בשבע 351: במחשבה תחילה

גם בעיצומם של ימי החופש הגדול, סלון ביתה של מרגלית שרפר, אם ל-12, רוגע. שרפר, מנחת סדנאות להרפייה וחשיבה חיובית, מסבירה כיצד כוח המחשבה משפיע על כל שלב בחיים.

רבקי גולדפינגר , כ"ד בתמוז תשס"ט

רונית (שם בדוי) כבר היתה מיואשת מהבן המתבגר שלה. "הוא היה ישן עד מאוחר, לא מתפלל, שומע מוסיקה רועשת ועל לימודים אין בכלל מה לדבר", היא מספרת בכאב. "לא יכולתי לראות את הבן האהוב שלי במצב כזה. זה שבר אותי. הייתי מאד עצובה ומוטרדת וזה הקרין על כל הבית, אפילו על הזוגיות שלי. בעלי ואני היינו חסרי אונים, הרגשנו שניסינו הכל. הייתי קרובה להרמת ידיים. ואז ברוך ה' השתתפתי בסדנה לחשיבה חיובית של מרגלית שרפר, ומשהו השתנה אצלי".

מה קרה?

"מרגלית נתנה לי כלים להתמודד עם המציאות ופקחה לי את העיניים לגבי טעויות בהתנהלות שלי עד אז. לדוגמה, כאשר בעלי היה חוזר הביתה מיום עבודה, נתתי לו מיד תקציר יומי של כל התלאות שעברתי עם הבן. 'איזה יום היה לי. הוא לא התפלל. הוא קם בשלוש בצהריים. הוא לא עשה שום דבר כל היום...'. בדיבור השלילי הזה אני במו פי העצמתי את הבעיה".

"אכן כך", מהנהנת מרגלית שרפר בראשה. "הורים חייבים לשים לב לכל מילה היוצאת מפיהם. אין לומר דברים שלא רוצים שיתקיימו. ישנו כוח עצום לדיבור. אם היינו מודעים לעוצמת המילים, היינו שותקים רוב הזמן, או לפחות שוקלים כל מילה ומילה לפני שאנחנו מוציאים אותה מפינו", היא נאנחת. "רונית העצימה את הבעיה עם הבן שלה, כי על ידי הדיבור היא הגבירה את התת מודע השלילי שלה ביחסה לבן וחיזקה יותר ויותר את המציאות הבעייתית".

אבל זו המציאות. מה היא יכולה לעשות?

"נכון, הבן מידרדר והמציאות כואבת ולא פשוטה בכלל. אבל דווקא באותו השלב על ההורה לברר עם עצמו מהי המציאות שהוא היה רוצה להיות בה ומה הן ציפיותיו הרוחניות מהבן שלו, ולהתמקד אך ורק בזה. האם אתה רוצה ילד ירא שמיים? ילד עם מידות טובות? ילד מצליח? תאמין שהבן שלך הוא כבר כזה! תגביר עכשיו את הטוב. תתמקד רק בחיובי".

זו לא עצימת עיניים?  

"ממש לא. ההורה לא מתעלם ממה שמתרחש בשטח. הוא לא מסיח את דעתו מהקשיים וממה שקורה עם הבן שלו, אבל הוא מבין שמלבד הרובד של המציאות הגלויה לעין ישנו רובד נוסף, משפיע ומשמעותי יותר. ההורה יודע שכדי לשנות את המציאות הלא פשוטה הזו עליו להשתמש בכלי שהקב"ה נטע בו, והוא כוח המחשבה. זהו חידוש גדול מאוד", מסבירה שרפר ברגש.

 

מחשבה יוצרת מציאות

מרגלית (45), תושבת פתח תקווה, נשואה לרב שם שרפר, איש חינוך, ולהם ילדים כמניין שבטי ישראל. הקטן בחבורה הוא אהרון בן השלוש.

"הילדים הם מתנה משמיים ופיקדון יקר, והקב"ה נותן לנו את הכוחות לגידולם", היא אומרת, ומודה שכבר ככלה צעירה חלמה על בית ברוך ילדים.

"התחתנתי בגיל שמונה עשרה וחצי, עם שאיפות להקים בית של תורה. במשך השנים למדתי עו"ס, הדרכת כלות ורפואה אלטרנטיבית, אבל תמיד התמקדתי בגידול הילדים בבית. הרגשתי שזה מה שנכון עבורי ועבור משפחתי".

אני יושבת איתך כאן בסלון ביתך הרוגע, בעיצומו של החופש הגדול, ותוהה איך מגדלים בכזו שלווה שנים עשר ילדים...

"הכל תלוי באיזו הרגשה באים לגדל את הילדים. נכון שזה לא תמיד קל אבל מבחינתי זהו ייעוד חיי. בוודאי שיש תקופות יותר לחוצות ומאתגרות עם הילדים, אבל אני מאושרת ומכירה תודה על הזכות הנפלאה הזו. בעלי ואני בתפילה מתמדת לה' שיראה לנו את הדרך לנהוג נכון עם כל ילד וילד".

כיום שרפר היא מנחת קבוצות מבוקשת, המעבירה שיעורים בחשיבה חיובית אמונית וסדנאות בהרפיה במדרשות, במכללות ובקבוצות פרטיות בכל רחבי הארץ.

"זה לא ייאמן, בכוחה של המחשבה להשפיע על המציאות. באדם יש כוחות להוביל את המציאות ולהשתדל לא להיות מובל, עד כמה שאפשר. זו מתנה נפלאה שניתנה לכולנו", מציינת שרפר.

"ברגע שהאדם מחזק ומתמקד במציאות הרצויה וחושב רק מחשבות טובות, אז מלמעלה ישלחו לו בעז"ה שפע טוב. אני אתבטא מעט בהקצנה כשאומר להורה לילד מתבגר - לא משנה מה אתה עושה עם הילד שלך, אלא בעיקר משנה מה אתה חושב עליו".

למה את מתכוונת?

"לפני שהורה הופך את כל העולם בעשייה למען הבן שלו, כדאי לו לברר עם עצמו מה הוא חושב על הילד שלו. עדיף שלא יעשה שום דבר אלא יתרכז קודם כל במחשבה האישית שלו, שהיא מניעה את החיים ומשפיעה על המציאות, ומתוך המחשבה החיובית תושפע גם המציאות לטובה. הרי נאמר 'סוף מעשה במחשבה תחילה'. הבסיס למעשה הוא קודם כל המחשבה".

"הבעיה היא", מוסיפה שרפר, "שבעידן בו אנחנו חיים כולם מצפים לפתרונות קסם כאן ועכשיו. אין סבלנות לתהליכים. כולם קצרי רוח ומצפים לשיפור מיידי בהתנהגות הילד".

שרפר עורכת השוואה בין חינוך ילדים לבין בניית בית. "יש להפנים שבחינוך אין מדובר בתהליכים קצרי מועד אלא בשלבים ארוכים של התפתחות ובנייה אישית. לקראת בניית בית או אפילו חדרון קטן אנחנו נערכים כמו שצריך. במשך תקופה ארוכה אנחנו דואגים לשרטוטים מתאימים ותוכניות מדויקות. אנחנו בודקים כל סנטימטר לפני שאנחנו יוצאים לדרך. וכיצד אנחנו נוהגים בחינוך הילדים?" היא שואלת בחוסר השלמה, "כל כך הרבה אנשים 'זורמים' עם החיים דווקא כשמדובר בדבר היקר להם ביותר - הילדים. זהו אבסורד גדול. על ההורה לצייר בדמיונו מפה ולהציב בה יעדים ברורים. לתכנן לאן הוא מצפה להגיע עם הבן. ההורה צריך לחשוב, ואפילו לומר בקול רם, את המציאות בה הוא שואף להיות, מתוך אמונה ברורה שזו באמת עומדת להתממש".

כששרפר נשאלת על דרך פעולה מומלצת להורים המתמודדים עם בעיות בחינוך ילדים ומתבגרים, היא עונה לאט ובנחת.

"נתחיל ב'סור מרע'. עלינו להפנים את משמעות הדיבור ולקבל על עצמנו לא להוציא מהפה דברים שאנחנו לא רוצים שיתקיימו. אנחנו בהחלט רואים את המציאות הבעייתית, היא הרי זועקת לשמיים. לא מתעלמים ממה שקורה, אבל מצד שני אנחנו דואגים לא לתת למציאות השלילית כוח, לא להעצים את הרע. זה לא קל כשרואים כיצד הבן שלנו מתנהג, אבל אנחנו נקפיד לסגור את הפה ולא לדבר עליו רע בשום מצב, גם בחדרי חדרים, כשאין שום סיכוי שהוא ישמע זאת".

ומהו ה'עשה טוב'? 

"אתפלל למחשבות חיוביות, שהבן הוא טוב וישר ומלא בכוחות טובים. אמצא את הייחוד שלו. לא אחשוב כמה הוא מתנהג רע אלא אראה בו ילד ירא שמיים, טוב וישר. אתפלל שהוא יצמח מהנפילה הזו. אשדר לו כוח של התקדמות, של אמונה, והכי חשוב - לא אתן למחשבות השליליות להשתלט עליי. לדוגמה, אם הבן חס וחלילה איננו מתפלל לא אגיד 'הילד שלי לא מתפלל', אלא אבטא את הרצוי מבחינתי ואומר 'הילד שלי משתפר בתפילה'. מתוך החשיבה החיובית הזו נפעל וננסה לעזור לילדנו ביתר שאת".

 

קופאית מאירת עיניים

"כבר כנערה צעירה אהבתי להתבונן בבני האדם מסביבי ולחקור את טבעם", מעידה שרפר על עצמה. שרפר הבחינה בקופאית במרכול, אישה פשוטה וקשת יום, שהיתה מאירת פנים."היא היתה שמחה וחייכנית והתייחסה בסבלנות רבה לכולם".

ובניגוד גמור, פגשה שרפר פרופסור ידוע, מומחה בעל שם עולמי, שהיה כעסן, מריר וחסר סבלנות כלפי הסובבים אותו.

"זה הוביל אותי למסקנה בלתי נמנעת, שלכל אדם ישנו כוח פנימי שמניע אותו ומשפיע על חייו. בעצם לכל אדם ישנה את הבחירה כיצד ייראו חייו. זה לא משנה אם האדם הוא עשיר או עני, ומהם האתגרים עימם עליו להתמודד בחייו אלא משנה מה האדם חווה בתוכו, מה הפנימיות שלו. לר' זושא לא היה בגד ללבוש ולחם לאכול אבל הוא היה שמח בחלקו. הוא בחן את חייו מזווית של אמונה ומתוך הפנמה שלכל דבר בעולם יש סיבה ותכלית".

ומכאן צמחה אצלך החשיבה החיובית?

"בדיוק. למדתי עם בעלי על אמונה וביטחון בה' ומצאתי שהחשיבה החיובית היא למעשה גישה יהודית. עיקר האדם הוא, כמובן, לא הגוף אלא הנשמה. בנשמה יש את המחשבה ואת התת-מודע וזהו הכוח המניע של האדם, זהו הכלי שה' נתן לנו כדי להשפיע על חיינו. הקב"ה נטע בנו כוח להנהיג את עצמנו בעולם. 'ובחרת בחיים' - הבחירה כיצד ייראו חיינו תלויה רק בנו".

שרפר מדגישה את חשיבותן המכרעת של המחשבות בחיינו. "במוח האדם ישנן מחשבות והן כמו מידע הנכנס למחשב, נקלטות בתת-מודע שלנו ו'נצרבות' בתוכו. אותן מחשבות, טובות או חלילה שליליות, הופכות למשמעותיות ולמשפיעות על אורח חיינו. המחשבות הן כלי עוצמתי בחיינו ולכן אנחנו צריכים להקפיד ולהתמקד דווקא במחשבות חיוביות", היא מסכמת ומקריאה מהזוהר הקדוש: "אדם ששרוי בשמחה מושך אליו טובה והארה. אדם ששרוי בעצבות מושך אליו, חלילה, מידת הדין", היא מצטטת, וממשיכה אל המסקנה: "תראי כמה כוח יש למחשבה טובה שמסוגלת להוביל לשינוי ממשי במציאות". שרפר נזכרת כיצד ניגשה אליה פעם בחורה רווקה ולחשה לה בעצב: "כשאתחתן ואמצא את החצי השני שלי אהיה בחורה שמחה". שרפר ענתה לה תוך כדי חיבוק חם: "תהיי בשמחה עכשיו. תודי על כל היש. חשיבה חיובית לא מאמצים רק בעתיד כשהקושי נעלם. תתחילי לראות טוב דווקא עכשיו, תוך כדי ההתמודדות שלך, וכשתהיי מאושרת השפע בעז"ה יתחיל גם הוא להופיע".

לפני כשלוש שנים החליטה שרפר, בעודה בחודשי הריון אחרונים, להוציא תקליטור העוסק בהכנה מחשבתית להריון ולידה. בתקליטור הדרכה לנשים כיצד לעבור את חודשי ההיריון מתוך רגיעה וביטחון והכוונה ללידה טובה.

"למדתי עם בעלי במקורות יהודיים ובחוכמת הגויים על כוח המחשבה. תרגלתי את הכלים המעשיים לצורך כך, כמו: שינון משפטים חיוביים, הרפיות וחשיבה חיובית. רק לאחר שהרגשתי שאני מפנימה ומיישמת את השיטה, וראיתי עד כמה היא מסייעת לי באופן אישי, החלטתי לנסות ולעזור גם לנשים אחרות בהריון ולקראת לידה".

מה תעזור חשיבה חיובית כשהצירים כואבים?

"ניתן לחוות לידה בצורה טובה ואפילו מרוממת ולא כאירוע טראומתי, כואב וסוחט, אם מגיעים אליה מוכנים. מישהי סיפרה לי שחוותה צירים כואבים במשך שעות ארוכות והגיעה מותשת לגמרי לשלב הקריטי של הלידה. היא התחילה לצעוק בחדר לידה 'אין לי כוח, אין לי כוח!' ופתאום היא תפסה את עצמה אומרת 'מה זאת אומרת אין לי כוח? בוודאי שיש לי כוח. יש לי כוח'. היא חזרה על המשפט הזה שוב ושוב והרגישה איך היא מתמלאת מחדש באנרגיות. כמו שאמרנו, בכוח המחשבה להשפיע על המציאות שלנו".

 

 להתקדם מיום ליום

שרפר הוציאה תקליטור נוסף לנשים ולנערות, המסייע להשקטת מחשבות שליליות, לחיזוק מחשבות טובות ולהגברת הביטחון והקשר לה'.
מהו תפקיד ההרפיה?

"קצב החיים הדינאמי של היום גורר בחובו מתח, דאגות ולחץ יומיומי, וההרפיה מסייעת להירגע ולמלא מצברים. במוחנו מתרוצצות כל הזמן מחשבות שונות וההרפיה היא כלי לשחרור מרגשות שליליים ולהגברת מחשבות טובות ורצויות. כשהגוף שקט ורגוע ישנה התכנסות פנימה, לנשמה. זהו מנוף להעצמת הכוחות, לחיזוק הקשר עם הקב"ה ולשיפור בכל המובנים".

שרפר רואה את החיים בעידן המודרני כניסיון מהותי קשה ביותר. "העולם המערבי הוא עולם סוער של תחרותיות והישגיות. אנשים נמצאים במרדף אינסופי אחר החומר. אין רגע דל. זהו עולם שקרי, מתעתע ומבלבל. פלאפון, טלפון, אינטרנט, טלוויזיה ומבזקי חדשות. אין לאדם דקה להיות עם עצמו", היא מסבירה. "לעומת זאת, להיות יהודי זה להישמע לנשמה ולהסתכל על החיים במשקפיים של עומק. זו מלחמה של כל יהודי מול עולם מדיה עצום. הרי בלחיצת כפתור יכול אדם לגעת במקומות הכי אפלים בעולם. באף דור לא היה ניסיון כזה קשה לאדם".

למרות הניסיונות והאתגרים הנכפים על האדם בעולם הזה, חשוב לשרפר להעביר מסר אופטימי. "על כל יהודי מוטל הציווי 'ובחרת בחיים'. כל אדם מסוגל לעבור את העולם הזה בצמיחה ובבנייה ולא בשיתוק ובירידה. 'תהא צדיק ואל תהא רשע'. האדם צריך להיות מודע לעצמו ולשלוט במחשבותיו. להיות מוביל ולא מובל".

מרגלית מקריאה לי לאט ובהדגשה משפט הלקוח מתוך שיטת ריפוי מוכרת, המצוטט בתקליטור מספר פעמים:"מיום ליום, בעז"ה, אני הולך וטוב בכל מובן ואופן".

בחודשים האחרונים הוציאו בני הזוג שרפר את התקליטור השלישי בסדרה, המיועד לילדי ישראל. בקול נעים ובליווי מוסיקה מרגיעה פונים אל הילד ומסכמים איתו את מאורעות היום, מודים לה' על חוויות טובות שעברו עליו במהלך היום ומנחים את הילד בהרפיית הגוף לשינה טובה. לסיום משננים עימו קריאת שמע על המיטה.

מטרת התקליטור היא לסייע לילדים ללכת לישון רגועים?

"זה נכון שזה עוזר לילדים להיפרד ממאורעות היום בשלווה וללכת לישון בנחת, אבל מטרת הוצאת התקליטור היתה יותר משמעותית והיא לחזק לילדים מחשבות טובות. הבן הקטן שלי אומר לי בדרך לגן 'אמא, איזה יום נפלא. כמה טוב ה'. אני מודה לו על מה שיש לי'. הוא עדיין לא מבין את משמעות המילים שהוא מבטא, אבל אני מאמינה שזה נכנס לו פנימה ואפילו משפיע על ההתנהגות היומיומית שלו".

רויטל רגב מאלעד, אם לשלושה, השתתפה בסדנה של שרפר, ומתארת בסיפוק כיצד החשיבה החיובית השפיעה על חייה ועל חיי שאר בני משפחתה. לילדיה היא משמיעה את הדיסק להרפיה ערב ערב לקראת השינה.

"לפני שבוע הפסיד הבן שלי את מסיבת הסיום לחוג הנגרות בו למד במהלך השנה. הוא ציפה כל כך למסיבה הזו ולכן התאכזב מאוד כשפיספס אותה. הוא ישב על הספה בסלון ומירר בבכי. פתאום הוא פנה אליי תוך כדי ניגוב הדמעות ואמר 'אמא, למה בכלל אני בוכה? הרי כל מה שה' עושה, לטובה הוא עושה. ה' אוהב אותי' והלך מאושש לחדר".

 

rivkig.besheva@gmail.com