בשבע 365: דת הירוקים

בשנים האחרונות נחלו הירוקים הישגים משמעותיים, אולם האם יש באמת קשר בין התחממות כדור הארץ לגזי הפליטה?

גבי אביטל , י"א בחשון תש"ע

בשנים האחרונות מתרחש ברחבי העולם 'מסע הצלב הירוק' כחלק ממהלך יותר עמוק ואפשר לכנותו בהחלט דת-ירוקה. מה מניע את הירוקים ותומכיהם המגוונים לצאת במסע הפחדות שקיצו של העולם ממש על פתחנו ואם לא נפעל במהרה האסון אכן יתרחש? מדוע ארגוני הירוקים לוחצים על ממשלות לעבור לאנרגיה חלופית שאינה זמינה ובטח יקרה מאוד, כאשר ממש בימים אלה מתגלים מרבצי גז היכולים להספיק לשנים רבות לכל היקום? מדוע קיימת דרישה לערבב כ-15 אחוזים של ביו-דלק בעיקר אתנול, כשזה בברור על-חשבון המזון העולמי?

משאלות אלה לא ניתן להתחמק. התשובות עלולות להפתיע ואולי לאכזב. אולם ברגע שהמדע מגויס לפוליטיקה, כלומר לאידיאולוגיה, יש לברר מהו הבסיס המדעי של ארגוני הירוקים. ולמי שבקיא קצת בפרטים זה מזכיר משהו מדת האבולוציה.

באופן תמציתי, הטיעון המרכזי של הירוקים הוא שפליטת גזי חממה ובעיקר פחמן דו-חמצני (פד"ח) וגם מתאן גורם לעליית הטמפרטורה הגלובלית של כדור הארץ. כלומר ממוצע כל המדידות שנעשות בשנה ברחבי העולם מראה מגמה של עלייה מתמדת. ומכאן הפתרון המתבקש: צמצום פליטת הפד"ח, דהיינו צריכת אנרגיה מזערית, שימוש בדלק חלופי וידידותי לסביבה, והרשימה ארוכה.

בעצם, מה רע באנרגיה ירוקה ולא מזהמת, ומה רע במיחזור ושימוש בשקיות נייר במקום פלסטיק או שמירה על הדובים הלבנים בקוטב הצפוני? התשובה היא שאין קשר בין הפרטים השונים. ניקיון וסדר, אוויר נקי מרעלים ומי תהום צלולים אינם קשורים להתחממות כדור-הארץ, אם ישנה כזו. השפעתו של האדם על הטמפרטורה הגלובלית אינה מוכחת כלל וכלל. ההיפך, אין קשר בין עליית הפד"ח לבין עליית הטמפרטורה.

מאז שנת 1880 מתבצעות  מדידות של טמפרטורה וריכוזים של פד"ח בתחנות מדידה קרקעיות ואפילו בשולי הקטבים. ריכוזי הפד"ח עלו בהתמדה ואולם הטמפרטורה הממוצעת העולמית עלתה וירדה חליפות. משנת 1940 ועד 1970 נצפתה ירידה רצופה בטמפרטורה (פחות משתי עשיריות המעלה) בעוד שהפד"ח המשיך לעלות, 'פדיחה' של ממש. הפוך לחלוטין ממה שמספרים היום. כלומר, רבע מתחום המדידה מראה ניגוד מוחלט מהמטרה שסומנה מראש: הטמפרטורה עולה עם עליית הפד"ח. גם אז הפחידו מדעני הסביבה כי סוף העולם קרב עקב התקררות גלובלית.

ואז הופיעו הלוויינים. החל משנת 1979 ועד היום נמדדה הטמפרטורה הממוצעת בעולם, כולל שני-שלישים משטחו של כדור-הארץ, האוקיינוסים והימים. הטמפרטורה עולה ויורדת בשתיים עד שלוש עשיריות המעלה, במחזוריות של 3-4 שנים. תהליך די דומה במשך מאה ועשרים שנה. שנת 2008 נרשמה כשנה הקרה ביותר מזה עשור שנים. הטמפרטורה הממוצעת בארה"ב, 'המזהמת' ביותר, מראה מגמה של ירידה. בפריז, רומא, שטוטגרט, גטנבורג ועוד ערים הטמפרטורה הממוצעת ירדה בכמה עשיריות מעלה. מדידות הקרח בקוטב הצפוני מעידות כי בשלוש השנים האחרונות עולה כמות הקרח, הפוך ממה שמדווחים הירוקים. טמפרטורות השיא היו דווקא בשליש הראשון של המאה הקודמת, עם הרבה פחות פד"ח. במדבר הלובי נרשמה טמפ' שיא של 58 מעלות בשנת 1922, בקליפורניה נרשמו 57 מעלות בשנת 1913, בטירת צבי להטו 54 מעלות בשנת 1942.

מי הימים והאוקיינוסים עלו בממוצע בכל עשור ב-3 מ"מ, אז מדוע שהם יעלו בחצי מטר (5000 מ"מ) תוך שני עשורים ושהטמפרטורה תעלה בשתיים-שלוש מעלות, אם במשך מאה שנה גם לפי המגזימים עלתה במחצית המעלה? המטריד מכל הסיפור הוא שמדינות תחויבנה להשקיע הון עתק במציאת אנרגיה חלופית ולא זמינה, על סמך השערות והטעיות. ואם למישהו זה מזכיר את איומי הדמוגרפיה שהתבדו כחלק מתכנית ההתנתקות, על אחריותו בלבד.

גבי אביטל הוא ד"ר להנדסת אווירונאוטיקה וחלל,

מרצה בטכניון ובאקדמיה לטייס של חיל האוויר