גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

מסכת מגילה - תרבות ופנאי (דיסק)

למרות בעיות תסריט קלות, המרדף אחרי מגילה עתיקה הטמונה בשילה, מקום המשכן, והמשחק הטוב, הופכים את סרטו של אביעד לוי למומלץ
09/07/09, 09:20
אמציה האיתן

אינפ': בלבבי משכן אבנה; במאי: אביעד לוי; הפקה: חברת קולנוע יהודי

 

זה לא הפרויקט הראשון שלהם יחד, והלוואי שגם לא האחרון. אביעד לוי חבר לילדי בית הספר בשילה, וביחד הם הפיקו סרט שהנושא העיקרי שלו הוא המשכן ובית המקדש.

ילדי שילה גדלים על סיפורי המשכן, וזו לא חוכמה - ליד ביתם נמצא תל שילה, מקום המשכן, שם פגש עלי הכהן בחנה המתפללת על בנה, ושם גם קיבל את הבשורה המרה על מות שני בניו, בשורה שהביאה למותו הטראגי. כל הפירוט הזה לא מופיע כאן במסגרת הפרק היומי, אלא כחלק מעלילת הסרט 'בלבבי משכן אבנה'.

אביעד לוי, מנהל חברת ההפקות 'קולנוע יהודי', החליט להפיץ את הבשורה היהודית דרך המדיה הקולנועית, והוא עובד על זה קשה מאוד.

בעידן האינטרנט ומכשירי ה-MP4 כמעט בלתי אפשרי להוציא סרטים ברמה סבירה ולכסות את ההשקעה. על רווחים כמעט אין מה לדבר. ולכן, על כל סרט שיוצא לאור צריך לברך. במקרה הזה מדובר בסרט שהוא ברמה סבירה בהחלט, ואף מעבר לכך.

ילדי שילה משחקים בסרט בצורה מרשימה ביותר, ולא קשה להבחין שאביעד השקיע רבות בבימוי. אפשר ממש לדמיין את הטייקים החוזרים ומצולמים, עד שהבמאי מאשר לעבור לצילום הבא.

הסיפור מתרחש בתל שילה של ימינו. המדריך מספר לאחד הילדים שבמקום מוסתרת מגילה עתיקה, עם פרטים שעוד לא התגלו על המשכן ועל בית המקדש.

הילד מחליט לחשוף את המגילה ומושך את חבריו למלאכת החפירה. שני מבוגרים, שמציגים את עצמם כארכיאולוגים, מקלקלים לילדים את התוכניות.

הדרמה מגיעה לשיאה כאשר השניים משתלטים על המגילה, האמורה לעזור בבניין בית המקדש. את הסוף המתוחכם אינני מתכוון לגלות.

חבל שדווקא בתסריט נראה כאילו לא השקיעו מספיק. תסריט מהודק והגיוני הוא הכרחי לסוג כזה של סרט.

הבעיה מתחילה כבר בשלב הראשון: מדוע המדריך מחליט לספר לילד הזה דווקא על הגילוי המדהים של המגילה? מדוע המבוגרים לא מחפשים אותה בעצמם?

הבעיה נמשכת בפרטים בלתי הגיוניים: כיצד זה החלון ברכב נפתח ונסגר כבמטה קסם? כיצד נפתח הרכב בקלות רבה, לאחר שהיה נעול לחלוטין? איך שרטוט שעבדו עליו שניות ספורות נראה כאילו אמן צייר אותו בשעות רבות?

זה אולי נראה קטנוני להתייחס לכאלה זוטות, במיוחד כאשר הסרט עצמו חשוב ואף מרתק. אבל במעט מאמץ אפשר היה לפתור גם את החולשות האלה, ולהפוך את הסרט להרבה יותר הגיוני וזורם.

לסיום: אם אתם רוצים, כמוני, שאנשים כמו אביעד לוי ימשיכו ליצור ולהפיק, אנא אל תצרבו או תורידו באינטרנט את הסרט. קנו אותו בכסף מלא. זה שווה את ההשקעה!

seret@etrog.tv