בשבע 360: דמותרבות

חנן יובל, זמר, מלחין ומעבד מוסיקלי
בעקבות 'סידור אישי' - ספר ודיסק יהודי-ישראלי

עפרה לקס , כ"ח באלול תשס"ט

 

אף הוצאה לא רצתה לקחת את הסיכון שבהוצאת הדיסק-ספר 'סידור אישי' של חנן יובל. לא עמדו לצידו 45 שנים עשירות של מוסיקה, וגם לא עשרות שיריו ולהיטיו. לבסוף, הגיע יובל להוצאת 'עם עובד' והתחייב שהסיכון הכלכלי יוטל עליו. היום, שבוע אחרי יציאתו לחנויות, עמלים בבית הדפוס על המהדורה השנייה של 'סידור אישי', "ועוד לא התחילו לעשות לו יחסי ציבור". יובל לא כועס. כל הוצאה שמכבדת את עצמה פספסה להיט אחד או שניים. הוא פשוט ידע שזה ייצא היכן שהוא לקהל. בהתחלה, כלומר לפני 10 שנים, הוא כלל לא צפה את הפרויקט - "כל השיחות על כך הן בדיעבד".

איך התחלת?

"לפני 10 שנים הוזמנתי להופיע בפסטיבל ללימודי יהדות בכפר בלום שהופק על ידי 'שורשים'. ערב אחד הגיע אליי אלעזר שטורם, יו"ר העמותה, עם לחן של מוריס רוול ל'קדיש'. הוא אמר לי: 'תלמד את זה, הם יתעלפו'. האזנתי והחלטתי, בחוצפתי, להלחין בעצמי את ה'קדיש'. זה היה הקטר, אחר כך התחלתי לרתום קרונות. הלחנתי כל מיני מילים שנגעו לי בביוגרפיה, וכך התחלתי לשרטט ישראליות-יהדות".

ספר מעט על ה'קרונות' המופיעים בדיסק.

"יש את 'לכל איש יש שם', מוסיקה שלי למילים של זלדה. הלחנתי אז שיר קטן, לא ידעתי שהוא יהפוך להמנון של יום השואה. במסגרת התחקיר לספר גיליתי שהשיר מבוסס על מדרש תנחומא. בתחילת שנות ה-80 עשיתי מופע עם דודו אלהרר בשם 'הקוסקוס והסרפן'. החלפנו מקום על הבמה, אני עשיתי קטעים מזרחיים והוא אשכנזיים. אז הוא לימד אותי את הפיוט הבוכרי 'סוכה ולולב', שגם אותו צירפתי לסידור".

התחלת להקליט את כל השירים בצורה מסודרת לפני 4 שנים. מה הביא אותך לכך?

"סמינר ע"ש עדי בלומברג, שעוסק בתפר שבין יהדות לאמנות. באותה שנה הנושא היה 'היחיד והיחד', והיו לי שם שלושה ימים פנטסטיים שבסופם חזרתי הביתה ואמרתי 'אני מתחיל להקליט'. כעבור שנה וחצי הזמנתי את אביה של עדי לראות מה נעשה מהסמינר. הוא הביא לי את ההספד שנשא הרב שטיינזלץ על בתו ואמר שאם אלחין את זה, זה יהיה 'וואו'. כעבור שבוע הייתי אצלו עם סקיצה, זה השיר הפותח את החומרים".

אנשים שואלים אותך אם אתה חלק מטרנד?

"כן, וגם שואלים מה החזיר אותי למקורות. אבל אני לא חלק מאופנה. מעולם לא יצאתי, כך שאינני צריך לחזור. עשיתי את שיר המעלות, שהתקבל בכל הקיבוצים. את קרליבך שרתי כשהוא עוד היה שנוי במחלוקת, והופעתי עם שיריו 10 שנים. אני כל הזמן מתכתב עם החומרים האלה".

במוצאי ראש השנה יקרין הערוץ הראשון 50 דקות של 'מסע בעקבות סידור אישי' של יובל. "יהיו אורחים חשובים", הוא מבטיח, "רוני סומק וג'קי לוי, אליהו הכהן וגם אברהם פריד".   

ofralax@gmail.com