בשבע 361: שולי רנד

עפרה לקס , ו' בתשרי תש"ע

ב"ה

 

שולי רנד/ אמן ויוצר, לקראת המופע בקיסריה

 

דברים רבים בהם נגע שולי רנד עד היום הפכו לזהב, אם לא לפלטינה: 'אושפיזין', המחזה 'מים אחרונים', האלבום 'נקודה טובה' ועוד לא התחלנו עם התקופה שלפני הכיפה והזקן. ובכל זאת, משפחת רנד סובלת מקשיים כלכליים. כדי לשפר את המצב וגם בעקבות הופעות של שולי בפסטיבלים מול קהל גדול, החליטו השניים ללכת על הופעת ענק בקיסריה (4,000 מקומות) כדי להביא שמחה לעם ישראל וגם לביתם הפרטי.

רנד כמו רנד, מתכוון לעשות דברים מפתיעים על הבמה, ולשם האירוע הזה, שיתקיים בא' של חול המועד סוכות, התכנסנו קצרות, טלפונית.

 

אז מה יהיה שם, על הבמה?

"המופע יהיה מבוסס על שירי 'נקודה טובה' ושירים נוספים שחיברתי למופע שבעקבותיו. בנוסף יהיו סיפורים וקטעי תיאטרון, ואני אארח את ארקדי דוכין ואת אסף אמדורסקי, שיעלה מאחורי הקלעים אל הבמה".

 

איך נוצר שיתוף הפעולה עם דוכין?

"המפיקים שאלו אותי את מי אני רוצה לארח וישר אמרתי 'ארקדי'. אני אוהב אותו כאדם, יוצר וזמר, ומעניין לי להיפגש איתו. ננסה להוציא ממנו את האופטימיות החבויה בו, ויש עוד כמה תכניות. אם למשל אצליח לשמוע אותו שר קרליבך, זו תהיה חוויה".

 

מה אתה מתכנן לעשות עם אמדורסקי?

"אני מתכוון לשיר איתו שירים שלו שאני יכול לשיר. הוא גם מנגן קלידים על הבמה".

 

איך אתה מסביר את החיבור ביניכם? אמנות נובעת ממקום פנימי באדם, וה'פנימה' שלכם נמצא במקומות שונים מאוד.

"כנראה שלא. אסף הוא אדם שהטקסטים שלו מאוד משמעותיים, והוא התחבר לטקסטים שלי לא במובן הפשטני. שיתוף הפעולה בינינו הולך אחורה הרבה שנים. כשהייתי שחקן בן 30 והוא היה אמן צעיר הצלחתי להתחבר לכאביו. זו נקודת קרדיט גדולה לתרבות הישראלית. כל אחד חושב שהצד השני אטום, אבל זה לא נכון".   

 

למי אתה מייעד את המופע?

"הציפייה היא, שכמו שהתקליט וההופעה הביאו קהלים מכל מיני סוגים, גם כאן יהיו כל קצות הקשת, ובגדול".

 

איך אתה מסביר את העובדה שהדיסק שלך נגע בקהל כה מגוון? הרי יש שם רמיזות למעמד הר סיני, למשלים של ר' נחמן מברסלב ועוד. מי שלא מכיר את החומרים לא יודע על מה מדובר.

"ברגע שמדלגים מעל כל מיני מחסומים אוטומטיים שיש לנו, כל אחד מגלה את הדיאלוג שיש לו עם הקב"ה. לכל אחד, למשל, יש 'אייכה' שלו. מעבר לכך, יש כל מיני רבדים של הבנה. אמנות לא בונה על הבנה מילולית אלא על חוויה שהיא הרבה יותר עמוקה מזה. הקהל מבין הרבה יותר ממה שחושבים. וכן, יש גם כאלה שזה גורם להם לשאול".

אחרי קיסריה יתקיימו עוד מופעי 'נקודה טובה', מבטיח רנד, ומספר שבמטבח הרנדי מתבשל לו גם סרט קומי המבוסס על 'אוצר מתחת לגשר' החסידי. משפחת רנד לוקחת אותו למקום של יחסי יהדות ישראל ויהדות ארה"ב, שנור וכסף. נחכה. יהיה מעניין, זה בטוח.

 

ofralax@gmail.com