בשבע 365: מותחן גלאט

למרות הסגנון המעט מליצי מצליחה אסתר טוקר לעשות את מה שנדמה כבלתי אפשרי: לכתוב ספר מתח לציבור הקוראים החרדי

עפרה לקס , י"א בחשון תש"ע

 

חיים על חשבון; אסתר טוקר; הוצאת מייזליק ספרים; כריכה רכה; 381 עמודים.

 

ספר מתח חרדי למבוגרים שגם כתוב ברמה, שאי אפשר לנחש את סופו, שעלילתו משלבת אמונה והווי יהודי ושאינו נגוע בחוסר אמינות... נשמע מופרך, נכון? אבל 'חיים על חשבון' הוא בדיוק כזה. אם אתם חובבי הז'אנר, אבל נמנעתם מג'ון גרישם מסיבות עקרוניות כאלה ואחרות, הרי שיש לכם תחליף. לא, לא הבטחנו שטוקר, סופרת ותיקה, היא ברמה של גרישם, והיא גם לא עוסקת בדיוק בנושאים שלו (בית המשפט אמנם נוכח בספר, אך במיקום שולי), אבל הספר בהחלט מספק את הסחורה, ובנדיבות, ומוסיף גם מוסרי השכל ונקודות למחשבה על סובלנות וסבלנות, משפחתיות, אמונה באדם ובבורא ומסירות נפש.

מדפיו הראשונים של הספר ועד כמעט סופו מתגלגלת עלילת 'חיים על חשבון' בשני צירים שונים: בבוסטון של שנות ה-70 ובישראל דהיום. בבוסטון - ד"ר קרי, אונקולוג יהודי מוכשר, חולם למצוא מזור לסרטן ומוותר לשם כך על קריירה בבית החולים. הוא מתחיל במחקר אינטנסיבי בחברת תרופות, שמצד אחד מממנת את מחקרו אך בה בעת עוקבת אחריו מתוך חשד שהוא 'סוכן כפול' ומעביר מידע לחברה מתחרה. במקביל, אשתו הקשוחה והשכלתנית עד כאב מנהלת את שתי בנותיה ביד רמה. סלי הצעירה מצליחה לעמוד בציפיות, אך סוזי, הבכורה, היא מעיין בלתי נדלה למפחי נפש. ההבדלים התהומיים בין הבת הרגשנית לאם מבטיחים התנגשויות אינסופיות.

ואילו בישראל מגיע מיליונר אמריקני לבית אבות מפואר, תורם בנדיבות אגף חדש, אך מעמיד תנאים תמוהים לתרומתו.

בבית האבות הזה בדיוק שוהה סבו של יוני, שהנכד המסור מבקרו בקביעות. המשפחה, כך מתגלה די מהר, מסוכסכת, ובני הדודים יוני ואברמי נקלעים לעין הסערה, ומכירים קשיש חביב נוסף בבית האבות אך אינם יודעים אם הוא אדם ערירי או איש משפחה.

בתוך המתח הזה מצליחה טוקר, כאמור, להשחיל מסרים ונקודות למחשבה: האם הצלת חייהם של מיליוני אנשים מצדיקה הקרבת חיים של כמה עשרות? האם בן צריך להקשיב להוריו שדורשים במפגיע לא לסייע לילד אחר? האם ניתן לגשר על אופי שונה בתכלית של אם ובת?

אמנם לא כל הדמויות בספר נצרכות, שמו של הספר לא מספיק משקף, וצריך גם להתרגל לסגנון המעט מליצי, אך כל אלו לא מבטלים את כדאיות הצלילה לעומקו של הספר. מומלץ.

 

ofralax@gmail.com