בשבע 354: הפרחים- לפרחי

הקצב, התיאום ההרמוני והקולות הגבוהים – פרחי מיאמי באלבום חדש על הכיסופים לגאולה, ועושים כבוד גם למונה רוזנבלוםאמציה האיתן , ט"ז באב תשס"ט

יבוא ויגאלנו – פרחי מיאמי (גרינטק)

 

אמר לי חבר, ששמע איתי ברכב את הדיסק החדש, שפרחי מיאמי הם כמו פיטר פן - כבר שנים שהם לא מתבגרים. קולותיהם הילדותיים ממשיכים להישמע באותו סגנון וקצב שהיו כשאנחנו היינו ילדים, ונדמה שהזמן פשוט עצר מלכת. מה שעומד מאחורי מעיין הנעורים של מיאמי, הוא לא באר אמריקנית שמונעת את ההזדקנות, ונדמה לי שגם אותו חבר יודע, שהילדים ששרים היום אינם אותם ילדים ששמענו לפני שנים רבות. השמות קצת דומים, הם עדיין עם ווסטים ועניבות, אבל זהו דור חדש וצעיר שממשיך ליצור ולשיר, כשדבר אחד באמת לא משתנה – מי שעומד מאחורי המפעל הנהדר הזה, כבר שנות דור, המלחין, המעבד והמנצח המיתולוגי – ירחמיאל ביגון.

על דבר אחד אי אפשר לחלוק – פשוט כיף לשמוע אותם. באלבום 'יבוא' הם שרים על בית המקדש, על תפילת הגשמים, חתן וכלה וגם זמירות מתוך הרפרטואר של מוצאי שבתות. אבל הם בעיקר שרים – מיאמי. ובשבילי זה אומר, הרבה קולות יחד, תיאום הרמוני מושלם ביניהם, קצב, שמכריח אותך לתופף באצבעות על גלגל ההגה, ועיבודים שלא נופלים ברמה מאלה של המבוגרים.

ביגון מארח באלבום מעבדים ומנצחי תזמורות מוכרים מעולם הזמר החסידי, כמו משה לאופר, מונה רוזנבלום וישראל לאם. חדי אוזן יוכלו להבחין בהבדלים שביניהם, ולזהות את החצוצרות, שאהובות כל כך על מונה רוזנבלום, את הפסנתר הרגיש של משה לאופר והגיטרות שנכנסות לקצב, בעזרתו של ישראל לאם (מה, לא אמרתי סינגולדה? סתם טעות, גם הוא נמצא פה בדיסק).

מה לעשות, ואי אפשר לוותר על שיר באנגלית, אחרת עוד יחשבו שהם באים מהארץ. אבל שיר אחד מתוך אחד עשר שירים, זה בהחלט מינון סביר, גם למי שלא ממש מתחבר לאנגלית.

הילדים של מיאמי מקפידים להכניס בכל דיסק משהו על ביאת המשיח. הציניקנים שבינינו יסבירו שזה בא לחפות על כך שהם לא עולים לארץ, לפני שהמשיח ימשוך אותם. היותר מפרגנים יחברו זאת לרוח היהודית הבריאה, שמנשבת בקהילה היהודית, שאינה שוכחת את הכמיהה לארץ, את השאיפה לבנין בית המקדש, ולימים של "ועלו מושיעים בהר ציון...".

שיר הנושא, 'יבוא ויגאלנו', עוסק בדיוק בנושא הזה, בביאת המשיח. הוא מוגש בקצב גבוה ובמשחקי מקהלה וקולות, ברמה מוסיקלית גבוהה. אני לא מקנא בילדים החמודים האלה שעבדו כל כך קשה כדי להגיע ליכולת דיוק מכסימלית. ואם ההשקעה הזו בתפילה לביאת המשיח לא תעזור לקדם את הגאולה, לפחות היא תנעים את זמננו עד לימים האלה, שיבואו בקרוב ממש.

seret@etrog.tv