בשבע 357: מיקרוסקופ

ע.גרסיאל, ח. לוז, י. מידד , ז' באלול תשס"ט

חזקים במספרים/ עדי גרסיאל

עיתונים אוהבים מספרים. הם 'מדויקים', קשה להתווכח איתם, הם נותנים תחושה של עשייה עיתונאית מעמיקה, ואפשר להוכיח בעזרתם כמעט כל טענה שבעולם. או את היפוכה. זו הסיבה שנתוני סקרים ו'תחקירים' פופולאריים כל כך בתקשורת.

השבוע למשל, לאחר מינוי שלושת השופטים החדשים לבית המשפט העליון, נכללה המילה 'פשרה' בכותרתם של מרבית העיתונים. זו היתה הכותרת הראשית במעריב, לדוגמה. אלא שידיעות, עיתון שהאג'נדה שלו היא אנטי-בייניש (וששר המשפטים לשעבר פרופ' דניאל פרידמן כותב בו מאמרים), החליט ללהטט עם המספרים ובישר לקוראיו בתחתית עמודו הראשון: "בייניש הצליחה למנות רק שופט אחד מבין חמשת מועמדיה". אין ספק, מדובר ב-20 אחוז בלבד (השופט פוגלמן), כלומר בכישלון מוחץ. אלא שהעיתון של המדינה לא טרח להזכיר לקוראיו שהוועדה מינתה שלושה שופטים בלבד. כלומר, גם אילו היו שלושתם נמנים על מועמדיה של הנשיאה, היה מדובר, לשיטתם, ב-60 אחוזים בלבד. בכל מקרה, שני הנבחרים האחרים אינם 'אנטי-בייניש', כך שקשה לטעון שהיא הובסה.

גם 'הארץ' יודעים את מלאכתם כשמדובר בנתונים. ביום שלישי הם ניתחו את ההרכב החדש של בית המשפט העליון והוכיחו באמצעות דיאגרמת פאי צבעונית כי יש בו יותר מדי דתיים (27 אחוז, מול 17 אחוז - שיעורם באוכלוסייה), פחות מדי ערבים (7 אחוז מול 20 אחוז באוכלוסייה) ומעט מדי נשים. לצורך החישוב הזה נכלל השופט יצחק עמית - בוגר החינוך הדתי שאינו חובש כיפה כיום - ברשימת השופטים הדתיים.

יום קודם לכן 'עירבב' הארץ את המספרים בצורה הפוכה, כשבישר לקוראיו על רשימת התיכונים שתלמידיהם השיגו ממוצע של יותר מ-90 בבחינות הבגרות. את העובדה ש-40 אחוז מבין התיכונים הללו הם דתיים-לאומיים (אולפנות לבנות), נתון המהווה פי 2.5 משיעורם באוכלוסייה, הוא הצניע עמוק בתוך הכתבה. במקום זאת הוא בחר להבליט בכותרת את התיכון למדעים ואומנויות בירושלים, ואת העובדה ששליש מהמוסדות ברשימה הם מהמגזר הערבי.

 

שפעת המגישים/ חני לוז

את התגשמותו של אחד מסימני 'עקבתא דמשיחא' -  "והאמת תהא נעדרת" (סוף מסכת סוטה), ראינו שוב ושוב בתקשורת הישראלית בתקופה האחרונה: במתקפה על חרדים, במסע השנאה נגד 'הומופוביה', וכעת - בפרשת הווירוס. כשהתקשורת עוברת להתנהגות עדרית, היא רצה קדימה ורומסת באופן דורסני כל אפשרות לדיון אמיתי ומהותי, תוך שהיא נועצת את ציפורניה בקורבן התורן. בשבוע שעבר היה זה המשנה לראש הממשלה, הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון.

הגדיל לעשות מיכה פרידמן, מגיש בכיר בגל"צ, שתדמי"ת דרשה את השעייתו בסוף השבוע שעבר. פרידמן חזר על תיוגים שליליים ל'מנהיגות יהודית' ולמשה פייגלין כמו "קיצוני" ו"חבירה מסוכנת". את יעלון כינה פרידמן "הרפתן מקיבוץ גרופית", בעל "פוביות" מבעלי חיים, "סוג של עב"ם פוליטי", "שוליים תמהוניים שפלשו איכשהו למרכז".

פרידמן ראיין את ח"כ זאב אלקין מהליכוד. כשהבין שהלה תומך בעמדותיו של יעלון - עבר פרידמן לטון ציני והעיר בסוף הראיון שתומכי פייגלין הם כנראה מהמרכז. זאת, לאחר שאלקין אמר שאנשי שלום עכשיו ותומכיהם הם שוליים בחברה הישראלית, ומספרם נמוך ממספר תומכי פייגלין.

גל"צניקים חרוצים מצאו בארכיון ציטוטים של נתניהו ושל יעלון על השמאל, האליטה והתקשורת. אך בארכיון של עצמם הם שכחו לחפש: רק לפני ארבעה שבועות ריאיין ברקאי את ח"כ אחמד טיבי. כשהלה אמר שההתנחלויות הן סרטן וגרורות סרטניות, ברקאי התעלם והמשיך בראיון. אנשי הארכיון החרוצים גם לא טרחו למצוא אף ציטוט של 'שלום עכשיו', למשל של המזכ"ל יריב אופנהיימר, על ההתנחלויות הסרטניות.

בהמשך היומן ראיין פרידמן את פרשן הספורט בגלי צה"ל, רמי יצהר. יצהר הוא גם עורך האתר 'עניין מרכזי', זה ש"מתנחבלים" הוא מושג שגור אצלו, בצירוף ניבולי פה אחרים נגד מתנחלים, דתיים ואנשי ימין. חדי שמיעה יכלו גם להבחין ברגישותו החד צדדית של פרידמן בהתייחסותו לפרשת הצ'חצ'חים של דודו טופז המנוח, אותה כינה "תקרית מכוערת שמנחם בגין עשה מזה ספין פוליטי".

 

סבתא אכלה דייסה / ישראל מידד

כתבה שכותרתה "נחת מהנכדים" התפרסמה ב'מוספשבת' של מעריב ביום השישי האחרון. על פי הכתבת, חן קוסט-בר, לחלק מהערבים החשודים ברצח אריה קרפ יש כנראה סבתא יהודייה מרמלה שהתאסלמה לפני יובל שנים ושמה גרסיה. ואם בשבוע שעבר ירדתי על התקשורת אשר הצליחה בצורה די גורפת להתחמק מלזהות את המוצא האתני של החשודים ברצח והתאמצה מאוד שלא לכנות אותם "ערבים", הרי מעריב פגע קשות בעקרון של דיווח אובייקטיבי דווקא מהכיוון ההפוך.

הכתבה מתפרשת על ארבעה עמודים, כשתמונה של סבתא גרסיה תופסת את כל העמוד השני יחד עם כיתוב: "זאת יהודייה, נהרוג אותה. גרסיה, סבתו היהודייה של אחד העצורים". לכאורה עולה מכיתובית זו שהסבתא עמדה בסכנת חיים ממש, כששכניה הערבים עמדו לשחוט אותה באחד הימים. זה נשמע רע ומאשים,  מצייר תמונה של פורעים.  אך מי שבכל זאת יקרא את הכתבה ימצא את הדברים הבאים מפיה של הסבתא: "בג'לג'וליה התייחסו אלי יפה, גם בתקופת המלחמות.  לאן שכולם הלכו, אני הלכתי. התחבאתי יחד איתם.  אף אחד לא אמר 'זאת יהודייה, נהרוג אותה'".

כלומר, מעריב פשוט סילף ועיוות את הדברים שאמרה, הפך את משמעותם, ובעצם נכנע לרוח מסוימת על מנת לשחק לידי דעת הקהל. דבר כזה לא ייעשה. כאיש המזוהה עם המחנה הלאומי-אמוני, אינני מעוניין בתקשורת מגויסת מכל סוג. מה שעשה מעריב במקרה זה הוא פגיעה בכבוד האדם באשר הוא ובאתיקה המקצועית.

 

חדשות בחדשות

העיתונאי רון מיברג עוזב את מעריב. מיברג, שערך בעבר את המוסף 'סופשבוע', נחשב לאחד העיתונאים הבולטים בעיתון.

עורך הדין הישראלי גיא אופיר הגיש השבוע תביעה בסך 7.5 מיליון דולר לבית המשפט בניו-יורק נגד העיתון השבדי 'אפטונבלאדט' ונגד הכתב שפרסם את הטענות על כך שצה"ל סחר באברי הרוגים פלשתינים. כך דיווח אתר ערוץ 7.

אתר אנרג'י דיווח כי בעקבות פרשת הפרסום השקרי בשבדיה, החליטה לשכת העיתונות הממשלתית לעכב הוצאת תעודת עיתונאי לכתב העיתון 'אפטונבלאדט' המעוניין להיכנס לרצועת עזה. לדברי מנהל לע"מ, דניאל סימן, לא מדובר בהחלטה גורפת לכלל העיתונאים משבדיה.

 

הבנת הנקרא

"לא כל ערביי חברון השתתפו בטבח (בתרפ"ט) ורוב היהודים בעיר ניצלו הודות לשכניהם הערבים"

תום שגב בתפקיד סנגורם של ישמעאל (הארץ, יום ו')

 

"שיניתי את דעתי, אני מוכן למסור שטחים לפלסטינים"

 השר דן מרידור מפתיע את מראייניו הגרמניים ב'דר שפיגל'

(אנרג'י-מעריב, יום ג')

 

"עכשיו זה רשמי, הצטרפנו למשפחת העמים"

כתבת הצרכנות היאלי יעקבי שומרת על קור רוח עם פתיחת חנות 'גאפ' בישראל (ישראל היום, יום ג')

 

הארבעה (השרים יעלון, ישי, אדלשטיין והרשקוביץ) הצטלמו בחזות מנופחים על הג'בלאה, כמו תרנגולים על ערימת הזבל, והתחרו מי פטריוט גדול יותר

יוסי ורטר מחלטר גם ככתב לענייני זואולוגיה בחומש

  ( 'הארץ', יום ו')