בשבע 360: בשורות טובות

חיים דוד ולהקת 'המבשר טוב' פותחים את השנה בסגנון קרליבכי, ולא רק * סינגל חדש ומפתיע לד"ר יוסי ויליאן נותן כבוד לכיפה הסרוגה
חיים דוד והמבשר טוב; בשלל גוונים, ד"ר יוסי ויליאן


אמציה האיתן , כ"ח באלול תשס"ט

 

בכדי להתחיל את השנה בברכה כפולה, הפעם יתארחו במדור שני יוצרים – האחד עם אלבום שלם, והשני עם סינגל.

נתחיל עם הוותיק יותר – חיים דוד סרסיק (או סרצ'יק, אני לא בטוח שמישהו באמת יודע איך כותבים את שם משפחתו בעברית), שזה לא האלבום ראשון שלו, וגם לא העשירי. דרכו המוסיקלית נושקת לדרכו של הרב קרליבך, והוא ידוע בינינו כמי שיצר את הלהיט האלמותי 'יממי'.

לא קשה להבחין במבטא האמריקני בקולו, ויותר מזה, בסגנון האמריקני בשירה שלו. חיים דוד מראה לכולנו שהוא יוצר עצמאי, שלא צריך אישור מאף אחד. הוא מחבר מנגינות למילים שעדיין לא הלחינו אותן ('ברח דודי' למשל, או 'עבד השם'), מכניס לדיסק את ההקלטות של ההכנות באולפן, הופך את השיר 'ונקם ישיב לצריו' למשהו קצבי וכמעט שמח, ומשמיע ברשימה ארוכה את שבעים השמות של ירושלים.

למען אלה שמכירים בעיקר את הצד ה'קרליבכי' שלו, הוא יצר את השיר עם השם הבלתי מובן 'עזי ג'יג'. מדובר בניגון שמח וקצבי, שיכול בהחלט להפוך ללהיט בשמחות של הציבור הדתי. גם 'פתחו שערים' הידוע של הרב קרליבך, מקבל כאן ביצוע חדשני ומוצלח.

ברצועה השלישית תשמעו צלילים שנשמעים כאילו מעולם אחר. אם הצלחתי לזהות נכון מדובר בכלי הדיג'רידו, כלי נשיפה מעץ שהגיע אלינו היישר מהאבורג'ינים באוסטרליה – עוד עדות למקוריות הבלתי נשלטת שלו.

חברי להקת 'המבשר טוב' נשמעים כאילו נתפרו במיוחד עבור חיים דוד, והחיבור ביניהם נשמע טבעי וזורם. האמת היא שהם עשו דרך ארוכה יחד עם דוד אברמזון, הידוע בכינויו 'הרפו', וחברו בתקופה האחרונה לחיים דוד, חיבור שעשה לו רק טוב. המגוון של השירים והסגנונות מאפשר לכל מאזין להתחבר למה שמדבר אליו, ואפילו לצחוק קצת ב'שושנת יעקב' לפורים.

האלבום השני שמתארח השבת במדור הוא אמנם סינגל, דבר שבדרך כלל אינני נוהג להזכיר כאן, אבל פרויקט ייחודי ומקורי, השווה התייחסות. ד"ר יוסי ויליאן, מרצה במכללת שאנן בחיפה, כתב שיר מקורי שהנושא שלו הוא הכיפה הסרוגה. מה יש? על החולצה הכחולה אפשר לכתוב? הקופסה הכחולה, חיפה האדומה או בית"ר הצהובה, זכאים לשיר בפני עצמם ורק הכיפה הסרוגה לא? השיר נח במגירה עד למלחמה האחרונה. כאשר שמע על אהרון קרוב שיצא מחופתו אל המלחמה, החליט להוציא את השיר לאור. הוא נתן את מלאכת ההלחנה למיקי רוזנבאום, שגם מבצע אותו, יחד עם שלי צוקרמן.

אין ספק, מדובר ביצירה מקורית ומרעננת. הכיפה הסרוגה מקבלת מקום של כבוד, והביצוע המקצועי מוציא אותה צבעונית וחדשנית. נסיים בברכה ליוסי ויליאן שימשיך ליצור, ולייצג אותנו בכבוד.

שנה טובה ושמחה לכל הקוראים!

seret@etrog.tv