בשבע 359: יהודית שפרינגר

בעקבות המופע 'התעוררי': שיחה, מחול ושירה

עפרה לקס , כ"א באלול תשס"ט

 

מאז נולדה זרמו השירה והריקוד בעורקיה של יהודית, ולמרות שלא זכתה בילדותה לפיתוח מקצועי של כישרונות אלה, היא קיבלה השראה מהורים אמנים, וגיבוי חיובי לכל שיר או ריקוד שהמציאה. בבגרותה קרמו החלומות של יהודית צלילים ותנועות, והיום, אחרי לימודי פיתוח קול ולפני התמקצעות נוספת בתחום, היא יוצאת בערבי ריקוד שירה ושיחה, בהם היא מספרת על העדה האתיופית, כוחה של אמונה ויכולת צמיחה.

עלית מאתיופיה בגיל שנתיים, אבל לא גדלת בשכונה של בני העדה.

"נכון, אבי החליט לקנות בית בירושלים כדי להתערות בחברה וגם מפני שהוא לא ויתר על החלום של ירושלים. לא היה לו איכפת להתמודד עם קשיי הקליטה וגרנו בסביבה לא אתיופית. מצד שני, אבי בנה במו ידיו נול אתיופי וארג בדים רבים בסגנון אתיופי. הוא גם מגדל את צמח הגשו שממנו מכינים את המשקה האתיופי, טלה. אמי היא אמנית שמפסלת, רוקמת ושרה את תפילותיה".

מתי התרחש המפגש הראשון שלך עם הבמה?

"בתיכון הייתי הכוריאוגרפית של המחזור, ובשירות הלאומי העליתי שני מופעים של תלמידים כולל שירה וריקודים. בהמשך, אחרי שסיימתי לימודי ייעוץ וספרות ב'אורות', הייתי מחנכת ורכזת חברתית, ובאופן טבעי הפכתי להיות גם מורה למחול ורכזת המקהלה. לא פיתחתי את הכישרונות האלה, אבל ידעתי שהם טמונים בי".

מה הביא אותך לצאת עם תכנית משלך?

"הרגשתי שיש לי מה לתת ושאני חייבת לעשות עם זה משהו. לקחתי שיעורים בפיתוח קול, ובניתי תכנית שמתאימה לחג הסיגד. בהמשך ראיתי שהקהל צמא גם למסרים אחרים, כך שהיום אני מופיעה סביב החגים, לכל חג המסר שלו".

ממה מורכב המופע של ה'סיגד' למשל?

"מצגת המספרת על העדה, ההיסטוריה שלה, המאפיינים והמקצועות השכיחים. המידע הזה מפתיע גם את בנות העדה עצמן, ולא פעם אני שומעת 'מה? ככה זה היה? זו העדה שלנו?' בנוסף יש קטעי מחול ושירה, חלק מהשירים מקוריים שלי, אחרים הם שירים ש'גיירתי'. בהמשך יש הרצאה".

מדוע המופע הזה חשוב?

"זה נותן הרבה כוח לנשים ונערות. דרך הסיפור של העדה אני מדברת על כוחה של אמונה, גלות וגאולה בחודש ניסן למשל, או על צמיחה בט"ו בשבט ועוד. אני מרגישה שאני מצליחה להעביר מסר והקהל מאוד מתחבר אליי. זה לא מחיאות הכפיים בסוף, זה התהליך שהיה במשך השעה וחצי האלו. אני מרגישה קידוש ה', הקהל ואני יוצאים עם תחושת התעלות".

יהודית מקווה שההופעה שלה תגיע לכמה שיותר נשים ונערות, ושהיא תמשיך להתפתח בתחום. נכון להיום היא מעבירה גם 'מדרש מחול' בנושאים שונים. בקרוב היא מתכוונת להוציא דיסק משלה ולטווח היותר רחוק גם להשתלם באופן מקצועי יותר באמנות המחול וריקודי עם.