצאה שבה יצאו גם ספריו. ואילו הירשפלד תמך בספר שהוקדש לו על ידי מי שהיתה בת זוגו. לאחר שהדברים נחשפו (לראשונה 'במעריב') החליט מפעל הפיס, המעניק את הפרס, לבטל את הזכייה.

למחרת, ביום שישי שעבר, החל 'הארץ' במתקפת הנגד. שריד קיבל טור בעמוד הראשון תחת הכותרת: "אכן, מגיע לי", שבו הסביר ש"אין שופט שאינו נגוע" וטען כי מחסלים איתו חשבונות. 'הארץ' לא הסתפק בכך והקדיש את רוב עמוד 6 שלו לנושא, כולל חשיפות: למשל על פרופ' רון שפירא, היועץ המשפטי של מפעל הפיס, שהמליץ לבטל את הפרס. לטענת 'הארץ', גם שפירא לא הצהיר בעבר על ניגוד עניינים כשהגיש מועמדות לבית המשפט העליון. ואם זה לא מכשיר את השרץ, הזכירה הכתבת מיה סלע בתחתית העמוד מקרה עוד יותר שערורייתי מלפני 35 שנה: שני חתני פרס נובל לספרות ישבו בוועדת הפרס ובחרו בעצמם, ולמרות זאת הפרס לא נלקח מהם. בנוסף, חשפו כתבים אחרים של העיתון כי "שמותיהם של שניים מחברי הדירקטוריון של מפעל הפיס נכרכו במקרים של אי דיווח או דיווח כוזב לרשויות שונות". המסקנה המתבקשת: מה רוצים משריד והירשפלד, הרי "כולם עושים את זה". הקריקטורה של עמוס בידרמן בתחילת השבוע המשיכה לחבוט במפעל הפיס: שני אזרחים מודאגים מתלוננים בדוכן פיס: "אתם לא יכולים לקחת את הכסף חזרה מהזוכים". "אלה ההוראות החדשות", באה התשובה.

אחרי מטח כזה, תהיו בטוחים שבפעם הבאה מפעל הפיס יידע עם מי לא כדאי לו להתעסק.

 

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

ועד מתיישבי השומרון הגיש תלונה ליועהמ"ש לממשלה נגד נתן זהבי על דברי הסתה  כנגד המתיישבים היהודים. זהבי כינה את נוער הגבעות והימין הקיצוני כרוצחי יהודים פוטנציאלים ורוצחי ערבים בפועל.

השר הממונה על רשות השידור, יולי אדלשטיין, המליץ על אמנון דיק לתפקיד יו"ר רשות השידור, במקום משה גביש שהתפטר. דיק שימש בעבר מנכ"ל בזק והוא מחזיק מניות בשתי תחנות רדיו אזוריות.

העיתונאי איתי אנגל צפוי להתמנות בקרוב לעורך חדשות החוץ של חדשות 10. כך דיווח אתר 'וואלה'. התפקיד לא אויש מאז שניצן הורוביץ עזב את הערוץ.