בשבע 360: מכתבים למערכת

קוראי העיתון , כ"ח באלול תשס"ט

איפה הכבוד הלאומי? / יוסף בלכר, תל-אביב

כרכוריו של ראש-הממשלה סביב דמותו של אבו-מאזן, כדי שזה האחרון יואיל בטובו להיפגש עימו, היו כבר לזרא.

על נתניהו היה לסרב לפגישה שכזאת כל עוד אותו מנהיג ערבי מרמאללה אינו מייצג גם את רצועת עזה, שמספר תושביה הוא כמחצית מהפלשתינים בארץ כולה.

כן גם עד להסכמה ולהודאה ערבית בקיומה של ישראל כמדינת העם היהודי. בעבר, היתה זו אקסיומה מוכרת בכל פגישה ומו"מ עם הערבים, והנה עתה גם זה נעשה נושא לדיון איתם.

זו עוד הוכחה לכך שהזמן פועל לרעתנו, ואם לא נתעשת, נתחזק ונתעקש על צדקת דרכנו, לא נוכל עוד לזקוף קומה כנגד שונאינו.

 

תצאו בחוץ / פרופ' א"י מלינסקי טוורסקי, אנטוורפן

דומני כי המשרד הכושל ביותר בממשלה זו, וגם בקודמותיה, הוא משרד החוץ. תקציב בלתי מוגבל, דיפלומטים בעלי משכורות מנופחות, יוקרה בלתי מוצדקת. והתוצאות? דלות לפי כל קנה מידה.

עם מינוי ועדת האו"ם לחקירת מבצע 'עופרת יצוקה' הגיעו הדברים לשיאם. שמונה שנים של ירי קאסמים, חייל חטוף בשבי למעלה משלוש שנים ללא כל אפשרות לביקור – כל אלה פשעים בקנה מידה בינלאומי. אך חלמאי משרד החוץ לא הצליחו להפוך את העניין לשערורייה בינלאומית. הם גם החליטו לא לשתף פעולה עם הוועדה של האו"ם וכך שמעו חבריה רק את גרסת החמאס, ואחר כך הם מתפלאים שהמסקנות היו ממש נגדנו...

אין יותר צדיקים מאיתנו בעניין הזה, אך שוב לא הצלחנו להסביר את עצמנו. האם שר החוץ הטרי יצליח לנער את המשרד הכושל?

 

תדע כל אם עברייה / חיים יואבי רבינוביץ, תל אביב

נכחתי במשפטו של סגן אדם מלול בשבוע שעבר ויצאתי מזועזע. הקשבתי לעדותו של אלוף פיקוד מרכז גד שמני. שמני התפתל על דוכן העדים, התחמק והתפתל. התברר שלא רק שאינו יודע את נסיבות האירוע שעליו בא להעיד, אלא, אינו בקי במה שנעשה בחטיבת כפיר, שהיא הגדולה ביחידות, בפיקוד מרכז עליו הוא מופקד.

האלוף שמני הופיע כעד במשפט הפלילי, והוא העיד בין השאר, כי לדעתו, אסור לתת סטירה לערבי, אפילו אם יש סכנה שיהודים יפגעו בהמשך, כתוצאה מאי תפיסת הנשק. מיד בתום העדות, ניגשתי לסניגור ושאלתי אם מה ששמעתי אכן נאמר ע"י האלוף, ולתדהמתי הסניגור אישר, שאכן זה מה שהעיד שמני.

אם זה סדר העדיפות של האלוף, שבידיו אנו מפקידים את ביטחוננו, אזי יש לנו סיבה טובה לא לישון טוב בלילה.

 

תיקון

יהונתן פולארד יתחיל בעוד כחודשיים את שנתו ה-25 בכלא האמריקני, ולא כפי שפורסם בשבוע שעבר בכתבתה של עפרה לקס, 'חקירה או מריחה?'