בשבע 359: מקרוסקופ

עדי גרסיאל , כ"א באלול תשס"ט

 

גל"צ1: איזור תיוג ירושלים/ חני לוז

לפני כשבועיים שידרה כתבת גל"צ אייטם על בניית שכונה חדשה במזרח ירושלים. לצורך השידור המאוזן נשמעו הקלטות של שניים: אריה קינג ויהודית אופנהיימר. אריה קינג הוגדר "פעיל ימין". יהודית אופנהיימר - "מנכ"ל עמותת 'עיר עמים'". גם אריה קינג עומד בראש ארגון שיש לו שם, אך התיוג הפוליטי הגל"צי קיבע את התודעה של מאות אלפי המאזינים: הוא מהימין, והיא מנהלת ארגון עם שם יפה.

השבוע העלו ב'בוקר טוב ישראל' של יום שלישי אייטם על 'עיר דוד'. יש לציין שכבר זמן רב עומדת עמותת אלע"ד (אל עיר דוד) על הכוונת של ארגוני השמאל הקיצוני. אלע"ד הקימה את ההתיישבות היהודית החדשה בעיר דוד. העמותה הביאה לפיתוח אתר התיירות הארכיאולוגי החשוב במקום, והיא שמתפעלת אותו עבור רשות שמורות הטבע. עמותת השמאל הקיצוני 'עיר עמים' שוב הצליחה לתת את הטון לכתבה, הפעם של הכתב לענייני ירושלים, רועי ענתבי, שדיווח כך: "לא מעט יופתעו לגלות שהמקום מנוהל על ידי עמותת אלע"ד. זהו ארגון ימני ששם לו למטרה להרחיב את הבנייה היהודית במזרח ירושלים, ובמקרה הזה כאן - בשכונת סילוואן...". כשענתבי הציג את הצד השני, באורח פלאי נעלם התיוג: "אורלי נוי מארגון זכויות האדם 'עיר עמים'". ארגון זכויות אדם, לא פחות.

מול הכיבוש התודעתי שמבצע השמאל בעזרתם האדיבה של גל"צ ועמיתיה, הטענה של אותה נוי נגד מתפעלי אתר 'עיר דוד' נשמעת אירונית עד הזויה: "האתר הזה מנוהל על ידי עמותה בעלת סדר יום ימני קיצוני. הם מקבלים שיעור בהיסטוריה מאוד מאוד סלקטיבית ומוטה".

 

 

גל"צ2: דן ברותחין/ רבקי גולדפינגר

יעל דן היא מראיינת אינטליגנטית, מנוסה ורהוטה. אבל מה שבטוח - אובייקטיבית היא לא.

בתוכניתה 'עושים צהריים' עסקה השבוע דן בשלטים שהופצו ברחבי שכונת שפירא בדרום תל אביב נגד עובדים זרים. העובדה שבשנים האחרונות עוברות להתגורר בשכונה מאות משפחות של עובדים זרים ופליטים מאפריקה, גררה מספר תושבים למחות באמצעות שלטים ברחובות השכונה.

דן העלתה לשידור את יהודה, ראש מטה פעולה לגירוש העובדים הזרים. אבל עוד לפני שנתנה לו את זכות הדיבור הבהירה את יחסה הברור לעניין: "נתלו שלטים, שאיך נאמר, ריח רע נודף מהם", היא פסקה כבר בפתיח. "זוהי מלחמה מאוד קשה על מהותה של מדינת ישראל", ניסה יהודה להסביר. 'יש אנשים שמנסים להוביל את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה, והם עושים שימוש ציני בעובדים הזרים. נכנסו לארץ 300 אלף עובדים שנגמרה להם האשרה ואמורים על פי חוק לעזוב... בעוד עשר שנים יהיו פה מיליון עובדים לא חוקיים, ויוכלו להפוך את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה".

"רעיון קונספירטיבי כל כך לא שמעתי כבר המון זמן", קבעה דן בביטול. "זה לא מזכיר לך מודעות שנתלו במקומות אחרים ובתקופות אחרות?" היא ממשיכה. וכשיהודה טוען בעקשנות שמדובר בקומץ אנשים בלבד המגובים "בהמון המון כסף אירופי", ומציין את  'הקרן החדשה לישראל' כגורם מרכזי במאבק להשארת העובדים הבלתי חוקיים בישראל, מעט הסבלנות שעוד נותרה לדן נעלמה לחלוטין.

"איום ונורא, באמת איום ונורא שיש ארגונים כאלה", היא מפטירה בטון ציני וממשיכה בהתקפה: "תגיד יהודה, האג'נדה ההזויה שלך, כמה אנשים שותפים לה, כמה אתם?" ומסיימת את הראיון. 

האם זו תמימות לצפות שגם דעות שאינן בהכרח זהות לדעותיו של המראיין יזכו לבמה ראויה ויוכלו להישמע באופן מכובד יותר?

 

מתחשבנים/ ישראל מידד

א.           ביום שני פרסם 'הארץ' ידיעה שממנה למדתי שמח"ט אפרים, אלוף משנה ערן ניב, דרש מתושבי קרני שומרון להפסיק להטיח קללות בחייליו בעת הבידוק הביטחוני שהמתבצע ברכבם במחסום צה"ל בדרך אל מרכז הארץ. הכתב, אנשל פפר, הוסיף שהדברים נאמרו בעקבות תלונות של חיילים כי "מתנחלים קראו להם 'נאצים' והטיחו בהם כי הם עורכים להם 'סלקציה'".

ואני שואל: מדוע העיתון לא עשה חשבון ולא בדק האם רק תושבי קרני שומרון עוברים באותו מחסום? ומדוע לא ביקש תגובה מראש המועצה?

ב. ביום ראשון שוב 'הארץ' עשה חשבון. בכותרת בעמ' 5, לא מצא העורך דרך מתאימה יותר לתאר את שופטת בית משפט השלום בתל-אביב חיותה כוחן, שמונתה לשופטת בית המשפט המחוזי, אלא כ"השופטת של רמון". נכון, בעקבות  פסיקתה, חביב העיתון חיים רמון נאלץ לקטוע את מסלולו לעבר בית ראש הממשלה, בגלל התנהגות חסרת אחריות ולא-מרוסנת. אבל דווקא תכונות כאלה מרגשות את 'מחנה השלום' במדינתנו. ובכלל, מי זו השופטת אשר העזה לקום ולהכריז ביוני האחרון "לעיתונות היתה אג'נדה ברורה בעד זיכוי חיים רמון, אבל היא לא הצליחה להשפיע עלי". מי היא שתבקר את התקשורת? הנה, הליברלים הללו מהעיתון לאנשים חושבים יודעים היטב איך סוגרים חשבון.

ג.  ביום ששי האחרון, נפטר בחצר אולפן 'קול ישראל' במתחם הקריה בתל-אביב, העיתונאי, העורך, הבלוגר והמגיש דניאל בלוך. הכרתי את דני עוד בתקופתי כמנכ"ל אגודת 'לדעת' ומצאתי אצלו יכולת להקשיב, לשתף פעולה ואפילו לסייע בנושאים חשובים, ללא נקיטת עמדה עקרונית של 'דווקא'. פעמים אחדות ראיין אותי לאותה תוכנית שלמען הקלטתה הלך לאולפן באותו יום אחרון בחייו, ותמיד היה נעים הליכות לגבי דעותיי, ולא עשה חשבון.

 

ביקורת הנקרא

אני הקטון זוכר על מה דיבר שמעון פרס... עם ג'ק למון, וולטר מתיאו או ג'יין פונדה שנקלעו לכאן... כשהייתי אחד מעוזריו של פרס. על כלום.

גדעון לוי חושף סוד מדינה (מוסף הארץ)

 

"אפריקה ישראל"

כותרת תמונה מפגישתו של אביגדור ליברמן עם בני שבט המסאי מקניה. האם זה רמז מקדים לנפילה הקרובה? (ידיעות אחרונות)

 

"ההיגיון המוזר של עיריית ירושלים: תקרא רחוב על שם שייקה אופיר בלב התנחלות"

יש כאלה שבשבילם גם ירושלים זו התנחלות (הארץ)

 

"איני מבין כיצד ...אין מורה או רופא שילמד את התלמידים על הסכנה וההנאה בשתייה ובסמים קלים"

בזמן שעסקנו בחינוך בפ"ת, יהונתן גפן חושב על דור המחנכים הבא (סופשבוע, מעריב)

 

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

מחקר חדש של ד"ר צוריאל ראשי, מומחה ומרצה בכיר לאתיקה עיתונאית, העלה שהתקשורת משתמשת בניסוחים מרוככים בעת סיקור הפגנות הסטודנטים או הדרוזים, אך עוברת לביטויים לוחמניים כשמדובר במתנחלים ובחרדים. המחקר בוצע מטעם 'המרכז לאסטרטגיה ציונית'

 

העיתונאית מגישת התוכנית 'עובדה' אילנה דיין וכתב 'מעריב' קלמן ליבסקינד קיבלו השבוע את אות אבירי איכות השלטון מטעם התנועה למען איכות השלטון. זאת על תרומה ייחודית למאבק בנגע השחיתות ועל המאבק לטוהר המידות ואיכות השלטון (בהתאמה).

 

העיתון החרדי הוותיק ביותר, 'המודיע', ציין השבוע את כניסתו לשנת השישים בסמל צבעוני שצורף ללוגו הקבוע של העיתון ובמאמר מערכת מיוחד מאת העורך הראשי והמנכ"ל. כך דיווח אתר 'כיכר השבת'.