בשבע 361: כתבנו בתל אביב

אהרון קליין, עיתונאי יהודי אמריקני, מתגורר בתל אביב, אך עובד עבור כלי תקשורת אמריקניים ומסקר את הבית הלבן , יועץ אחד של אובמה כבר פוטר בעקבות חשיפה של קליין ועוד מקורב כנראה בדרך .

עפרה לקס , ו' בתשרי תש"ע

את התקשורת, אומר קליין אי אפשר לשנות, "זה מה שאני למדתי, וזו הסיבה שאני כאן. אתה לעולם לא תוכל לשנות את הניו-יורק טיימס. אז תייצר ניו-יורק טיימס משלך. אינך יכול לשנות את הCNN  אז המצא את הFox news.

על מפגשיו עם מחבלים וחוויות נוספות כתב את קליין את סיפרו הראשון 'מפטפט עם טרוריסטים: טרוריסטים מגלים את תוכניתם העולמית - ליהודי!'. מפתיע, אבל קליין לא הסתיר את יהדותו, וגם היום אינו נוהג לעשות כן גם כשהוא נפגש עם טרוריטסטים

קליין לא עשה עלייה, הוא לא ישראלי ולא יהיה כזה בעתיד הקרוב. השיחה עימו מתנהלת לגמרי באנגלית. "אני ישראלי בנשמה ואני נשאר כאן לעולמים, אבל אני לא יכול להחזיק דרכון ישראלי, כי אני מסתובב במקומות שבהם אם אחזיק דרכון כזה, אני עלול להיחטף"

המפגש המתוכנן שלנו עם אהרון קליין בוטל ברגע האחרון. הוא נאלץ לטוס לארצות הברית להתראיין על המהומה שחולל בבית הלבן, כשגרם ליועצו של אובמה לענייני משרות ירוקות, ואן ג'ונס, להתפטר. קליין, כולו בן 29, חשף שג'ונס חתם לפני חמש שנים על עצומה המאשימה את הממשל האמריקני במאורעות ה-11 בספטמבר. מעט לפני כן הוא גילה כי ג'ונס ייסד גם ארגון קומוניסטי. מעשים שבארצות הברית הס מלהזכיר אותם. ג'ונס ניהל קרב מאסף על שמו הטוב, ושלח מקורבים לומר שהוא לא קרא את כל העצומה בטרם חתם. לשווא. דובר הבית הלבן לא גיבה את ג'ונס, והדרך למכתב הפיטורין היתה קצרה. קליין טס לארץ הולדתו כדי לדווח על החשיפה לכל רשתות התקשורת.

זו לא הפעם הראשונה שקליין, שהוא בכלל ראש דסק ירושלמי של אתר חדשות אמריקני (WorldNetDaily  ( עושה לאובמה צרות. לדבריו, שתיקת המדיה בכל הנוגע לנשיא האפרו-אמריקני הראשון מאפשרת לו יותר חשיפות משהוא יכול להחזיק בשתי ידיים. וחוץ מזה הוא מראיין מחבלי פת'ח וחמאס, מתראיין ב-Fox News ובאל-ג'זירה (ונותן שם חתיכת פייט) ומשדר בתחנת רדיו אמריקנית. הכל מישראל.

בשבוע שבו מגיע בנימין נתניהו לניו יורק, ומעוכב בשל מטען חבלה, וממשיך ונפגש עם אובמה ואבו מאזן, כדאי להטות אוזן לקליין שמחדד מי הוא אובמה, מה רוצה הפת'ח ומה האתגרים העומדים בפני נתניהו.  

 מי שמע על אל-קעידה

הפעם הראשונה שבה פגש קליין מחבלים היתה ראיון שקיים, שנתיים לפני ה-11 בספטמבר 2001 עם תא שמקושר לאל קעידה. "ראיתי שהטרור האיסלאמי הוא בעיה גדולה שאנשים מתעלמים ממנה בארצות הברית. עשיתי מחקר על הבחור הזה, אוסמה בן לאדן. אז איש עוד לא שמע עליו וחשבתי, וואו, אנחנו צריכים לשים לב לטרור האיסאלמי כי אם לא, הם יכו אותנו. יצרתי קשר עם קבוצה שקוראים לה 'אל- מוהגי'רון', שבאותה תקופה פעלה באופן פתוח באירופה ונפגשתי עם ראש הקבוצה".

לא פחדת?

"פחדתי, אבל גם חשבתי שחשוב מאוד שהעולם יבין מה האנשים האלה חושבים. ראש הקבוצה אמר שהם מתכוונים לתקוף את אמריקה ושמטרתם היא להפיץ את האיסלאם". הראיון הניב מאמר שתמציתו 'אנשים התעוררו! הדבר הזה קורה!'. קליין מספר שהמאמר פורסם בג'רוזלם פוסט, בוושינגטון פוסט, בבוסטון גלוב ובעוד כמה במות חשובות. "כך התחלתי לדווח מה שמעניין באמת בטרור".

התגובה למאמר ההוא, אומר קליין, היתה שוק. "איש מהעיתונאים מעולם לא שמע על אל-קעידה. אני לא חושב שהערתי את העם. אבל אולי האנשים שקראו את המאמר חשבו שמדובר בבעיה שצריך לטפל בה. לצערי זה היה מאוחר מדי".

את התאריך אותו לא ישכחו האמריקנים, וכמותם רבים מאזרחי העולם, היה אמור קליין לעשות באחד ממגדלי התאומים. אמנם לא בקומות הגבוהות, שהיו מלכודת מוות למי ששכן בהן, אבל לגמרי במקום הפיגוע עליו התריע.   

"מה שקרה זה שבאותו בוקר התקשר אלי הרב שלי, אברהם שם-טוב, שהוא גם יושב ראש אגודת חסידי חב"ד העולמית, ואמר שהוא צריך לקחת את רון פרלמן, הבעלים של 'רבלון' לאוהל של הרבי באותו יום, ולכן הוא יכול להיפגש איתי רק בבוקר ושאשנה את מועד הפגישה שלי וכך עשיתי. כשהמטוס הראשון פגע במגדל, הרב ביטל את תכניותיו".

כעיתונאי התר אחרי ההתרחשויות, החל קליין לנוע לעבר מקום המגה-פיגוע. הוא עלה על הרכבת התחתית, ויצא ממנה בדיוק כדי לראות את התמוטטותו של המגדל השני. "חשבתי: זה אמיתי, זה קורה, ואם אנחנו לא נביס את האנשים האלה, הם יביסו אותנו. בהתחלה חשבתי שהאמריקנים סוף סוף יתעוררו ולמשך תקופה קצרה זה אכן היה כך, אבל אחרי זה הם שוב שקעו בשינה".

אז מה, איש לא עשה דבר כדי למנוע את המתקפה?

"לא, לאיש לא היה איכפת. אנחנו, האמריקנים, חשבנו שאיש לא ייגע בנו". המפגש ההוא עם מחבלי 'אל מוהגי'רון' לימד אותו שכדאי להקשיב למחבלים כי הם מתכוונים למה שהם אומרים. ומאז הוא נפגש עימם מפעם לפעם, כדי להשמיע לעולם מי הם באמת.

קליין לא רק חושב שארצות הברית יכולה להיות מותקפת שוב, אלא שהבית הלבן כבר נכנע לטרור.

"לפני כמה שבועות אמר פקיד בכיר בבית הלבן שהוא לא ישתמש עוד בביטוי 'טרור איסלאמי' אלא, קיצוניות אלימה (Violent Extremism ( ואובמה אמר הרבה פעמים שאיסלאם היא לא בעיה, שהיא דת של שלום. אז מצטער, אדוני הנשיא, אני משוחח עם האנשים האלה רבות והם אומרים שבגלל האיסלאם הם חולמים את מה שהם חולמים. הם משתמשים בקוראן כדי להצדיק מה שהם עושים".

הנשיא האמריקני המסוכן ביותר

אובמה, איך לומר, הוא לא הנשיא החביב על קליין. נכון, קליין הוא לא היחיד שלא מסמפט את הנשיא האמריקני הנוכחי, אבל החידוש הוא שגם אובמה, כך נראה, אינו אוהד אותו. "אני מניח שאם יש רשימה של עיתונאים שהוא שונא, אני נמצא שם, כי אני עושה לו הרבה בעיות", מחייך העיתונאי.

במהלך מערכת הבחירות, למשל, התפרסמו ראיונות שערך קליין עם אנשי חמאס, שהביעו תמיכה באובמה, מה שהסב לו נזק ציבורי רב. קליין גם התחקה אחר קשרי העבר של אובמה וגילה כי היה מקורב לביל איירס, שעמד בראש מחתרת 'מזג האוויר' שהפציצה מטרות ממשל אמריקניות, ועוד. פרשיית ואן ג'ונס התפוצצה לפני שבועיים, ועוד העט נטוי.

דוגרי. מה אתה חושב על אובמה?

"שהוא הנשיא המסוכן ביותר שהיה לארצות הברית מזה הרבה זמן. אני חושב שהמדיניות שלו עוזרת לטרור, אולי לא באופן ישיר, אבל היא מביאה את הטרוריסטים ובהם את סוריה ואיראן להבין שאמריקה לא תעמוד בדרכם, שהיא לא חזקה יותר. המדיניות של אובמה היא לדבר עם כולם. זה נשמע מצוין על הנייר, אבל במציאות, כשאתה מדבר עם חמאס או עם מדינה כמו סוריה או איראן הם רואים בכך ניצחון". קליין מסביר שהאידיאולוגיה הליברלית של אובמה אינה מאפשרת לו לנהוג אחרת. "ליברליזם ברובד המאוד בסיסי שלו גורס שכל קונפליקט אפשר ליישב באמצעות הידברות ומשא ומתן. אם אובמה אי פעם יודה שהאפשרות היחידה להכניע את הרוע היא להרוס אותו, אז הדברים האחרים שהוא מייצג אינם נכונים".

אבל קליין אומר שאובמה אינו ליברל מן השורה, אלא קיצוני. "הוא מוקף בקיצוניים וגם הודרך רוחנית על ידי אישים כאלה.  

אם לדברר מעט את הציבור האמריקני, אתה חושב שהם מאוכזבים היום מאובמה?

"דבר ראשון, אחרי 8 שנים של בוש, שאחוזי התמיכה בו היו מאוד נמוכים, יכולתי לקחת פחית סודה ולהריץ אותה בתור נציג הדמוקרטים והיא היתה מנצחת. כך אובמה ניצח בלי קשר למה שהוא עשה בתקופת הבחירות. חוץ מזה היו סלוגנים מצוינים של תקווה והשתנות. ומעל לכל המדיה, וזו הבעיה, היא מאוד ליברלית ונמצאת לגמרי בצד שלו. התקשורת כמעט לא דיווחה על דברים שליליים שלו. אפילו מידע מאוד חשוב, שהיה מונע מאמריקני ממוצע להצביע עבורו לא עבר לאזרחים".

לדברי קליין, דמוקרט ממוצע בארצות הברית מתחיל היום, תשעה חודשים אחרי הבחירות, לחשוב  'וואו, לא ידענו עד כמה האדם הזה קיצוני'. התחושה היא ש"תכניות הבריאות שלו הן סוציאליסטיות, הוא כופה דברים שלא עבורם הצבענו, אז האהדה עבורו בקהל נמצאת בירידה".

קליין לא חושב שאובמה ישתנה. אמנם איכפת לו מדעת הקהל, וכשאחוזי התמיכה שלו בירידה הוא יכוונן את העמדות שלו. אך מצד שני הוא נחוש לקדם את האג'נדה שלו. "הוא הגיע כדי לשנות את כל הממשלה האמריקנית. סיפור אחר שחשפתי, שבשעתו כל המדיה התעלמה ממנו, והיום סוף סוף מדברים עליו, זה שבשנות ה-90 אובמה היה חבר ב'מפלגה החדשה' שזו מפלגה סוציאליסטית. בארה"ב אפשר להיות חבר בשתי מפלגות בו זמנית, אז האדם הזה סוציאליסט. עכשיו כל החומרים האלה מתחילים לצאת ולצוף".

בוא נדבר רגע על הפרספקטיבה הצרה שלנו, הישראלים, ביחס לאובמה. הרבה פעמים אנחנו אומרים שהוא לא אוהב את ישראל, אלא בעד הפלשתינים.

"במהלך הקמפיין הראיתי את זה, ואנשים מתעלמים מכך, שאחד מאנשיו הקרובים הוא פרופ' ראשיד חלידי שהיה דובר אש"ף. חלידי טוען שיש להרוס את ישראל ושהיא צריכה להיות מדינה דו לאומית של ערבים ויהודים. בנוסף, בשנות ה-90, נהג אובמה ללכת בשיקאגו, מקום מגוריו הקודם, לדבר ולהתרים עבור מטרות פלשתיניות".

אגב, בראיון עימו שפורסם בעיתון 'הארץ' דחה חלידי את הטענות כאילו הוא מקורב מאוד לאובמה וכאילו הוא רוצה בהשמדת ישראל. מצד שני, הוא לא הכחיש שהיה לו קשר עם הנשיא האמריקני, ועל קיר משרדו באוניברסיטת קולומביה תלויה תמונתו של פרופ' אדוארד סעיד, שתמך במאבק מזוין נגד ישראל ובמדינה דו לאומית. על הכרזה נכתב 'נמשיך בדרכך'.

קליין מכנה את הגישה של אובמה נגד הבנייה ביו"ש וההתיישבות היהודית בירושלים גזענות, ובכל הנוגע לנושא הישראלי-ערבי הוא מאשים את אובמה בחד צדדיות צרה. "לפני חודשיים וחצי כשפנה אל העולם המוסלמי בקהיר אמר אובמה שאחד המעכבים העיקריים לשלום במזרח התיכון הוא ההתנחלות הישראלית, ובכן, אני מצטער מר אובמה, אבל מעכב העיקרי הוא שהפלשתינים אינם מכירים בקיומה של ישראל. לפני חודשיים היה כינוס של אירגון הפת'ח ובו הם הכריזו על התנגדות כלפי ישראל. אז מדוע לוחצים על ישראל כשהבעיה העיקרית היא הטרור הפלשתיני. מדוע לא מדברים על זה?".

בהקשר הזה, מנתח קליין, מצבו של נתניהו אינו טוב והוא יצטרך לוותר על משהו. אולי על הבנייה ביו"ש. "הוא ייכנע ויקפיא זמנית את הבנייה, למרות שאין כזה דבר 'זמני'". לדבריו אובמה ימשיך ללחוץ על ישראל, וההקפאה תהפוך לתרדמת.

"למרות שאני רוצה שהבנייה ביהודה ושומרון תמשיך", מחדד קליין, "אני חושב הבעיה המרכזית היא לא ההתנחלויות. הטרור הפלשתיני לא יהרוס את ישראל. הבעיה הגדולה היא איראן, ומדיניותו של אובמה מאפשרת לאיראנים להתקדם עם נשק גרעיני. ראינו איך זה פעל בעבר עם צפון קוריאה. קלינטון דיבר איתם וכעת יש להם נשק גרעיני. איראן רוצה ללכת באותו נתיב. והם יודעים שהדיבור עם אובמה יעניק להם זמן נוסף להעשיר אורניום. אז קודם אמרו לנו: אם עד יוני איראן לא תחדל מלייצר נשק גרעיני יקרו דברים גדולים. אחר כך אמרו יולי ודחו לאוגוסט וספטמבר, ועכשיו מדברים על שיחות של חצי שנה. בשורה התחתונה לישראל מתחיל להיגמר הזמן, ואם הם לא יעשו משהו, יהיה לאיראן נשק גרעיני".

המשהו הזה...

"אני חושב שביבי מבין שפעולה צבאית הוא הדבר היחיד שיעצור את איראן מלהיות גרעינית".

 ישראלי בנשמה

קליין לא עשה עלייה, הוא לא ישראלי ולא יהיה כזה בעתיד הקרוב. השיחה עימו מתנהלת לגמרי באנגלית. "אני ישראלי בנשמה ואני נשאר כאן לעולמים, אבל אני לא יכול להחזיק דרכון ישראלי, כי אני מסתובב במקומות שבהם אם אחזיק דרכון כזה, אני עלול להיחטף".

הוא גדל בפילדלפיה במשפחה יהודית דתית, בת 12 נפשות, שישראל חשובה לה כמו לכל היהודים בסביבה. לא יותר, לא פחות. "היינו תורמים את ה-18 דולר לקק"ל מדי שנה, וקראנו על ישראל, אבל לא הרבה יותר מכך". עם סיום חוק לימודיו עבר קליין ל'ישיבה-יוניברסיטי', שם למד ביולוגיה וכימיה כדי להגיע בהמשך ללימודי רפואה. תוך כדי הוא כתב בעיתון הסטודנטים ובהמשך היה לעורכו. הכל היה הולך למישרין, והעיתונאי יכול היה להיות היום ד"ר קליין, אלמלא האינתיפאדה השנייה שפרצה באותן שנים בישראל. "הבנו פתאום ש'וואו, ישראל תחת מתקפה, היא מבודדת'. לא חוויתי את מלחמת ששת הימים ולא את יום הכיפורים, כך שזו היתה הפעם הראשונה שבה חוויתי את זה, מה שהביא אותי להיות יותר איכפתי מישראל".

קליין הרגיש שהתקשורת אינה מדווחת אמת על הנעשה בישראל והחליט שבסוף לימודיו הוא יגיע לכאן ובדרכו "המאוד קטנה" ידווח אמת על המתרחש כאן. הדחיפה האחרונה לעבר ישראל הגיעה לפני חמש שנים, לפני העקירה מגוש קטיף. "אחרי שאריאל שרון הודיע שהוא עומד לפנות את עזה, חשבתי שאני חייב לעבור לגור מיד בישראל, כדי לדווח לכל מי שמוכן לשמוע מה יקרה אחרי הפינוי. אז עברתי ל'גני טל'. חייתי שם חמישה חודשים, דיווחתי משם כל יום ל-WND . אף עיתונאי אחר לא היה שם, עד כמה ימים לפני הפינוי".

קליין עובד לפי שעון ארצות הברית, בעיקר משום שהוא משדר בחי ברדיו. לעיתים גם בגלל ראיונות ב-Fox. הוא נוהג ללכת לישון בחמש לפנות בוקר וקם באחת בצהריים. את הבוקר בישראל הוא לא מכיר, וכך בביקוריו בארצות הברית נחסך ממנו הג'ט-לג המפורסם.

שיחתנו נקטעת. הטלפון שלו מצלצל. ייתכן שמדובר באיש חמאס או פת'ח, יכול להיות שבאיש ג'יאהד איסאלמי. "הם מספרים לי 'ירינו רקטה לשם ירינו רקטה לכאן, או 'אנחנו רוצים לקחת אחריות' על פעולה מסוימת. הם גם שונאים אחד את השני. אז אלה מתקשרים אלי כדי לספר לי נגד אלה וכן להיפך".

על מפגשיו עם מחבלים וחוויות נוספות כתב את קליין את סיפרו הראשון 'מפטפט עם טרוריסטים: טרוריסטים מגלים את תוכניתם העולמית - ליהודי!'.  

מפתיע, אבל קליין לא הסתיר את יהדותו, וגם היום אינו נוהג לעשות כן גם כשהוא נפגש עם טרוריטסטים. הכיפה, אגב, לא מצטרפת למפגשים האלה או בכלל לפגישותיו המקצועיות. הוא לא רוצה שיראו בו משוחד, מישהו שיש לו עמדה ידועה מראש בשל הכיפה שלראשו. 

המחבלים רוצים לפגוש אותך למרות יהדותך?

"כן. הם לא מתביישים במה שהם עושים ובמערכת האמונות שלהם. אולי הם חושבים שאם הם מדברים עם יהודי זה יוכיח שהם בעצם לא נגד יהודים. זה מה שהם אומרים מדי פעם: שהם נגד ציוניים או כובשים, אבל שאין להם בעיה עם היהדות". קליין לא מאמין לטיעון הזה והוא גם מוכיח: "פעם אמרתי למרואיינים שלי 'אני יהודי, האם אתם רוצים להרוג אותי?' הם אמרו שאין להם דבר נגד יהודים אלא נגד כובשים. מי שאמר לי את זה הוא נאסר אבו עזיז, מספר שתיים בגדודי חללי אל אקצא של שכם. כמה חודשים אחר כך ראיינתי אותו, הוא שילח את פיגוע התאבדות בתל אביב ב-2006, שבוצע ליד דוכן שווארמה. 10 אנשים נהרגו ואחד מהם היה דניאל וולף, צעיר בן עשרה מפלורידה. אותו אבו עזיז אמר לי שמותו של היהודי הזה הוא מתנה מאללה ושכל היהודים האמריקנים הם מטרות, משום שהם מזדהים עם ישראל".

בפעם הראשונה שקליין נסע לפגוש מחבלים הם קבעו באזור מסוים במחנה הפליטים. "הם טענו שיש להם מישהו על הגג, כדי לוודא שלא עוקבים אחרי, אחר כך היתה מכונית אחת לפני ואחת השתלבה אחריי והם לקחו אותי בסמטאות מאוד צרות סחור סחור עד שהגענו לאחד הבתים. היום הם כבר מכירים אותי, ואנחנו קובעים מקום ונפגשים". 

דוגרי, אתה לא רוצה לירות בהם?

"אני לא יכול, כי אני בשטח שלהם. אבל האמת היא שכמה שזה נשמע מטורף, אני לא כועס על אנשי החמאס או פת'ח. אני יותר כועס על הממשלות הישראלית והאמריקנית. אם יש לך ציפור היא עפה, כי כך היא, אם יש אש, היא חמה. טרוריסט הוא רשע, כי ככה זה. אם אתה מנהל איתם משא ומתן זו אשמתך. אם אמריקה בכל שנה מאמנת את פת'ח, אז ברור שהם ישתמשו באימונים האלה כדי להרוג יהודים".

אבל אתה יושב ליד אנשים שידיהם מלאות בדם.

"נכון, אבל הן מלאות בדם כי אנחנו מאפשרים להם את זה. פעם אחת פגשתי את עלא סנאקרה, ראש גדודי אל אקצא בבלטה ומראשיה בשכם. הוא היה חמוש ברובה M16 אמריקני. כששאלתי אותו מתי השתמשת בו בפעם האחרונה, הוא השיב: לפני 24 שעות, יריתי על ישראלים. סנאקרה אומן בידי האמריקנים בשנות ה-90 והרובה שלו הגיע מסיוע אמריקני לפת'ח. אז לא כעסתי עליו, אלא על ארה"ב וישראל שמאפשרת להם להחזיק בנשק כזה". אגב, סנאקרה כבר לא מבוקש, הוא קיבל חנינה במסגרת 'הסכם המבוקשים' וכיום הוא ראש הביטחון המסכל בשכם.

המטרה של קליין, בעצם, היא לחשוף את פרצופם האמיתי של הטרוריסטים. "מיד מבינים שכל מה שהתקשורת טוענת הוא לא נכון. אני שואל 'אתם רוצים שישראל תיסוג מהגדה המערבית?' והם עונים: 'הו לא, אנחנו רוצים להוציא את כל היהודים מישראל'. אני שואל: 'האם אתם רוצים שלום עם ישראל?' והם עונים: 'לא, אנחנו רוצים להרוס את ישראל'. הם אומרים את זה! אם 'הארץ' או 'ידיעות' היו עושים את עבודתם ומראיינים את האנשים האלה, הם היו מבינים טוב היכן אנחנו עומדים. אבל איש לא מדבר איתם".

הניתוח של קליין את התקשורת הישראלית דומה לניתוח שלו את העמיתה האמריקנית. הכל מתחיל בדעות ההתחלתיות. "הם ליברלים, ואם הם יודו שהפתרון היחיד עם פת'ח זה להרוס אותם, או אם הם יודו שתהליך השלום אינו אמיתי, אז כל מה שקשור בכך יתמוטט. למעשה 'הארץ' עושה את העבודה עבור הפת'ח, כשהוא מסתיר מי הארגון הזה באמת. וזה די קשה לעשות, כי הפת'ח באמת מדבר בצורה מאוד פתוחה על מי הוא".

יהיו מי שיאמרו שבסדר, הפת'ח והחמאס הם טרוריסטים, אבל רוב הפלשתינים רוצים שלום.

"אין לנו נתונים על זה כי לא נעשה מחקר עצמאי בנושא. אבל פעם הלכתי לבלאטה וניגשתי לילד בערך בן 11. אמרתי לו: 'אני יהודי' והוא השיב לי: 'לא יכול להיות'. כששאלתי מדוע, הוא ענה: 'אתה לא נראה כמו חזיר או קוף ובקוראן כתוב שהיהודים מגיעים מקופים וחזירים'. בחברה הפלשתינית בוצעה אינדוקטרינציה. דור אחר דור מלמדים אותה מוות ואלימות ושישראל צריכה להיות מוחלפת. בתי הספר, הטלוויזיה והמסגדים, כולם מטיפים לטרור". בכל מקרה, אומר קליין, לאזרחים אין כוח, אלא למנהיגים, וכל עוד חמאס ופת'ח בסביבה, לא ייכון שלום.

פעם, באחד הראיונות של קליין, המתקיימים באזורים שיהודים אינם מוזמנים אליהם, הוא היה בטוח שקיצו בא. לפני הראיון, אותו העביר בשידור חי ברדיו, הוא שוחח עם המגיש ואמר לו שלהבטחה של משגרי המתאבדים אודות  72 הבתולות, אין מקור בקוראן. "קראתי את הקוראן כמה פעמים ולמדתי אותו", אומר קליין. כשהחלה השיחה עם המחבלים החל המגיש להקשות על המרואיינים ולשאול מה המקור הקוראני להבטחה המפורסמת. המחבלים ניסו לשנות נושא, ובמקביל לדפדף בקוראן, אבל הוא המשיך לשאול 'מצאתם את 72 הבתולות'?. "לבסוף הם הודו שזה לא נכון אבל באת הרגשתי שהם רוצים להרוג אותנו".

איך ההורים שלך רואים את מה שאתה עושה?

"הם מאוד גאים, אבל גם קצת חוששים. אני לא מספר להם לפני, רק אחרי, והם מאושרים כי הם חשים שאני עושה עבודה חשובה. אחי היה בצבא הישראלי וסיכן את חייו שם, אז הם לא יכולים להעיר לי דבר. יש קרבות שונים שאתה יכול להיאבק בהם, בשדה הקרב או בתקשורת".

 פולארד כקלף מיקוח

אי אפשר לחתום שיחה עם קליין, שמדלג בין ישראל וארצות הברית, כדלג יעל בין ההרים, בלי לדבר איתו על הסוכן הישראלי השבוי במדינה הידידותית, יהונתן פולארד. קליין, שמעיד שנפגש לא אחת עם פולארד ושוחח פעמים רבות עם אסתר, אומר שישראל היא זו שצריכה לבקש את שחרורו של פולארד מהממשל האמריקני באופן רשמי. אך הוא אינו אופטימי ואומר שאובמה ישמור את פולארד כקלף מיקוח בעסקאות עתידיות עם ישראל, בדיוק כפי שהעיד דניס רוס, שייעץ לקלינטון לעשות כך, כשהלה עמד לחון את פולארד במסגרת הסכמי וואי. התקשורת האמריקנית, אומר קליין, שונאת את פולארד, היא מאשימה אותו בבגידה על אף שלא עשה זאת. "היא מוזנת מהמון שקרים ודיסאינפורמציה". את התקשורת, אומר קליין אי אפשר לשנות, "זה מה שאני למדתי, וזו הסיבה שאני כאן. אתה לעולם לא תוכל לשנות את הניו-יורק טיימס. אז תייצר ניו ייורק טיימס משלך. אינך יכול לשנות את הCNN  אז המצא את הFox news. אם אינך אוהב את הדיבור הליברלי ברדיו, המצא לך רדיו משלך, כל אלה עושים את ההבדל, אולי לא בנושא פולארד, אבל בדברים אחרים. הנה בבית הלבן חוששים מדיבורים ברדיו, מ- WND ומ-Fox News. השבוע אני מדווח על כך שייתכן שיש עוד פקיד שילך בסופו של דבר מהבית הלבן".

לאור כל מה שדיווחת וגילית על אובמה, וההתנהלות שלו שלא מוכיחה את עצמה עד כה, התקשורת האמריקנית לא מתחילה לשאול שאלות?

"לא. הם אוהבים אותו מאוד, הם יותר ליברליים ממנו".

נשמע לי כמו ישראל.

"זה בדיוק אותו הדבר. אין כאן מדיה עצמאית".

בישראל העיתונאים כל כך שמאלנים, שהם לא לוקחים פרשן ימני באופן קבוע.

"נכון, שם הם לפחות מעלים אותי לשידור, כאן זה מגעיל. אני כאן 5 שנים, ומרגיש שלא השפעתי כמעט בישראל, כי אני מדווח לארצות הברית. בארצות הברית כן היתה לי השפעה, למשל במה שקשור לבית הלבן. אבל כאן בישראל, איש עדיין אינו יודע על מה אני מדווח".

אתה חייב ללמוד עברית...

"נכון. אבל מעבר לזה החלטתי שאפתח בתוך כמה חודשים אתר חדשות. הוא לא יהיה גדול, אבל לפחות יהיו בו הדיווחים שלי ויהיה יותר מידע. הישראלי הממוצע אינו יודע דבר. הוא אינו יודע מי הוא ה'פת'ח'. הוא חושב שכל מי שגר בשילה ובית אל הוא משוגע וקיצוני. הוא לא מבין שיש מלחמה נגד יהדות בהר הבית, מלחמה שמנוהלת על ידי הממשלה. או המדיניות האנטי יהודית שבאה לידי ביטוי בפינוי היישובים היהודיים בגוש קטיף ותתבצע שוב ביהודה ושומרון. לפחות באמריקה יש לנו אלטרנטיבה, אבל כאן אין הרבה אלטרנטיבות".

אתה צעיר, והגעת די רחוק מבחינה מקצועית. גלה כמה סודות: איך אתה חושף משהו?

"אנשים חושבים שאני חוקר מבריק, אבל העניין הוא שהעיתונות אינה חוקרת דבר. אני מחפש בגוגל, אני הולך ל'יו טיוב'... זה נכון, אני עושה דברים מתקדמים יותר, אבל לאובמה יש כל כך הרבה קשרים עם קיצונים שאינני יכול לחקור את כל הדברים בעצמי ועליי לשכור אנשים שיחקרו עבורי. האמת היא שאינך חייב לחקור כל כך קשה. התקשורת לא חוקרת, אז אני ואחרים חוקרים". אגב, קליין בכלל לא היה אמור להיות כתב לענייני אובמה, הוא הפך לכזה כי השדה הזה, שהיה צפוי להיות צפוף עיתונאים שהופכים כל אבן בעברו ובמטהו של האיש החזק בעולם, הוא שדה בור. ריק ומזמין.

אז מה, אתה מתחרט שאתה לא רופא?

"לא. אני תמיד יכול לחזור ולעשות זאת. להיות רופא זה מאוד חשוב ואתה יכול לעשות הבדל ברמה האישית. כאן, בתקשורת, מדובר במיליוני אנשים וזו מלחמה שכרגע אנחנו חייבים להמשיך. אז אני כאן".

ofralax@gamil.com