בשבע 362: דמו תרבות

עפרה לקס , י"ג בתשרי תש"ע

ב"ה

עמרי רז/ תיאטרון 'נקודה טובה'

בעקבות ההצגה 'טאטע' ב'פסטיבל עכו לתיאטרון אחר'.

 

יש כאלה שהמושג 'תיאטרון אחר' מעביר צמרמורת בגוום: הצגות לא מובנות, תמונות מוקצנות וסיפורי שוליים. אם יש לצורת התיאטרון הזו ניגוד, היא בהחלט יכולה לבוא בדמות 'נקודה טובה' - תיאטרון ילדים מוצלח ונעים. אך מה קורה כשב'נקודה טובה' מחליטים לכתוב הצגת מבוגרים ועוד להגיש אותה כמועמדת לתחרות בפסטיבל עכו? אין סיכוי? אז זהו, שזה הצליח. 'נקודה טובה' עברה את בחינת הבגרות. עמרי רז מן האנסמבל, מספר על ההצגה, על הדרך ועל הציפיות.

ספר מעט על הצגת המבוגרים הראשונה שלכם.

"'טאטע' מספרת על שלוש דמויות הממתינות לרב. חרדי שחזר בתשובה, דתי לאומי ואחד שלא ברור אם הוא דתי. תוך כדי ההמתנה הם מספרים על חייהם. אחד על תאוות האכילה שלו, השני על כיצד הוא מנסה להתעלות לקראת שבת וההכנות המעשיות מפריעות לו להתרומם, והשלישי חושש מגידול הילדה שנולדה לו. במהלך ההצגה עוברים השלושה תהליך של ריפוי".

מה מטרת ההצגה, אם אפשר להשתמש בשפה כזאת?

"חשוב לנו לנפץ כמה סטריאוטיפים על העולם הדתי. הדתיים מסתכלים הרבה פעמים על חילונים במחשבה של 'אנחנו נראה לכם את האור'. אז לא, דתיים הם לא סופרמן עם כיפה. גם לנו יש משברים וקשיים, מתוך מצוקות החיים של כולנו. ובכל זאת יש לנו כתובת והיא ה', ואנחנו מחפשים אותו. אנחנו מאמינים שהחיפוש הזה הוא זעקה רלוונטית לכל אדם שמחפש משמעות. החילונים יותר פתוחים לדבר על זה".

והדתיים?

"עבור דתיים ההצגה היא פצצה גרעינית. הקהל הדתי צמא לפגוש את הבורא בדרכים אחרות, ובמהלך חייו הוא נדרש לשאול מחדש שאלות של אמונה. ההצגה מבוססת על הגישה החסידית לפיה במקומות הנמוכים ביותר, איפה שיש מאבק, יש קשר לבורא וכוחות נפש".

במה ההצגה שלכם שייכת ל'תיאטרון אחר'?

"חוץ מזה שדתיים מופיעים בפסטיבל עכו? בעבר למדתי אצל גרוטובסקי, שהוא אבי התיאטרון הלא קונבנציונלי. להצגה אין התחלה אמצע וסוף, ויש המון קטעי ניגון ושירה. יחד עם זה, ההצגה מאוד קומוניקטיבית. ביימה אותנו ורדה בן חור, שעבדה איתנו מצוין".

מה הביא אתכם להגיש מועמדות לפסטיבל שכזה?

"בזמנו יצרנו קבוצה שלמדה ויצרה בעכו ונוצר קשר עם תיאטרון עכו. החומר הוא הכי אקטואלי בעולם. הזעקה הכלל אנושית והיהודית לבורא עולם. הוועדה האמנותית גילתה הרבה פתיחות והתקבלנו".

בתחרות שלכם 10 הצגות. במה אתם עשויים לזכות?

"כל ההצגות שהתקבלו זכו קצת, כי קיבלנו מימון מסוים להעמיד את ההצגה. מעבר לכך יש פרסים. אבל המטרה שלנו מעבר לזכייה וביקורות טובות, היא להתקדם ולהציג אותה בפני כמה שיותר קהל".

אנסמבל 'נקודה טובה' יעלה את ההצגה שלוש פעמים ביום בימי ב'- ה' של חול המועד.

ofralax@gmail.com