בשבע 361: לחץ שמניב תוצאות

הלחץ מימין גרם לנתניהו להקשיח עמדות מול אובמה ועבאס. לחץ מתמשך יוכל גם לשחוק את גזירות ההקפאהעמנואל שילה , ו' בתשרי תש"ע

 

מפגש נתניהו - אבו מאזן השבוע נראה כמו דייט בין בחור לבחורה שממש לא מעוניינים, אבל נאלצים לקיים פגישה אחת בגלל לחצים בלתי פוסקים מצד הדודה המודאגת שמתעקשת לשדך ביניהם. שני הצדדים אינם רוצים וגם אינם יכולים להגיע להסכמה על הסדר קבע, בטח שלא בתוך שנתיים כפי שמנסה להכתיב נשיא ארה"ב. ברק אובמה מצדו מתחיל להבין שהוא לא כל יכול, ושהססגוניות הכריזמטית שלו שסימאה את עיני הבוחר האמריקני לא יכולה לפתור כל בעיה ולהתיר כל סבך.

מחמוד עבאס אינו יכול לדבר היום בשם כלל ערביי יש"ע. בעזה שולט החמאס, וגם על יהודה ושומרון הוא כבר היה משתלט מזמן אלמלא נוכחות צה"ל וההתיישבות היהודית. עבאס אינו יכול וכנראה גם אינו רוצה לוותר על תביעת השיבה, שמסיבות שונות היא קו אדום דווקא בעיניהם של חסידי 'תהליך השלום'. גם בנושא ירושלים נראה כי הפערים בין הצדדים אינם ניתנים לגישור כל עוד השלטון בידי הליכוד, שלפחות הצהרתית עדיין מחויב לאחדות בירת ישראל.

אשר לנתניהו, למרות התבטאויותיו המקוממות והמזיקות בעניין חלוקת הארץ, נראה כי תמיכתו בחזון המדינה הפלשתינית (שתומכיו מעדיפים לכנותו "חזון שתי המדינות", כאילו מדינת ישראל עדיין לא קמה) איננה מוצקה. מה שחשוב בעיניו כרגע זה לטפל באיום הגרעין האיראני. מבחינתו, כל מהלך הצהרתי או מעשי שלו בנושא הפלשתיני אינו אלא מס שעליו לשלם לאובמה או לשמאל הישראלי, כדי שהללו יסייעו או לפחות לא יפריעו למאמציו בנושא האיראני.

את הזיקה המאולצת בין הנושא האיראני לנושא הפלשתיני לא נתניהו המציא, אלא ממשל אובמה אשר אימץ ברצון את העמדה הערבית. נראה כי עם הזמן החולף ועם הנסיגה המסוימת בפופולאריות של אובמה בארה"ב, נתניהו מתייצב עם סגנון קצת יותר עמיד מול לחצי הממשל.

זה לא אומר שיש להרפות מן הלחץ על נתניהו ועל שרי ממשלתו ולהשלים עם מדיניות התיישבות שקוצבת מכסה עלובה של 450 אישורי בנייה, רובם המכריע ממוחזרים. אדרבה, דווקא נכונותם של שרים וח"כים לצאת בגלוי נגד ההקפאה המתוכננת היא שאילצה את נתניהו להמתיק מעט את הגלולה המרה והקרה של ההקפאה. גם לחץ ציבורי דוגמת שביתת השבת שקיימו ראשי המועצות ביו"ש, עשוי בהחלט להניב כרסום הדרגתי במדיניות ההקפאה. עשרת ימי תשובה הם זמן מצוין עבור נתניהו והליכוד לשוב אל עצמם ואל מצעם.

 

כלב נשך אדם

אף מילה לא נכתבה בעיתונות שלמחרת ראש השנה על מתקפת הפורעים הערבים, שהציתו תבערה גדולה בחוות גלעד שבשומרון בעיצומו של יום הדין הקדוש. כתוצאה מהדליקה, קרוואן שהיה ביתה של משפחה צעירה נשרף כליל עם כל הרכוש שבתוכו. נזקים כבדים נגרמו לרכושן של משפחות נוספות.

אפשר רק לדמיין איזו זעקה תקשורתית היתה פורצת אילו אנשי חוות גלעד היו מעלים באש בית בכפר הערבי ג'ית הסמוך. בעצם לא צריך לדמיין, אפשר להיזכר בהתנפלות התקשורתית שפרצה לא פעם בעבר, ולא בעקבות שריפת בית אלא על רקע חשד לכריתת ענפי זית.

אישי ציבור ואנשי תקשורת שונים מרשים לעצמם סגנון התבטאות משתלח במיוחד ביחס ליושבי המאחזים ביו"ש, המכונים בפיהם 'נוער הגבעות'. כלפי הציבור הערכי והמסור הזה, אין השמצה או קללה שהם בלתי לגיטימיים. כתבו עליהם שהם פושעים, מסוממים, טרוריסטים, גרועים ממחבלים. קמפיין שלם של דה-הומניזציה הופנה כלפיהם. אבל דווקא השתיקה המקוממת של העיתונות השבוע מלמדת כי ככל הנראה ההשמצות הן מן השפה ולחוץ בלבד.

בעגה המקצועית התקשורתית מקובל לומר כי "אדם נשך כלב" זהו אירוע חדשותי, ואילו "כלב נשך אדם" הוא מקרה שגרתי שאינו ראוי לסיקור. השתיקה התקשורתית לנוכח התנפלות ערבים על יושבי מאחז, לעומת הסיקור הנרחב בכל עת שיושבי מאחזים פוגעים בערבים, מלמדת כי על אף כל ההשמצות, בעימות בין יהודים לערבים ביו"ש יש למערכות העיתונים בישראל דעה ברורה בשאלה מיהו האדם ומיהו הכלב.

 

שירים ומועדים

פס הקול שמלווה אותי השנה מראש השנה ליום הכיפורים בוקע מהדיסק החדש 'שערי ארמון' של צבי זלבסקי. הלחנת תפילות ופיוטי הימים הנוראים היא מרכיב בולט במיוחד ביצירתו של המלחין הפורה הזה, שהוציא עד כה שמונה אלבומים.

בין 12 הרצועות בדיסק כלולים חמישה ניגונים שיכולים להוסיף רוח ורגש ב'סדר העבודה' שנאמר בתפילת מוסף של יום הכיפורים, ובעיקר בסדרת הפיוטים הארוכה שנאמרת אחריו. אינני יודע אם לניגון העדין והיפה של זלבסקי לפיוט 'מראה כהן' יש סיכוי להתחרות בבתי הכנסת מול 'אמת מה נהדר' - הניגון הקצבי הוותיק, הסוחף והמפורסם של 'פרחי לונדון'. לעומת זאת, לניגונים שהלחין לפיוטים אחרים כמו 'אופל אלמנה תאיר' או 'אם תעינו לא תתענו' אני לא מכיר מתחרים. רצועה 7, "תיכנת כל אלה לכבוד אהרון", היא חריגה בכך שזלבסקי מבצע בה לחן שאינו משלו אלא משל חסידות סלונים. מתוך תפילת ראש השנה נכללו בדיסק הזה ניגונים חדשים ל'היום הרת עולם' ו'ארשת שפתינו', אשר הולחנו ע"י זלבסקי לזכרם של שגב פניאל אביחיל ואברהם דוד מוזס הי"ד, מנרצחי הפיגוע ב'מרכז הרב'.

גם בדיסק החדש של משפחת ואך אפשר למצוא לחן פשוט ויפה ל'היום הרת עולם', לצד תמהיל מגוון של לחנים למגוון רחב של טקסטים: פסוקים ופיוטים מהמקורות, פזמונים פרי יצירתם של כותבי המשפחה, וגם שני שירים משל המשוררים אלתרמן ורחל. כמו באלבום 'פיסת חיים' - בעיניי פסגת היצירה של המשפחה עד כה עם הלהיט המופלא 'קדוש' ועוד כמה שירים מצוינים - גם בדיסק הזה כלולות כמה רצועות שהולחנו במיוחד לשמחת נישואיהם של בני המשפחה, ביניהן השיר הפותח והנחמד ביותר 'כינור' והשיר הנושא את שם האלבום כולו 'חופת עננים'.

ועוד עניין מוזיקלי אחד לסיום. בחול המועד סוכות תתקיים בקיסריה הופעתו של שולי רנד, שיארח על הבמה גם את אסף אמדורסקי וארקדי דוכין. אין טעם לחזור כאן על כל התשבחות להן ראוי הדיסק 'נקודה טובה' והמופע של רנד הנושא את אותו השם. מה שיש להוסיף על כך זה שהופעה מול יציע מלא בקיסריה תהיה עוד צעד בדרך למקם את רנד, מהשגרירים היותר מוצלחים של היהדות לעת הזאת, בשורה הראשונה של האמנות המוזיקלית בישראל. זאת ועוד: הצלחה כלכלית של המופע עשויה לעזור ליוצר החשוב הזה לסגור חובות מהעבר ולאפשר קיום בכבוד למשפחתו. כמדומני שמחירו של כרטיס להופעה בקיסריה איננו שווה לכל כיס, אך מי שיכול להרשות לעצמו - נראה שאפשר להבטיח לו שמחת חג של הנאה יהודית צרופה.