בשבע 355: תקופת צינון

מקרי המוות המתרבים משפעת החזירים יוצרים בהלה ובלבול בקרב האוכלוסייה בישראל. במשרד הבריאות ממהרים להרגיע, ולהסביר שעל אף הכותרות ההיסטריות בעיתונים, הנגיף החדש אינו שונה מזה של השפעת העונתית .

רבקי גולדפינגר , כ"ג באב תשס"ט

זה התחיל כמו שפעת עונתית רגילה. שני ילדיו של עדיאל לוין ז"ל, בני ה-8 וה-10, חלו בשפעת וסבלו במשך מספר ימים מחום וחולשה. הם טופלו על ידי הוריהם ולאחר זמן מועט וללא סיבוכים מיותרים, שבו הילדים לאיתנם וחזרו לבלות את שיגרת יומם בחופשת הקיץ.

נראה היה שכל העניין מאחוריהם, אבל אז החלו סימני השפעת להופיע גם אצל האב, עדיאל. הוא סבל מחום גבוה, חולשה ומדלקת ריאות שהלכה והסתבכה עד שבמוצאי שבת, לפני כשלושה שבועות, החליטו בני הזוג לוין לגשת בדחיפות לחדר המיון בבית החולים 'שערי צדק', שם אושפז עדיאל להמשך טיפול.

בבית החולים אובחן לוין כסובל מסיבוכים של דלקת ריאות והוענק לו טיפול תרופתי-אנטיביוטי. כחלק ממכלול הבדיקות וכדי לשלול את האפשרות שמדובר בשפעת חזירים, נלקחה ממנו כבר למחרת, ביום א', בדיקה לזיהוי הנגיף.

לרוע המזל, עוד באותו היום, כשאמו ואשתו לצידו בבית החולים, הוא לקה באופן פתאומי בליבו ואיבד את הכרתו.

"פתאום, בלי שום הכנה מוקדמת, עדיאל הפסיק לנשום והיה ללא דופק", משחזר השבוע אחיו ידעיה לוין, מנכ"ל 'בת עמי', את אותם רגעי אימה והכאב ניכר בקולו.

"זו היתה בשבילנו הפתעה גמורה. אשתו של עדיאל, רחל, וגם אמא שלנו היו איתו כשזה קרה. הן שמו לב למצוקה שלו והזעיקו מיד את הצוות הרפואי, שזינק לעברו ועבד עליו במשך ארבעים דקות ארוכות ומורטות עצבים. הם ביצעו באחי החייאה אבל לצערי, הדופק אמנם חזר אליו אבל מאז הוא היה מחוסר הכרה למשך שבועיים קשים ובשבוע שעבר מערכות הגוף קרסו והוא נפטר".

עדיאל לוין (50) היה בן בכור מבין תשעת אחיו ואחיותיו. הוא עבד כספרן בישיבת 'מרכז הרב' והיה ידוע כאוהב ספר. הותיר אחריו זוג הורים, אישה ושני ילדים המומים.

"עדיאל היה אדם רגיש, בעל מידות טובות ואיש אמת", מתאר ידעיה את אחיו. "הוא היה ידען ובר סמכא גדול בספרי קודש, ורבים, אפילו מחסידות בעלזא וסאטמר, באו להתייעץ איתו בנדון. בביתו ישנה ספרייה גדולה מאוד של ספרי יהדות ואוסף מיוחד של הגדות פסח. הוא היה ספרן במובן הכי יפה של המילה".

האם לפני שאחיך עדיאל ז"ל לקה בליבו הבנתם את חומרת מצבו?

"ממש לא. לא היו שום סימנים שזה הולך להידרדר עד כדי כך. ראינו באישפוז דבר הכרחי, אבל ממש לא התייחסנו למצב כאל סכנת חיים. באותם ימים כל המודעות לשפעת החזירים לא היתה כמו היום. נראה לי שהיחיד שהבין את חומרת המצב היה דווקא אחי, שאמר לי בדאגה רק כמה שעות לפני שאיבד את ההכרה שהוא מרגיש כי הכול מסתבך".

האם חשדתם שמדובר בשפעת החזירים?

"כל הזמן דיברו איתנו על סיבוך של דלקת ריאות ולא העלינו בדעתנו שמדובר במשהו אחר. הנורות לא נדלקו לא על ידי המשפחה ולא על ידי הצוות הרפואי. רק לאחר שעדיאל איבד את ההכרה והגיעו תוצאות המעבדה, הבינו כולם שהוא חלה למעשה בנגיף של שפעת החזירים".

מותו של עדיאל לוין הינו מקרה המוות החמישי בישראל משפעת החזירים.

הילדה הדר דיין ז"ל בת 12 מפתח תקווה, היתה הקורבן השלישי של שפעת החזירים בארץ.

עשרה ימים לאחר שהבריאה מנגיף שפעת החזירים ושוחררה לביתה מבית החולים, לקתה הדר בליבה באירוע חריג של דום לב ונשימה. היא הובהלה במהירות לבית החולים לילדים 'שניידר' במצב קריטי.

הדר, שסבלה גם מתסמונת רט - הפרעה נוירולוגית התפתחותית, הועברה ליחידה לטיפול נמרץ לקבלת טיפול רפואי, אך ימים ספורים לאחר מכן נפטרה.

היא נטמנה לצד אחיה, דוד, שנהרג בתאונת דרכים לפני ארבע שנים. "היא אמנם לא דיברה איתנו אבל תמיד היתה עם חיוך על הפנים", סיפר בצער האח שלמה. המשפחה ההמומה היתה השבוע מכונסת בביתה והתקשתה לדבר.

 גם נזק כלכלי

זה בהחלט נראה לא טוב. מאז סוף חודש מרץ השנה, החל מפרסום המקרה הראשון של התפרצות נגיףA/H1N1  של שפעת החזירים, התפשט הנגיף ל- 160 מדינות בכל רחבי העולם והוא ממשיך להכות כמעט בכל מקום על פני כדור הארץ.

על פי נתוני משרד הבריאות, נכון להיום, אובחנו בארץ כ- 2,000 חולים בשפעת החזירים. 15 מהחולים נמצאים במצב קשה, והם מאושפזים בבתי החולים השונים ברחבי הארץ.

נגיף שפעת החזירים זוכה לעיסוק כמעט יומיומי ולפירוט רב בכל אמצעי התקשורת. רבים בתקשורת מעלים תסריטי אימה אפשריים, והיו אף רואי שחורות אשר הגדילו לעשות והזכירו בהקשר זה את מגיפת 'השפעת הספרדית' שתקפה את העולם בימי מלחמת העולם הראשונה וגבתה קורבנות רבים על פני הגלובוס.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' אבי ישראלי, העריך באחד מהדיונים הרבים שהתקיימו לאחרונה בנושא, שבחורף הקרב ובא צפויה בישראל החרפה בהתפשטות המחלה. על פי הערכות מומחים במשרד הבריאות, רבע מהישראלים יידבקו בנגיף, ובין 700 ל-1,000 בני אדם ימותו ממנו. פרופ' ישראלי אף הוסיף כי כל הנאמר הינו תרחיש 'סביר' בלבד ולא התרחיש הקיצוני האפשרי.

כשבוחנים את אותו צפי לחורף הקרוב יש לזכור את העובדה הידועה כי מדי שנה מתים בישראל כ-700 בני אדם כתוצאה משפעת רגילה, על פי רוב זקנים וחולים. אלא שבמקרה של שפעת החזירים מעריכים כי מדובר דווקא בתמותה של צעירים בין הגילאים 20-50 .

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיעו כי משרד הבריאות ירכוש כבר בימים הקרובים אופציות בעלות של כ-20 מיליון שקלים של חברת יצרן תרופות אירופי, המייצרת חיסונים נגד שפעת החזירים. אולם על פי ההערכה אמורים החיסונים להיות זמינים רק בתחילת שנת 2010.

מסתבר שגם כלכלת ישראל איננה חסינה מאותו נגיף, והשבוע פורסמו הערכות כלכלני חברת 'דן אנד ברדסטריט' לגבי הנזק הישיר הצפוי משפעת החזירים, אשר יסתכם בחורף הקרוב בצפי של כ-3 מיליארד שקלים, סכום גבוה לכל הדעות. עוד הוסיפו המומחים כי במקרה של מגיפה כוללת, הדבר יביא לירידה של 4-5 אחוזים או כ-28-35 מיליארד שקל, בתוצר המקומי.

לא להיכנס לפניקה

המומחים בישראל וגם בעולם צופים לנו מציאות עגומה למדי בנוגע להתפשטות המחלה בחורף הקרוב, ועקב כך הורים רבים מדירים שינה מעיניהם.

ד"ר חגי לוין, אפידמיולוג, חוקר בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון ורופא בריאות הציבור בהנהלת משרד הבריאות, ממהר להרגיע: "לעניות דעתי ישנה היסטריה מוגזמת בקרב הציבור, ולתקשורת יש תפקיד מרכזי בכך. יש להרגיע את האוכלוסייה שלא תיגרר לפאניקה מיותרת. ברגע שיפורסמו הסברים מדוייקים מהי המחלה ומהן דרכי ההימנעות מהידבקות ממנה, וכל זאת בשלווה, בלי כותרות מפוצצות וללא בהלה, הציבור יבין כיצד עליו לנהוג ויחוש בטוח יותר", הוא אומר.

"מתוקף התמחותי כאפידמיולוג (חקר  תפוצתן של מחלות, ופיתוח שיטות למניעתן - כל זאת ברמת האוכלוסייה. ר"ג) אני לא רואה בשפעת החזירים מחלה חמורה יותר מהשפעת העונתית המופיעה מדי חורף. ברוב המקרים מתפתחת בקרב מי שנדבקו בשפעת חזירים מחלה לא קשה, שחולפת מעצמה ללא כל טיפול מיוחד".

אבל כפי שניתן לראות, לצערנו, אנשים צעירים מתים ממנה?

"ברור שכל חולה שנפטר זה עולם ומלואו וזה שבר גדול לבני משפחתו. אני עוסק בחודשים האחרונים במסגרת עבודתי, יחד עם רבים וטובים, באופן אינטנסיבי ביותר, בחקר זן השפעת החדש- A/H1N1 2009 המוכר לכולנו בשמו שפעת החזירים. הדבר דורש השקעה מתמשכת ואנו במשרד הבריאות משקיעים ימים ולילות בניסיון להגן על בריאות הציבור. יחד עם זאת, אי אפשר להתכחש למציאות - המחלה קיימת ואין פתרונות קסם של 100 אחוז. ישנה עכשיו תחלואה וגם בעתיד תהיה תחלואה, אבל אם אנשים יקיימו את ההנחיות כראוי ניתן יהיה לצמצם ולהקטין את השפעותיה".

תוכל להבהיר את ההנחיות המרכזיות של משרד הבריאות?

"בסך הכל ההוראות פשוטות למדי", מסביר ד"ר לוין "חשוב לשמור על היגיינה אישית. כשמשתעלים או מתעטשים, חשוב לכסות את הפה והאף. יש לרחוץ ידיים במים ובסבון לעיתים קרובות, ואם לא חשים בטוב מומלץ להתרחק ממקומות הומי אדם".

ד"ר לוין מצביע על חלוקה לשתי קבוצות עיקריות בדרך הטיפול במחלה: אנשים הכלולים בקבוצת סיכון ואנשים שאינם כלולים בקבוצות הסיכון. 

"אדם החשוד שנדבק במחלה ואינו כלול בקבוצת סיכון, במידה והמחלה קלה, אין הכרח להיבדק על ידי רופא, אך עליו להסתגר בביתו עד 24 שעות מחלוף התסמינים, כדי למנוע את הפצת הנגיפים והדבקת אחרים. כמובן, במקרה שהחולה סובל ממחלה קשה יותר מהרגיל עליו לפנות לקבלת טיפול רפואי".

וכיצד צריכים לנהוג חולים שכן משתייכים לקבוצות הסיכון?

"בקבוצות הסיכון ייכללו חולים הסובלים ממחלות ריאה כרוניות, אסתמה, מחלות לב כרוניות, חסר חיסוני, סכרת, מחלות כליות ומחלות מטאבוליות כרוניות, השמנה חולנית קיצונית ונשים בהריון החל מהשליש השני להריונן. כל החולים הללו צריכים לפנות לקבלת טיפול רפואי במקרה ונדבקו, ולפי הצורך יטופלו בתרופה נגד הנגיף. במקרים מסוימים ממליץ משרד הבריאות הישראלי על מתן טיפול אנטי ויראלי (טמיפלו)".

אדם שאינו חש בטוב, איך יידע שאכן חלה בשפעת החזירים?

"התסמינים הראשוניים של שפעת החזירים ברוב המקרים הינם תחלואה נשימתית קשה המלווה בחום גבוה מעל 38 מעלות, ואחד מהתסמינים הבאים: שיעול, כאבי שרירים, כאב ראש חזק, צמרמורות, חוסר תיאבון, חולשה ועייפות".

ואולי מדובר בסתם הצטננות ולא בשפעת?

"הצטננות היא המחלה השכיחה ביותר בעולם. תסמיני ההצטננות הם לרוב קלים וכוללים בעיקרם נזלת צלולה, עיטוש וגרון כואב. בניגוד לשפעת, הצטננות איננה מלווה בחום. מנגד, לאחר ההדבקה בווירוס השפעת, משתכפל הנגיף בתוך שבוע, אז פורצים הסימפטומים ביום אחד. אלה כוללים כמעט תמיד חום גבוה, כאב ראש, כאבי שרירים ועייפות. כמובן שהאבחון הסופי מתבצע על ידי נטילת משטח מהאף ומהלוע".

מי שקורא את חוזרי המנכ"ל עשוי לחוש שההנחיות שניתנו לא מפורטות דיין דווקא לגבי אותם חולים הכלולים בקבוצת הסיכון. לדוגמה, אמא לילד חולה אסטמה, שהתסמין היחידי שלו הוא רק חום מעל 38 מעלות. כיצד עליה לנהוג?

"באופן עקרוני צריך להבין שבכל מקרה של חוסר ודאות לגבי הטיפול הרפואי, יש להתייעץ עם קופות החולים או ישירות עם הרופא המטפל. הרופאים יודעים את עבודתם ולשם כך הם נמצאים".

היערכות במערכת החינוך

בעוד כשבועיים יחזרו מאות אלפי תלמידים לבתי הספר, והתשובה לשאלה כיצד ניתן יהיה למנוע מבתי הספר להפוך לכר גידול והדבקה של נגיף שפעת החזירים עדיין אינה ברורה דיה. יצוין שמנגיף זה ניתן להידבק באמצעות רסיסי רוק או הפרשות דרך האף. הנגיף עשוי לעבור בשיעול סתמי, התעטשות, או מגע ישיר עם אדם חולה, ולכן ישנה חשיבות רבה להיערכות ראויה של משרדי החינוך והבריאות בנדון.

ממשרד החינוך נמסר ל'בשבע', כי ניתנה הנחיה למוסדות החינוך, באמצעות מסמך שהופץ לכלל המערכת, באשר להיערכות במקרה של התפרצות המחלה, תוך שימת דגש על שמירת ההיגיינה האישית כאחד מאמצעי המניעה היעילים ביותר. כמו כן, בהתאם להנחיות משרד הבריאות,  במקרה בו יאותר תלמיד כחולה בשפעת החזירים, הטיפול ייעשה מול הרופא המטפל כאשר התלמיד החולה יחויב לשהות בביתו עד אשר יחלים באופן מלא. בתום המחלה, על התלמיד להצטייד באישור מטעם הרופא, המתיר לו לשוב אל ספסל הלימודים. 

לשאלתי  לגבי תרחיש אפשרי שבו יאותר תלמיד כחולה בשפעת החזירים רק לאחר שהות ממושכת בכיתה או בשטח בית הספר, מדגישים במשרד החינוך כי בסמוך לפתיחת שנת הלימודים הקרובה, משרד החינוך יפיץ לכלל המערכת הנחיות עדכניות בנושא מניעה וטיפול בשפעת החזירים. 

ד"ר חגי לוין מודה שסוגיית ההדבקה במסגרות הלימודים הינה סוגיה שמתמודדים עימה במקומות רבים בעולם, ובכללם גם במדינת ישראל. בכירי משרד הבריאות במשותף עם בכירים ממשרד החינוך יושבים בימים אלו על המדוכה בחיפוש אחר מדיניות מתאימה לכל תרחיש אפשרי.

לד"ר לוין חשוב להדגיש את הנתון הבא: "עד כה התברר שהמחלה בתינוקות,ילדים ונוער איננה חמורה מהשפעת העונתית המוכרת, ושיעור הסיבוכים והתמותה נמוך ביותר".

ובכל זאת, מהן ההמלצות שלכם להתמודדות עם שפעת החזירים בבית הספר?

"קודם כל, יש לזכור שילדים חולים לא צריכים להגיע לבית הספר. כמו כן, יש לשמור על היגיינה ולשטוף ידיים לפני האוכל ולאחר יציאה מהשירותים. חשוב להבין שזו התמודדות של כל בני האדם יחד כנגד המחלה והאחריות מוטלת על כולנו: הצוות החינוכי, המבוגרים, ההורים והילדים".

rivkig.besheva@gmail.com