בשבע 363: ברגל ימין

שירים לחופה, לחנוכת בית, למען השבויים, ובעיקר – על אמונה. אלבום הבכורה של אלדר יחיאל עשוי במקצועיות ומצליח לרגש

אמציה האיתן , כ"ז בתשרי תש"ע

 

 רק לבקש – אלדר יחיאל

כשראיתי את התמונה של הזמר על הדיסק, אמרתי לעצמי – הנה לנו עוד ילד פלא. גם שר יפה, גם כותב שירים וגם מלחין. מה צריך יותר מזה? לאחר בירור קצר, התברר שהוא נראה צעיר מכפי גילו, ובזאת הלכה התיאוריה של ילד הפלא. אבל את שאר המסקנות אני בהחלט משאיר בתוקף – שר יפה, כותב היטב ומלחין מוכשר.

מדובר באלדר יחיאל, יוצר צעיר (יחסית) שהוציא בימים אלה אלבום בכורה, 'רק לבקש'.

אתחיל דווקא עם הרצועה השלישית, 'מקודשת'. היסטוריונים יוכלו לנתח בעוד שנות דור האם מדובר בטרנד חדש, או שזו רק הרגשה שלי. כוונתי לשירים שנכתבים ומבוצעים עבור פעם אחת בחיים (בשאיפה...) לכמה דקות מרוכזות, בהן שני בני הזוג מחליטים לקשור את חייהם זה בזו – שעת החופה. עד לפני שנים לא רבות היו השירים הישראליים שנועדו לחופות של זוגות חילונים, ולנו היה את 'עוד ישמע' ו-'הו-הו הו-הו הו-הו איייי'. והנה הגיעה תקופה חדשה, ולשוק המוסיקה יוצאים שירים דתיים המיועדים לשעת החופה. אני מנחש שהמפיקים בונים על פתיחות הלב (והארנק של ההורים) הזמנית של החתן, שיקנה במיטב כספו דיסק עם שיר מיוחד, עבור מי שאמורה לעמוד לידו תחת אותה החופה. משום מה אני לא מצליח לדמיין חתן שיביא לבחירת ליבו דיסק צרוב, עם הקדשה מעין זו – "מעומק ליבי צרבתי לך דיסק זה, ושנזכה להקים בית נאמן בישראל". אך מעבר לאינטרסים הכלכליים, מדובר בשעה מאוד משמעותית, שאת רוחה אנחנו מנסים למתוח על פני חיים שלמים, וזה בהחלט שווה שיר. 'מקודשת' של אלדר יחיאל יכול למלא את התפקיד הזה בצורה נהדרת. זהו שיר רגוע, מוגש עם המון רגש, ומתאים לכל שעת רצון משפחתית.

אלדר שר בסגנון מזרחי, לא כבד, ומזכיר לי את אביהו מדינה בצעירותו. הוא מנצל היטב את היכולות הקוליות שלו (קול בחולם, לא בשורוק), וגם בני משפחתי, שלא הגיעו מרקע מזרחי (מה לעשות, לא כולם מושלמים) נהנו מהאלבום.

היה כיף לשמוע את הרצועה החמישית, שיר בסגנון ראפ, שנעשה יחד עם חברו של אלדר – רביד (כמנהגם של הראפרים, הוא לא מציין את שם משפחתו). ראפ לא מהיר מדי, על האמונה בא-ל הכל יכול, עם הרבה מסר וקצב, שעושים חשק לעוד שירים מהסוג הזה.

אלדר כותב ושר על האמונה, על אחדות עם ישראל ועל הרבה תפילות מכל הסוגים והמינים.

השיר האחרון, 'בזה הבית', מתאים בדיוק לחנוכת הבית, 'כשתחזור' מוקדש לכל השבויים והנעדרים, 'ירושלים' יכול לשמש לטקס יום ירושלים, ובקיצור, מדובר באלבום שהוא גם פונקציונאלי לכל מטרה, וגם, או בעיקר – נעים לאוזן ולנשמה.

seret@etrog.tv