בשבע 361: אתם נשואים? אז תשלמו

גיל רונן , ו' בתשרי תש"ע

 

לקראת פתיחת שנת הלימודים תש"ע הודיע המוסד לביטוח לאומי, כמדי שנה, על חלוקת מענקי הלימודים, שמטרתם לסייע ברכישת ציוד לבתי הספר, ואשר מועברים ישירות לחשבונות הבנק של הזכאים. סכום המענק עומד על סך 1,383 ש"ח בעבור כל ילד בגילאי 6 עד 11, ו-768 ש"ח עבור כל ילד בגילאי 12 עד 14. השנה קיבלו את המענק כ-55 אלף משפחות המוגדרות 'חד הוריות' עבור כ-77 אלף ילדים, וכ-25 אלף משפחות ברוכות ילדים, עבור כ-70 אלף ילדים. העלות הכוללת של תשלומי המענק היא כ-150 מיליון שקלים.

דובר הביטוח הלאומי, חיים פיטוסי, הסביר ל'בשבע' כי המענק מחולק לשתי אוכלוסיות, לפי קריטריונים שונים. אם מדובר בילד במשפחה המוגדרת כ'חד הורית' על פי חוק משפחות חד-הוריות (1992), הרי שהכנסותיו של ההורה ומספר הילדים במשפחה כלל אינם נבדקים לצורך הזכאות. לעומת זאת, במשפחה שבה ההורים חיים יחדיו, הזכאות מותנית בכך שיש במשפחה לפחות 4 ילדים עד גיל 18, ושהמשפחה נסמכת על קצבת קיום של המוסד לביטוח לאומי.

במילים אחרות, ולצורך הדגמה בלבד: הזמרת ריטה קיבלה ככל הידוע באוגוסט 1,383 ש"ח עבור בתה בת ה-8, משום שהיא גרושה. לעומת זאת, מרבית קוראי 'בשבע' לא זכו לקבל את המענק, משום שהם נשואים ואינם נסמכים על קצבת קיום של הביטוח הלאומי. גם אותם הורים הנשואים שכן מקבלים קצבת קיום, אבל אין להם ארבעה ילדים קטינים, נאלצו לשלם עבור ספרי הלימוד של ילדיהם ללא סיוע מהמדינה.

כ-13 אחוז מכלל המשפחות עם ילדים בארץ מוגדרות 'חד הוריות', ומספרן הוא 130 אלף. בכ-90 אחוז מהן, האישה היא בעלת החזקה החוקית על הילדים. 69 אחוז מהנשים הללו גרושות או פרודות, 20 אחוז רווקות, ו-11 אחוז אלמנות.