בשבע 365: אחיות במבחן

חגית אוטנברג , י"א בחשון תש"ע

 

החידון הגדול יועד להתקיים בעוד שבוע. על לוח המודעות המרכזי בבית הספר נתלה תקנון החידון: מי שיענה נכונה והכי מהר על עשר השאלות בנושאי תנ"ך וידיעת הארץ, יזכה בפרס הגדול - שבוע כיף ברמת הגולן, כולל טיולים וכניסה חינם לאתרי אטרקציות. תלמידים רבים למדו במרץ את הפרקים הרבים בתנ"ך שנכללו בחומר לחידון, וקראו ספרי טיולים ומפות כדי להכיר טוב יותר את הארץ. בשביל פרס כזה, רבים היו מוכנים להשקיע.

אחת התלמידות שעמלה קשה מאוד כדי להצליח בחידון היתה לייקי. כן, שם קצת מוזר, אבל זה הכינוי שנדבק לה מאז ימי הגן, אליו הגיעה בשם לאה. לייקי אהבה מאוד טיולים, במיוחד באזור הצפון, וזכייה בפרס הגדול היתה עבורה חלום של ממש.

אבל לייקי לא היתה היחידה. יחד איתה בחדר גרה גם אחותה התאומה, הצעירה ממנה בחמש דקות – רחלי. בשבוע האחרון למדו שתיהן במלוא המרץ לחידון: לייקי, שלא היתה גאון במיוחד, שברה את השיניים בשינון שמות האתרים, בזכירת הפסוקים ובהבנת הסיפורים. היא היתה מביטה בקצת קנאה ברחלי, החכמה והמוכשרת, שרפרפה בקלילות על דפי התנ"ך, ואחרי קריאה של חמש דקות כבר ידעה לספר בדיוק מה קורה בכל פרק. כשאבא בחן את רחלי על מפת הארץ, היא ממש שרקה את שמות היישובים בלי להתאמץ בכלל, בעוד לייקי משפשפת בכוח את מצחה בניסיון לשלוף ממנו את התשובה.

הימים חלפו במהירות, ויום החידון הגיע. בית הספר לבש חג, ולאחר הפסקת עשר התרכזו כל התלמידים ברחבה הגדולה לקראת החידון. אל הבמה המקושטת עלו עשרת התלמידים שהגיעו לגמר, ורק אחד מהם יזכה בפרס הגדול. שניים מהמתמודדים היו זוג התאומות רחלי ולייקי, שהעפילו לשלב הגבוה. לייקי עלתה לבמה מזיעה כולה, ממשיכה למלמל בשפתיה את המושגים הרבים שלמדה. רחלי, לעומתה, עלתה בקלילות לבמה, התיישבה בנינוחות על כסאה ונופפה לשלום אל חברותיה לכיתה, ששלחו אליה קריאות עידוד.

החידון החל. סגן המנהל היה המנחה, והחל בשאלות: "שאלה ראשונה", פתח בקולו העמוק, "מי היה השופט הראשון של עם ישראל?". דממה השתררה. רק מי שיענה ראשון יזכה בנקודות על התשובה. רחלי לחצה על הפעמון שהונח לידה על השולחן, וקראה בקול צלול: "עתניאל בן קנז". רחלי קיבלה כמובן את מלוא הנקודות לקול תשואות חברותיה. המנחה המשיך בעוד שאלה ועוד אחת, ורחלי לחצה בזריזות על הפעמון ופעם אחר פעם השיבה נכונה וזכתה בעוד ועוד נקודות. אחרי שענתה על ארבע שאלות, הבחינה רחלי בלייקי: כולה רועדת, דמעות ענקיות תלויות בעיניה והיא מנסה בכוחותיה האחרונים לנסות ולהספיק להשיב נכונה על לפחות אחת מהשאלות. רחלי הבינה היטב: לייקי רצתה כל כך לצאת לטיול הזה! והיא באמת השקיעה המון כדי להצליח. כשהמנחה עבר לשאלה החמישית – מהו היישוב הצפוני ביותר בארץ, החליטה רחלי שהפעם היא לא לוחצת ראשונה על הפעמון. לייקי הביטה בה בתמיהה, ואילו רחלי מצידה רמזה לה בלחש את התשובה. לייקי היססה לרגע, ואז לחצה במהירות על הפעמון והשיבה: "מטולה!". המנחה הביט בה נדהם לרגע, ואמר: "כל הכבוד! תשובה נכונה!". עד סיום החידון הצליחה לייקי לענות ראשונה על כל התשובות בזכות אחותה הצעירה. כשהוזמנה לבמה וקיבלה את המעטפה עם הפרס, ראתה רחלי את האושר על פניה של לייקי, והיא חייכה לעצמה בשקט. הסיפור הזה הזכיר לה רחל אחרת, ממנה למדה איך לתת הכול למען האחות הבכירה.