בשבע 365: הקאמבק של יוסל'ה

אמציה האיתן , י"א בחשון תש"ע

בס"ד

 

עוד יוסף חי – יוסל'ה רוזנבלט – ביקורת מוסיקה

בואו נחזור כמאה שנה לאחור. תומס אדיסון, הממציא הדגול, יוצא עם המצאה חדשה - הפונוגרף. מכשיר שיכול להקליט קולות וגם להשמיע אותם. הוא מחפש מישהו בעל מנעד רחב ככל האפשר (המנעד הוא המרווח בין הצליל הגבוה שאנחנו יכולים להפיק לבין הנמוך ביותר) כדי לבדוק את מגבלותיו של המכשיר. הוא מוצא את מר רוזנבלט, יהודי שומר מצוות, שהקול שלו עשה גלים גם בקרב הגוים. אותו יהודי אינו אלא החזן האגדי יוסל'ה רוזנבלט.

מנהל האופרה הציע לו סכום עצום כדי שיבוא להופיע על במות העולם, אך הוא העדיף את אולמות השטיבעלים ואת חצרות החסידים בהם שר והתחזן בפרקי תפילה.

ה"שכוייח" של הרבי מגור היה שווה בעיניו יותר מתשואותיהם של אלפי הצופים באולמות האופרה המפוארים. את שכרו בשמיים איננו יודעים להעריך, אך השם שקנה לעצמו כאן, בארץ ובעולם, גדול יותר מזמרי האופרה של תקופתו.

יוסל'ה נחשב, כבר יותר ממאה שנה, לגדול החזנים שקמו לעם היהודי. מכיוון שההקלטות של פרקי החזנות שלו נעשו לפני שמונים שנה לפחות, איכויות ההקלטה ירודות מאוד. עד היום שמענו אותו בתקליטים ובדיסקים, כאשר רעשי החריקות וההפרעות האחרות, הופכים לחלק בלתי נפרד מהיצירות. לא עוד.

לאחר שנות דור קם אחד ממובילי המוסיקה היהודית - מנדי ורדיגר - והחליט לעשות מעשה. הוא קיבץ הקלטות ישנות של יוסל'ה והשקיע בהם ככל יכולתו, בכדי לשפר את איכותן.

מנדי הוא בנו של ר' דוד ורדיגר, ולמען היותר צעירים - הוא אחיו של מרדכי בן דוד. הוא חולש על מעצמה של מוסיקה חסידית, חברת "אדרת מיוזיק" בארצות הברית. לפרוייקט הזה הוא גייס את מיטב המומחים. הם עמלו על ניקוי יסודי של ההקלטות הישנות ועל שיפור הסאונד של החזן והמלווים. המעבדים המוסיקליים הוסיפו קולות מקהלה וכלי נגינה שהוקלטו מחדש ונוספו להקלטות הישנות, ולאחרונה כבר יצא הדיסק השני בסדרה "עוד יוסף חי".

התוצאה של כל העמל הזה לא פחות ממדהימה. אישית, כחובב חזנות ותיק, ששמע הרבה יוסל'ה במשך השנים, פשוט לא הייתי מודע לקולו האדיר והמוסיקליות הוירטואוזית של יוסל'ה. ההקלטה נשמעת ברורה ונקייה כאילו הוקלטה באולפן מודרני בזמנים אלה ממש. הליווי של כלי הנגינה והמקהלה מותאם לשירה המקורית באופן מושלם, והביצועים, אח... אילו ביצועים.

קטונתי מלבקר את היצירות והביצוע של החזן האגדי, ואני יכול רק לסכם בכך ששוכנעתי מחדש כי אכן מדובר במלך החזנים, ואתם מוזמנים לרכוש את הסדרה, להתמוגג, ולחכות יחד איתי לאלבום השלישי.