בשבע 365: דמו תרבות

עפרה לקס , י"א בחשון תש"ע

 

עדי רן בעקבות 'התבוננות', דיסק חדש.

 

"מי אינו נחפז לשום מקום/ מי עוצר בירוק לא רק באדום/ מי בחוץ שריון לו מבוצר/ אך בפנים פועם לו לב בשר... אני צב, מכף רגל ועד גב/ מקצה לשון ועד זנב/ מצד האם מצד האב..."

את השיר המקפיץ הזה שבשמיעה ראשונה נשמע כשיר ילדים, ובהאזנה שנייה מתברר כנושא מסר חשוב גם למבוגרים, מסביר עדי רן על פי משנתו של רבי נחמן מברסלב, מה שפורט את רבדיו לגוונים.

שישה אלבומים הוציא עד כה עדי רן, כותב, מלחין וזמר, שחזר בתשובה בתחילת הקריירה המוסיקלית שלו, והיה בין פורצי הדרך אל המוסיקה היהודית המקורית. היום, כשהתופעה כבר איננה קוריוז, הוא מוציא דיסק שביעי בשם 'התבוננות' עליו עבד ארבע שנים וחצי. 'צב' הוא הסינגל השני מתוכו, אחרי 'נקודות של כיסופים'.

 

ספר מעט על 'התבוננות'.

"זהו שמו של אחד משירי האלבום שגם מסכם את כל העבודה עליו. התבוננות כדי לגלות את ההשגחה, והתבודדות כדי להיות איתו. כל השירים שלי הם שירי אמונה. כל השירים הם תפילות, כי אדם בעצם שר את רצונותיו וכיסופיו".

 

את היח"צנות של הדיסק אתה עושה דרך חברה לא דתית. יש בך רצון לחזור ולהיפתח גם לציבור החילוני?

"גם אלבומים אחרים שלי, כשכבר הייתי בתשובה, הוצאו על ידי חברות חילוניות, והשירים שלי תמיד פונים לכולם. זה נכון שיש לי קהל גדול דתי לאומי, קהל נהדר, אבל יש לי קהל חילוני מסוים חובב איכויות. הם לא מפרסמים את זה, אבל אני מקבל מסרים מכל מקום שאוהבים את השירים שלי".

 

המסרים שלך בדרך כלל מאוד ברורים. אולי אם היית מכסה אותם יותר, הם היו מתקבלים גם על האוזן של המיינסטרים?

"השאלה היא האם בסוף לא נשארת רק ההסתרה. אני כותב בשבילי. אני חושב איפה אני צריך חיזוק והקב"ה נכנס בתוכי ודרך זה אני כותב, והשירים מחזקים אותי ואת הקהל. אני חי את השירים, אני לא יכול לשחק, אינני שחקן. אני צריך לחוות את השיר, להיות עם זה באמת. מקסימום אשלם את המחיר".

 

הדרך המוסיקלית אותה סללת לפני שנים, היא כיום דרך לרבים. איך אתה מרגיש עם זה שלשירה היהודית- מקורית יש היום עדנה, לא מעט בזכותך?

"כבר אז ידעתי מה אני עושה. לא חשבתי במושגים מסחריים או הצלחתיים. חשבתי שאני שופר קטן של הדור הזה ובאמת, אנשים אחרים קוטפים את הפירות. היהודי החדש הוא כולו ישן בקנקן חדש. כולנו הולכים לכיוון של פנימיות התורה. עם ישראל חוזר בתשובה והיהדות כובשת מקום בהוויה התרבותית. אני יודע שיש לי חלק בזה למרות שאני מרגיש חצי בפנים חצי בחוץ".

 

האם במשך השנים האלה מאז התחלת לשיר שירים יהודיים ועד היום, הטעם המוסיקלי של הציבור הדתי השתבח?

 "המוסיקה השתנתה לטובת האוזניים של הציבור הזה. פעם כדי לשמוע רוק ופופ הוא היה צריך לבלוע מסרים שמזיקים לו. היום הוא יכול להקשיב למוסיקה כזאת".

 

'התבוננות' אמור להגיע לחנויות תוך שלושה שבועות ורן מבטיח לשלב בהופעותיו שמתקיימות כל העת, גם שירים מן האלבום החדש.