בשבע 363: נובל על החשבון

הנורווגים העניקו את פרס הנובל לאובמה כמי שמייצג את העמדה האנטי-ישראלית של המוסלמים והשחורים

אליקים העצני , כ"ז בתשרי תש"ע

 

האם להחלטה להעניק לברק אובמה את פרס נובל תרמה הזדהותו עם הערבים? דבר אחד בטוח: לו מדיניותו כלפי ישראל לא היתה כל כך עוינת, הוא לא היה זוכה בפרס. הצירוף נורבגיה-אובמה הוא שהביאני למסקנה הזאת.

נורבגיה היא ההוכחה שלאנטישמיות אין צורך ביהודים. מספרם לא עלה מעולם על 2,000, ובכל זאת היא פיתחה עיסוק כפייתי "אנטי-ישראלי", השם הנרדף לאנטישמיות הישנה והרעה. למה? מה רעה עשו היהודים, עשתה ישראל, לנורבגיה הרחוקה? מדוע רק 'סבלו' של העם הפלשתיני קרוב לליבה, והיכן הרגישות ההומניטארית כלפי רצח עם בקמבודיה, קונגו, רואנדה ודרפור? ומה בדבר סבלם של ערבים אחרים, לא פלשתינים, בידי ערבים אחרים ודריסת זכויות האדם בכל המזרח התיכון הערבי? מדוע כל זה אינו מעניינם, כל עוד ישראלים - כלומר יהודים - אינם מעורבים?

500 שנים לא היו יהודים בספרד, וגם היום יש רק קומץ. גם אינקוויזיציה אין, וכוחה של הכנסייה ירד. אם כן, מדוע מכל ארצות אירופה, ספרד של מוראטינוס וסולאנה היא הכי פעילה בענייני הסכסוך, ותמיד נגד ישראל?

הכל יודעים על השורשים היהודיים של הסוציאליזם, מקרל מרקס ודרומה, וגם שבישיבות של מזכירות המפלגה הקומוניסטית בתחילת דרכה אפשר היה להתפלל במניין. ובכל זאת, הספיק דור אחד כדי להדיח את היהודים בבריה"מ מכל עמדות המנהיגות ולהכין את הגלייתם לסיביר. מדוע? ומדוע מכל הלשונות אסרו בבריה"מ רק את העברית ודיכאו את האידיש?

גם סיפורם של השחורים והיהודים בארה"ב דומה.

חלקם של היהודים בסחר העבדים היה הקטן מכולם. דווקא הערבים שיחקו בו תפקיד מרכזי, עד היום. ובכל זאת, יש שחורים בארה"ב המחפשים בנרות אשמה יהודית – לא ערבית - בסחר העבדים! ויש שם תנועה מתמדת של התאסלמות, רובה ככולה – שחורים. אומרים שהמתאסלמים מתייחסים לנצרות כאל דת 'האדם הלבן' והאיסלאם משמש להם כלי ביטוי למחאה. טוב ויפה, אבל מדוע הם פונים נגד היהודים? הלא במאבק השחורים לשוויון זכויות, היהודים צעדו עימהם שכם אל שכם!

לא אחר מאשר ברק אובמה, בראיון עם ג'פרי גולדברג, תמה:

"אחד הדברים המתסכלים... הוא האובדן של מה שאני חושב כקירבה הטבעית בין הקהילה האפריקנית-אמריקנית לבין הקהילה היהודית, קירבה שאותה הבינו לעומק מנהיגים יהודים ושחורים בתנועה המוקדמת לזכויות האזרח, אבל חלה התרחקות – בגלל המון סיבות, שאי אפשר לפרט כרגע..."

מה הן הסיבות האלה? מדוע הזדהתה קונדוליזה רייס עם הפלשתינים בלב ונפש וכלפינו הקרינה שפת הגוף שלה דחייה? מדוע ראשי תנועת 'אומת האיסלאם' כמו לואיס פרחאן מתעבים את ישראל ואישיות כג'סי ג'קסון מתנכרת לנו? האם הם מזהים בערבים את עצמם, הסובלים בחברה האמריקנית מאפליות שונות, ומקנאים ביהודים על הצלחתם הנוצצת בכל תחום, והיהודי הקיבוצי הוא... 'ישראל'? האם אהבת הפלשתיני היא רק הסוואה לשנאת ישראל? אובמה אינו יכול לתת את התשובה. הוא חלק מן השאלה, הוא מגלם אותה.

שחורים בארה"ב שפנו לאיסלאם מצאו שם את החיידק האנטי-ישראלי. ברק חוסיין אובמה, נוצרי שגדל וחונך בסביבה מוסלמית, העמיד את עצמו בנאום קהיר בראשה של התופעה הזאת. מעתה, כל המבקשים "להחזיר את ישראל לגודלה הטבעי", שלא תהיה מדינה חזקה, גאה ומנצחת, ובמיוחד לא בארץ הבחירה, בגיא החיזיון של עברה המפואר  –  גזענים גויים גלוחי ראש ושמאלנים יהודים אופנתיים, אנשי כנסייה ואתיאיסטים מושבעים  –  כולם רואים באובמה את הצ'מפיון שלהם, האחד והיחיד המסוגל להוריד את היהודים הישראלים על ברכיהם.

אם כן, מה הפלא ששניים אלה  –  הנורבגים ואובמה –  מצאו זה את זה? ומה זה חשוב שלאיש אין כל הישגי עבר, הלא את הפרס נתנו לו על חשבון העתיד, תמורת מה שמצפים ממנו...