בשבע 354: עלילה עם מעוף

ב'נולד לעוף' נוגעת הסופרת בסוגיות מוסריות עמוקות, דרך סיפורו של בן שגילה את אשר עוללו הוריו במלחמת העולם השנייה

עפרה לקס , ט"ז באב תשס"ט

'נולד לעוף'/ ה. מתן, עיבוד ספרותי א. בארי, מייזליק ספרים, כריכה רכה, 256 עמ'

 

כמה אנשים מרגישים שהם חייבים לעוף בספרה של ה. מתן (שם פרטי בבקשה!!!), והם מחוברים זה לזה בקשר שיתברר במהלך העלילה. בצד שאיפת גיבוריו, הספר כולו מתעופף בין כמה מדינות: ישראל, ארצות הברית, שוויץ והונגריה, ובין כמה זהויות של גיבורו: מייק סטיבנסון.

הספר נפתח בכך שמייק, שעוד טרם קוראים לו כך, מבקש ללמוד רפואה באוניברסיטה נחשבת בארצות הברית. ציוניו הגבוהים ונחישותו הרבה עושים רושם על הדיקן, שמקבל אותו לפנים משורת הדין ולמרות גילו הצעיר.

מייק מגיע לארה"ב בגלל הסוד האפל של הוריו, אותו דאגו להסתיר ממנו ומאחותו. העבר שלהם ממלחמת העולם השנייה מתגלה לו יום אחד, בשעה שהוא מחטט בארון האישי שלהם, ומאז חייו אינם חיים. מאותו הרגע מחליט מייק לעשות הכל כדי לכפר על עוון אבותיו. הוא עובר דרך חתחתים עד שהוא מגיע לישראל כרופא מומחה המבקש להציל כמה שיותר חיים של יהודים, והוא עושה זאת בשמחה ובמסירות נפש. יום חורפי אחד מזהה אותו אחת מניצולות המחנה, בו שימש אביו כמפקד. המפגש מהמם אותו וגורם לתפנית חדה בספר, שאת סופו המפתיע לא נגלה כאן.

זהו ספר הביכורים של ה. מתן, ולמרות שקיימות בו בעיות אמינות קשות (שנות לימודי רפואה, הגעה למדינה זרה ללא מסמכים ועוד קצוות לא תפורים עד הסוף), וגם תופעה של הדבקת תוויות סטיגמטיות על קיבוצניקים וגויים, קשה להניח אותו מהיד. השפה הקולחת ובעיקר העלילה המעניינת, הופכים אותו לאחד מן הספרים האלה שבגללם אנשים קמים טרוטי עיניים לעבודה ומבקשים שיבוא שוב הלילה, לא כדי לישון, אלא כדי להמשיך ולקרוא.

ה. מתן, שמראשי התיבות שלה מובן לאיזה מגזר היא משתייכת, עוסקת בספר בשאלות של מוסר אנושי: עד כמה מוטל על הילדים לתקן את עבר ההורים, עד כמה ניתן לבחור בטוב בתוך עולם רע, ומה הוא כיבוד הורים. הספר נוגע גם בייחודיותו של העם היהודי, ייחודיות המתבטאת במשיכה בלתי מוסברת ובלתי נשלטת אל הטהור ואל שמירת המצוות. סופו של הספר היה בעיניי מריר-מתוק, ובכך מעט הכאיב. אבל זה כבר עניין של טעם אישי.

 

ofralax@gmail.com