בשבע 362: לקדם הטלת סנקציות על איראן בלי לחכות לאו"ם

עדי גרסיאל , י"ג בתשרי תש"ע

 

נראה שלאחרונה השר סילבן שלום מנפק כותרות 'ימניות'. המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח אזורי ולפיתוח הנגב והגליל ביקר במאהל המחאה של מועצת יש"ע, הצהיר שההתנתקות היתה טעות ומתנגד להקפאת הבנייה ביו"ש. פרשנים מסוימים טענו שהשבירה ימינה של שלום קשורה יותר למאבק על צמרת הליכוד מאשר לעמדותיו האידיאולוגיות. בראיון ל'בשבע' מכחיש שלום את הטענות, מבטיח לדאוג לחיזוק ההתיישבות ביו"ש וגם כמובן, בנגב ובגליל, ומתכונן לסיור בסוכות בקרית ארבע ובסוסיא.

איך צריך להתמודד עם הדרישה האמריקנית להקפאת הבנייה?

"הדרישה הזו אינה במקומה. היא לא הופנתה לראשי הממשלה הקודמים, ברק ואולמרט. נושא ההתנחלויות שייך להסדר הקבע. אם נדבר מראש על מדינה פלשתינית והקפאה כבר עכשיו, אז על מה נדון בהסדר הקבע? על ירושלים והפליטים?"

אז צריך להתעלם ולהמשיך לבנות?

"צריך להבין שההתנחלויות אינן המכשול לשלום. עלינו לאפשר להתיישבות לפרוח ולשגשג, כי המפעל הזה הוא דגל שהליכוד הרים כל השנים. כמובן שצריך לעשות זאת בצורה נכונה ולא בהתרסה".

כלומר לבנות, נניח, רק בגושי ההתיישבות?

"לאו דווקא. יש דרכים לעשות זאת וכל ממשלות ישראל ידעו כיצד, ובוודאי ממשלת ליכוד".

אמרת שההתנתקות היתה טעות.

"במבחן התוצאה זו היתה טעות. כבר בכנס הרצליה, שבו הציג שרון את התוכנית, נאמתי ויצאתי בצורה בוטה נגד מהלך חד-צדדי. בהמשך פעלתי נגד אישור התוכנית בממשלה וקראתי למשאל עם על תוכנית".

איך נדאג שהטעות לא תחזור על עצמה?

"אנחנו חייבים לומר שני דברים. ראשית, שבהסדר הקבע כל הנושאים יהיו על סדר היום, כולל ההתנחלויות. שנית, שכאשר ידונו בעתיד ההתיישבות, ישראל תבהיר כי מי שטוען שההתנחלויות הן מכשול לשלום אינו יודע מה הוא סח".

אתה מוכן להתחייב שבמסגרת הסדר הקבע לא ייעקר שום יישוב?

"אמרתי שמפעל ההתיישבות הוקם על ידי הליכוד וצריך להמשיך לפרוח".

ב'הארץ' כתבו לפני שבוע ש'נזכרת' שאתה חזק בימין כחלק מקמפיין על ראשות הליכוד...

"כתבו שם גם שהייתי השר הכי יוני בממשלת שרון. הם רק שכחו את אולמרט, לבני, שטרית וגדעון עזרא... ועם כל הכבוד להם, הוכחתי שאני נאמן לאידיאולוגיה שלי כשהחלטתי לא להיענות לבקשתו של שרון להצטרף אליו ל'קדימה'. הובטח  לי לשמור על תפקידי כשר חוץ ומ"מ ראש הממשלה. אני לא מכיר הרבה אנשים אחרים שהעדיפו לדבוק בעקרונות שלהם למרות החשש מחיסולה של הקריירה הפוליטית שלהם. אני חושב שזו הוכחה טובה מספיק לנאמנותי לדרך. בניגוד לצחי הנגבי ושאול מופז, העדפתי את המדבר על פני סיר הבשר".

יכול להיות שבגלל ההתבטאויות האחרונות שלך ראש הממשלה 'העניש' אותך ולא צירף אותך למטבחון?

"אני יודע שבתור אחד השרים הוותיקים בממשלה, וכמי שכיהן בתפקידים בכירים והיה חלק מהמטבחון של שרון בעבר, יכולתי לתרום. אבל לא אני מי שמקבל את ההחלטה. ראש הממשלה הודיע ערב כניסתי לממשלה שאהיה במטבחון".

ואחר כך הוא הסביר מדוע לא?

"את זה אני משאיר בינינו".

כשר האחראי, אילו תוכניות אתה יוזם לפיתוח הנגב והגליל?

"יש הרבה מה לעשות. החזון שלי הוא להביא 300 אלף איש לנגב ו-300 אלף איש לגליל עד 2020. חברתי יחד לתנועות ההתיישבות. לאחרונה קיימתי מסיבת עיתונאים עם הרבנים חיים דרוקמן וזלמן מלמד וקראנו לצאת ליישב את הנגב והגליל. אנחנו מקימים גרעינים חדשים, מחזקים את ההתיישבות הקיימת ומאכלסים מרכזי קליטה ריקים. בנוסף, נערך למעבר בסיסי צה"ל לנגב כדי לספק תעסוקה, חינוך, בריאות וכו' למשפחות אנשי הצבא. אנחנו פועלים גם בתחומי התשתיות: הארכת כביש 6 ומסילות הרכבת".  

לא יותר חשוב להשקיע בפיתוח יו"ש?

"כולם היו בניי. אין אצלי העדפה של אזור אחד על פני משנהו. אם תרצה אתן לך ראשי תיבות שימחישו את העניין: נגי"ש - נגב, גליל, יהודה ושומרון. הכול צריך להיות נגיש".

כשר החוץ לשעבר, האם לדעתך ההתעלמות מוועדת גולדסטון התבררה בדיעבד כטעות?

"זה היה מהלך נכון. ועדה שהוקמה במתכונת הזאת היתה מראש מוטה, והסיכוי לקבל ממנה משפט צדק הוא אפסי. כשר חוץ פעלתי נגד ההשתתפות במשפט בבית הדין בהאג נגד גדר ההפרדה, למרות ביקורת מצד גורמים משפטיים. עובדה שפסק הדין ההוא נעלם בתהום הנשייה של ההיסטוריה".

 ומה צריך לעשות עכשיו כדי למזער את הנזק?

"נכון היה לבצע פעולות הסברה מקדימות ולא לחכות לפרסום פסק הדין. ואם לא עשו זאת מספיק, אפשר לפעול גם כעת".

 שלום לא מתרגש מהתביעה שהוגשה השבוע כנגד שר הביטחון ברק בלונדון שהסתמכה על דו"ח גולדסטון. "ליצנים יש בכל מקום", הוא אומר.

איראן ערכה השבוע ניסוי טילים ארוך טווח. כיצד עלינו לפעול למניעת ההתגרענות שלה?

 "אירן לא תזנח את תוכנית הגרעין שלה. מבחינתם זה חלק מהשאיפה שלהם להפוך למעצמה אזורית, אולי אפילו עולמית, וכחלק מהתרחבות השיעה באזור. המתנה לסנקציות של האו"ם מיותרת. רוסיה וסין לא ייתנו להטיל סנקציות כואבות באמת".

אז מה עושים?

מנסים לקדם החלטה על סנקציות מצד אירופה וארה"ב ומדינות כמו אוסטרליה, קנדה ויפן. מדובר על כשני שליש מהסחר הבינלאומי של איראן. רוסיה, לשם השוואה, מהווה רק שני אחוז מהסחר האיראני. סנקציות כאלה אפשר להטיל מיד. לא צריך אישור של מועצת הביטחון".

ואם גם זה לא יעזור, נתקוף?

"אני יכול רק להגיד שאנחנו לא פוסלים שום אופציה".