בשבע 362: קופת צדקה שקופה

שמואל אדלמן , י"ג בתשרי תש"ע

 

בכל שנה לקראת החגים מתמלאת חצי מתיבת הדואר שלי במכתבים מעמותות צדקה שונות. הקצאת כסף לצדקה היא מצווה חשובה ביותר והפרשת כספים עבורה ודאי ראויה יותר מאשר בזבוז כסף על מבצעי קניות מיותרים  ב36 תשלומים, שמגיעים גם הם במעטפות וממלאים את החצי השני של תיבת הדואר.

יחד עם זאת, כמות מעטפות הצדקה הגדלה משנה לשנה מעלה כמה תהיות:

ראשית, מכיוון שמשרד הרווחה אמור לטפל בכל הנזקקים הללו, מה אומרת התופעה הזו על מדיניות הרווחה של ישראל שאמורה להיות משענת לכל הנזקקים.

שאלה נוספת מתייחסת לפעילות הארגונים עצמם.  כמי שמתבקש להרים את תרומתו, אני מוכן לוותר על הצ'ופרים שנמצאים בכל מעטפה, כמו לוח שנה או מגנט עם זמני הדלקת הנרות. אני מוותר גם על תואר הרב שמודבק לי שלא בצדק על גב המעטפה.  במקום כל זאת אני מעדיף לדעת איזה חלק מהתרומה שלי נבלע במנגנון של הארגון ואיזה חלק מגיע בסופו של דבר לנזקקים עצמם.

ח"כ זבולון אורלב, שר הרווחה לשעבר, אמר בתשובה לפנייתי כי "אין ספק שריבוי פעילויות ועמותות החסד מעיד על קריסת מדיניות הרווחה על חשבון מדיניות ניאו-ליברלית קיצונית". לגבי הפיקוח על העמותות, אין לאורלב בשורה: "הפיקוח של הממשלה על העמותות הוא רק במקרים בהם המדינה תומכת בתקציב העמותות. אם התקציב הוא מתרומות ,אין פיקוח על הקצאת הכספים".

בינתיים החליטה עמותת 'מידות' לחלק את אות 'מידת השקיפות' המוענק לארגונים חברתיים שמפרסמים מידע מפורט אודות פעילותם באתר האינטרנט של הארגון.  נותר לקוות כי עוד ועוד גופים יסכימו לחשוף את מבנה פעילותם ויתנו לנו תמריץ נוסף לקים את מצוות הצדקה.