בשבע 359: מכתבים למערכת

קוראי העיתון , כ"א באלול תשס"ט

 

   הגזענות כתירוץ/ דב פרומן,ירושלים

הפסטיבל שעשו העיתונים בעניין לימודי יוצאי אתיופיה בפתח-תקווה מראה שאנו חיים במדינה שבה להעליב או להתנגד במילים בוטות זהו נוהל. "גזענות" זהו ביטוי שרבים אוהבים להשתמש בו. לחינוך הדתי יש מערכת ערכים קבועה ואליה הוא מחנך. אחד היסודות של חינוך לערכים זה הוא שתהיה שלמות – שהבית ינהג לפי ערכי בית הספר. זה בסך הכול מבוסס על חוק "כבוד האדם וחירותו" ואילו ה"צדיקים" שבפתח-תקווה קוראים לאלה שרוצים להגן על ערכיהם "גזענים".

המדינה והרשויות, במקום לדאוג לילדים אלה לכיתות הכנה מיוחדות (דבר שעולה כסף) – מתלבשות על הציונות הדתית בדברי הבל רק בכדי להשפילה בעיני הציבור הכללי. אין סיבה שציבור ציוני-דתי לא יוכל לחנך את ילדיו לפי ערכיו.

 

לחנך בחוכמה/ ד"ר דבורה אושפיזאי, רמת גן   

קראתי את טורו של העורך בעניין החינוך התורני הפרטי בפ"ת ואני חושבת שהוא צודק בגישה שלו. אבל, כמו כותרת השער "לא צודק ולא חכם" שהתייחסה לשר החינוך, הייתי אומרת למנהלי בתי הספר הפרטיים – לאור ההתנכלויות מבית והסערה הציבורית – שלא כדאי להם להיות צודקים. עדיף להיות חכמים.

           

ריבלין תתפכח/ יוסף בלכר, תל-אביב

מוזר היה לשמוע דווקא מראובן ריבלין, שהוא צאצא למשפחת ריבלין הוותיקה בארץ, שהכירו היטב את שנאתם הבלתי מתפשרת של הערבים אלינו, שאמר: "כאדם מאמין אני חש שערביי ישראל הם הגשר האמיתי לשלום עם מדינות ערב".

גם לדוד בן-גוריון היתה אמונה מכזיבה שכזאת, שבגללה הוא מנע מצה"ל לכבוש ולהשתלט על שטחים ויישובים ערבים נוספים במהלך מלחמת-העצמאות. הוא קיווה וציפה לכך שהערבים הללו וגם אלה שהתגוררו בשטחי יו"ש ועזה יהוו את אותו "גשר לשלום".

ברם, האכזבה לא איחרה לבוא ובמקום גשר לשלום, נעשו הערבים בארץ למכשול לשלום.

לפיכך, לבעל אמונה שכזאת כמו למר ריבלין אפילו אי אפשר לאחל "אשרי המאמין", ובמקום זה אולי: אשרי המתעורר מחזיונות שווא.

      

דב מפוחד/ שמריהו בקרמן, ירושלים

   שמעתי השבוע את עו"ד דב וייסגלס ברדיו, ואני מתפלא עליו. איך אדם משכיל שהיה גם יועצו של שרון, פוחד כל כך מאומות העולם? האם באמת הוא חושב שאכפת להם מטובתנו? האם באמת צריך להקים מדינה פלשתינית בגלל שכל העולם רוצה? וכי קטן בעינך הביטוי "גבולות אושויץ" שאבא אבן תבע? האם לא די לנו מהמדינה המיני פלשתינית שבעזה, שראינו את ביצועה הרצחניים?