בשבע 356: משכמו ומעלה

תשע שנים לאחר הירצחו של הרב הלל ליברמן בשכם יוצא לאור אוסף שירים לכבוד העיר ולכבוד הצדיק הקבור בה

תגיות: קבר יוסף
אמציה האיתן , ז' באלול תשס"ט

האלבום שמתארח הפעם במדור עוסק במקום מיוחד ובדמות מיוחדת, ואני מתנצל מראש אם אגלוש לרגשנות יתר. כדי להבין את חשיבותו של האלבום צריך להכיר תחילה את מי שהסב את הוצאתו.

הרב הלל ליברמן עלה לארץ בגיל צעיר מארה"ב, מכיוון שראה כאן את מרכז החיים של העם היהודי. במהלך שירותו הצבאי הגיע להר עיבל, צפה על שכם ועל קבר יוסף, והרגיש שהגיע למקום המתאים לו. הוא התחבר לרוחו של יוסף הצדיק ולהרי השומרון, וקבע את מקומו באלון מורה. קבר יוסף היה ביתו השני, ואולי יש לומר - הראשון. הישיבה שהיתה במקום החייתה אותו, והוא אף למד וחקר את ההיסטוריה היהודית של העיר שכם.

את סיפורו על העיר ועל החיבור האישי שלו למקום זכיתי לשמוע מפיו, כאשר צילמתי אותו לסרט על קבר יוסף ועל הישיבה, בתוך אולם הציון עצמו. מתוך ארון הקודש שהיה במקום הוא הוציא ספר יהושע הכתוב על מגילת קלף, וקרא בניגון את הפסוקים המעידים על קבורת יוסף בשכם. יכולת לראות על פניו את האור הזורח בשעה שדיבר על שכם ועל כניסת בני ישראל לארץ. הוא חי את ההיסטוריה של המקום, והאמין בכל ליבו בחזרה המלאה להתיישבות יהודית מרכזית בעיר העברית שכם.

בין השאר גם כתב פיוט ארוך העוסק באזור שכם וביוסף הצדיק, ושוזר את ההיסטוריה עם החזון. הפיוט 'שירת שכם' נכתב במבנה שירתי ובחרוזים, ואף הפך לשיר שהושר בפי תלמידי הישיבה בימים מיוחדים.

סיפורו של הרב ליברמן מחובר וארוג יחד עם סיפורו של קבר יוסף - בחלקים השמחים שבו, אך גם באסון הנורא. בבוקר שבת תשובה של תחילת שנת תשס"א שמע הרב ליברמן על נטישת קבר יוסף ע"י חיילי צה"ל. האש שבקרבו בערה, והוא יצא לדרכו ברגל מאלון מורה לכיוון קבר יוסף המחולל. בערב יום כיפור נמצאה גופתו, בין אלון מורה לשכם. הוא לא היה יכול לשאת את חילול ה' שבהפקרת הציון הקדוש, וכך עלתה נשמתו להתאחד עם רוחו של יוסף הצדיק בגנזי מרומים.

במלאות תשע שנים להירצחו, החליטו תלמידיו וחבריו להוציא את הפיוט 'שירת שכם' באופן מסודר ומקצועי. משה זלכה גייס לצורך כך את המעבד המוסיקלי ערן קליין, ויחד עם הזמרים מרדכי יצהר (בוימל) וירמיהו, הם הקליטו שיר ארוך ומעניין, שפותח את האלבום החדש.

בכדי להרחיב את היריעה גויסו לפרויקט אמנים וזמרים שכתבו שירים לכבוד שכם ויוסף הצדיק (אף כאלה שלא נכתבו במיוחד לאלבום זה), והתוצאה היא  'שירת שכם' - אוסף ייחודי של שירים בסגנונות שונים ובביצועים מקוריים, שמחוברים כולם ליוסף ולרוחו.

בין השאר ניתן לשמוע באלבום את מנדי ג'רופי, יוסף קרדונר, משפחת ואך, ליפא שמלצער וחיים דוד סרצ'יק. יש כאן ביצוע מיוחד של אבישי עמיצור עם תזמורת לכתחילה לניגון הידוע 'בזכות יוסף הצדיק', והרצועה האחרונה היא זעקה בקול גדול של מילה אחת בלבד - 'יוסף'. הזעקה הזו מקשרת אותנו לשלמה ליבמן הי"ד ולחיבור שלו לקבר יוסף, אבל זה כבר סיפור בפני עצמו.

seret@etrog.tv