בשבע 365: בשבע עיניים

שמואל אדלמן , י"א בחשון תש"ע

 

צר לי המקום בעיריית ירושלים

ברחובותיה של ירושלים מונצחים אישים רבים מתקופות שונות: מלכים מימי בית שני, ראשי ממשלה, ופעילים ציוניים מימי קום המדינה ולפניה. אפילו גוואטמלה זכתה להיות מונצחת בעיר הקודש.

 

עו"ד יאיר גבאי, חבר סיעת המפד"ל בירושלים, הציע להנציח ברחובות הבירה את שמותיהם של שניים מטובי הלוחמים של צה"ל, בני הציונות הדתית, שנהרגו במלחמת לבנון השנייה: רועי קליין הי"ד, סמג"ד בגולני שנהרג בעת שזינק על רימון כדי להגן על חייליו תוך כדי קריאת "שמע ישראל", על מעשהו קיבל את  עיטור העוז; עמנואל מורנו הי"ד, לוחם סיירת מטכ"ל, שנהרג בפעולה בבעל-בק. פרטים עליו ועל פעילותו נאסרו לפרסום.

הוועדה המייעצת לוועדת השמות בירושלים דחתה את הצעה. המתנגדים בטענה כי האחריות להנצחת החללים "מוטלת על משרד הביטחון ולא על העירייה". החלטה זו מעוררת תהיה לאור העובדה כי עיריות אחרות בישראל מצאו לנכון לקחת על עצמם  את הנצחת חללי צה"ל ברחובות העיר. בין השמות המונצחים ניתן לציין את יוני נתניהו, שנהרג בשנת תשל"ו במבצע אנטבה, האלוף יקותיאל אדם שנהרג בשנת תשמ"ב במלחמת לבנון הראשונה, והחייל נתן אלבז שנהרג בשנת  תשי"ד כשהתפוצץ על רימון חי במטרה להציל את חבריו.

 

עו"ד גבאי מתקומם כנגד ההחלטה. "אני מניח שהוועדה העדיפה ל'הקטין ראש', כדי לא לגרום להצפה של פניות מצד משפחות שיקיריהן נהרגו. אבל בדיוק לשם כך ישנה ועדה שתפקידה למיין את הפניות. כשם שלא כל חייל מקבל את עיטור העוז, כך לא ניתן להנציח כל חייל שנהרג".  גבאי מקווה שההחלטה תשונה ומציין כי בכוונתו להציע קריאת שמות רחובות גם ע"ש דרור וינברג הי"ד שנהרג בציר המתפללים בחברון וארז גרשטיין שהיה מפקד יק"ל.

בתוך כך מתברר כי בעיר העתיקה בירושלים נתלו שלטים חדשים ובהם שונו שמותיהם של מספר רחובות לשמות ערביים. רחוב "בית הבד"  הפך לרחוב המופתי, רחוב "שער הפרחים" לרחוב דרוויש ורחוב פלוגת הכותל לרחוב הטאבונה. בעיריית ירושלים בודקים מי אחראי לשינויים אלו.