בשבע 363: דמו תרבות

עפרה לקס , כ"ז בתשרי תש"ע

 

אסף אמדורסקי, בעקבות הופעה חדשה 'ישראל גוריון ואסף אמדורסקי שרים דודאים'.

אסף אמדורסקי נוגע בכל מה שהמוסיקה יכולה להציע: הוא מנגן, שר, כותב ומלחין, מעבד ומפיק מוזיקלי. מאחוריו 8 אלבומי סולו והוא השתתף בלמעלה מ-20. למרות כל אלה אמדורסקי הוא גם הבן של אביו, בני, חצי מצמד ה'דודאים' שפעלו יחד 35 שנה והותירו חותם בל יימחה על המוסיקה הישראלית. למעלה מ-15 שנה אחרי פטירתו, פותחים ישראל גוריון מ'הדודאים' ואמדורסקי הבן בהופעה חדשה שכל כולה שירי 'דודאים'.

איך נולד הרעיון?

"לפני חצי שנה התקיימה הופעה לא רשמית בה השיקה 'הד ארצי' מארז חדש של חמישה דיסקים במלאות 50 שנה לדודאים. ישראל (גוריון, ע"ל) התקשר ושאל אם אצטרף אליו לשיר או שניים בהופעה. אני כל כך אוהב את ישראל שאמרתי כן. המפגש עצמו מול הקהל הספונטני לא היה הישג אמנותי, אבל הוא פתח את התיאבון. כעבור יומיים התקשרתי אליו, והצעתי שנעשה מופע משותף משירי 'הדודאים'. מסתבר שהקדמתי אותו בכמה דקות".

אתם עובדים על המופע די הרבה זמן.

"נכון, חצי שנה. ישראל רק היה צריך לגרד מהזיכרון, אבל בשבילי זה היה תהליך. חשבתי שידעתי הרבה על 'הדודאים' כי שמעתי מאות הופעות שלהם, אבל לשמוע זה לא כמו להופיע. ישראל ליווה אותי ולמדתי על דברים שאבא שלי היה עושה. בהופעה אנחנו מקפידים לשמור על הרוח המקורית של ה'דודאים'. הם עשו מוסיקה שהשפיעה רבות בארץ, ועד היום מושמעת ברחבי העולם".

אתה עושה בדרך כלל מוסיקה אחרת משל הדודאים: רוק, דאנס ואלקטרוני.

"נכון, המוסיקה שלי מאוד שונה. אני מקפיד לבצע מוסיקה שכתבתי והלחנתי עם הטון האישי שלי, עם מה שמגניב אותי לשמוע. לא נולדתי בשנות ה-30, אלא בשנות ה-70, גם אז עשו דברים מקוריים וחדשניים ששרדו את האופנות".

איך את מסביר את פער נושאי השירים והסגנון אותם שרו בתקופת ה'דודאים' לבין אלה המושרים היום?

"הם יצרו בתקופה בה המדינה היתה בחיתולים. אמנם הם לא התגייסו לאף מפלגה פוליטית אבל הם חיו בתקופה של התיישבות ואפילו התל אביבים הרגישו שהם צריכים ליצור נוף אחיד וסמלים משותפים יש מאין, ולכן יקים שבכלל לא גרו במדבר כתבו את 'שדמתי' או 'החליל'. הם הרגישו שהם כותבים שירים שיהיו מושרים גם מחר ועשו גם מוסיקה מקורית ומורכבת. המקוריות והמעוף חסרים לרבים מבני דורי שרגילים ליצור בתבניות".

ל'דודאים' יש ים של שירים. איך בחרתם במה להופיע?

"לשמחתי ולהפתעתי השירים של 'הדודאים' מספרים סיפור מוסיקלי בזמן קצר. ב-10 דקות ניתן להכניס 5 שירים. כך יכולנו להכניס 25 שירים. בחרתי שירים שמכילים טקסטים שלא יישמעו מליציים מדי וכאלה שלדור שלי יותר קל איתם: היסטוריים ואמנותיים וכאלה שמספרים סיפור טוב. ישראל הלך איתי בבחירה".

איך זה מרגיש לעשות את התפקיד של אביך?

"זה לא בדיוק ככה. החלל של אבי לעולם לא יתמלא. אני מחפש אותו דרך המקום של לשיר עם הפרטנר שלו את השירים שהוא שר בעיבודים המקוריים. אני עוד לא יודע איך זה ירגיש לי, אוכל לענות על השאלה בעוד הופעה או שתיים.

"גם בלי קשר לזה שאני הבן שלו אלה נעליים מאוד גדולות. קיימים מעט מאוד זמרים ווקליסטיים כמו אבא שלי בארץ, ובעניין הזה אני לא חולם למלא את מקומו. ובכל זאת אם יהיו כמה מועמדים אולי יש לי כמה יתרונות גנטיים".

ביום חמישי הבא, תתקיים בכורת המופע ב'צוותא' תל אביב ובמוצאי שבת בתיאטרון ירושלים. אמדורסקי בהחלט מחכה. "אני מאוד מתרגש ומרגיש סוף סוף מוכן אחרי חצי שנה. אני מאוד נהנה לעבוד עם המוסיקאי המדהים הזה ישראל גוריון, שלמדתי ממנו הרבה ואני מאמין שעוד אלמד ממנו".