בשבע 353: מעשה חושב

השחקן יוסי סיקוראל מככב לראשונה בסרט, על פי סיפור של ר' נחמן מברסלב, ומוכיח שליטה גם במדיום הקולנועי

אמציה האיתן , ט' באב תשס"ט

'מעשה מביטחון'; הינדיק הפקות

 

הסרט 'מעשה מביטחון' הוא מכמה בחינות סנונית ראשונה. זוהי הפקה עצמאית של סרט מבית 'הינדיק הפקות' - שזו כבר הודעה משמחת. זהו עיבוד ראשון בסדרה לסיפור של רבי נחמן מברסלב, ואנשי ההפקה מבטיחים שההמשך עוד יגיע. וזו גם פעם ראשונה שאני רואה את יוסי סיקוראל משחק בסרט שאינו צילום של הצגה, אלא דרמה המיועדת מלכתחילה לצילום קולנועי. וגם זו תופעה שיש לברך עליה.

חלקנו ודאי מכירים את הסיפור של ר' נחמן על מלך שירד אל העם ופגש את היהודי השמח בחלקו, שחוגג ושר לו מדי ערב. לאחר ניסיון לקפח את פרנסתו של אותו יהודי בכל מיני שיטות שונות ומשונות, מבין המלך שלא יוכל לו, והוא זומם נגד היהודי מזימה מתוחכמת. חוכמתו של היהודי שוב עומדת לו למשען, והוא מצליח לחמוק מעונש ואף להציל את ידידו.

ההפקה של אריאל ברמן מושקעת יחסית, והשימוש בשחקנים מקצועיים מוכיח את עצמו לאורך כל הסרט.

יוסף סיקוראל הוא מסוג השחקנים שיכולים להרים על גבם הפקה שלמה. אתם ודאי זוכרים אותו מההופעות של שלישיית הופל"א המופלאים. שלושה שחקנים חוזרים בתשובה שמפילים את הקהל מצחוק, ולא מתביישים להכניס להצגה ערכים חינוכיים ויהודיים. מתוך השלושה אהבתי במיוחד את סיקוראל, וזו בשבילי חוויה נעימה לראות אותו משחק תפקיד מרכזי. מדובר בשחקן שגם כשהוא רציני, הוא מצחיק. הבעות הפנים, התנועות הקטנות וצורת הדיבור, כל אלה מוסיפים חן וקסם למשחק שלו.

את תפקיד המלך הגוי משחק משה אדלר, שחקן תיאטרון ותיק שחזר בתשובה, ולא קשה להבחין באיכויות המשחק שבאמתחתו. אך פה נפערת מחלוקת ביני לבין בני (לשם שמיים, כמובן). הוא טוען שהצחוק הגדול שלו והבעות הפנים הקיצוניות לא תמיד מובנות, ולעיתים אף מבלבלות את הצופה. לטעמי זה דווקא מסתדר עם הדמות אותה הוא משחק, אבל בהחלט יכול להיות שאלו שרידים מצורת המשחק בתיאטרון, שמגבירה את ההבעות והתנועות הקיצוניות למען הצופה בשורות האחוריות, דבר שאינו נחוץ בקולנוע.

יוצרי הסרט הכניסו בו הרבה חוש הומור ואף רמזים אקטואליים משעשעים (מאפיית ויז'ניץ, למשל), דבר שהופך את החוויה לתהליך אינטלקטואלי מסקרן.

בקיצור, לטעמי, זהו בהחלט צ'ופר מרענן לימי החופשה המאיימים על שלומנו.

והערה לסיום: מרוב רצון להשקיע, הדיסק של הסרט מכיל קובץ התקנה לתוכנת נגן מדיה, ועוד כל מיני קבצי הפעלה, שמניסיוני, רק מפריעים לצופה הפשוט ומבלבלים את מערכת ההפעלה. המחשבים של היום אינם זקוקים לאותן תוספות, והם יעבדו הרבה יותר חלק אם הדיסק יכיל רק את הקובץ של הסרט. את שאר העבודה תנו למחשב לעשות, הוא כבר יסתדר.

seret@etrog.tv