בשבע 366: על סדר היום

המדינה הפלשתינית כבר קיימת, הוויכוח הוא רק על הגבולות

חגית רוטנברג , י"ח בחשון תש"ע

השר אלי ישי, שר הפנים ויו"ר סיעת ש"ס

יו"ר סיעת ש"ס ושר הפנים אלי ישי עלה לכותרות בשבועות האחרונים. עמדתו הנחרצת, התומכת בהחזרת העובדים הזרים וילדיהם לארצות מוצאם, מושכת אש תקשורתית, כשמנגד מתנהל קמפיין המציג את עוול ה'גירוש' של ילדי הזרים. אולם מלבד הטיפול בסוגיה זו, הרי שעל סיעת ש"ס והעומד בראשה, בורג מאוד מרכזי בקואליציית נתניהו, מוטלת אחריות משמעותית באשר למהלכים נוספים של הממשלה. לפני הבחירות הצהירה ש"ס תחת כל עץ רענן על מחויבותה לעמוד לימין הציבור התורני-לאומי בנושאים כמו חינוך תורני ושלמות א"י, מה שאכן הביא קולות ממגזר זה אל המפלגה. כעת נראה כי לאחר הישיבה על כסאות השרים, מתקשה המפלגה לפרוע את שטר החוב.

השר ישי, שכנראה עסוק מאוד בימים אלו, ניאות להקדיש מספר דקות מזמנו ולהשיב לשאלות 'בשבע' בסוגיות העומדות על הפרק, במיוחד כאלה הנוגעות לציבור קוראי העיתון. למרות התשובות החלקיות, הוא שב ומצהיר כי ש"ס ממשיכה להיאבק על אותם נושאים העומדים בראש סדר העדיפויות של הציבור הדתי-לאומי.

כמי שהנושא נמצא תחת אחריות משרדו, מהו הפתרון שאתה מציע לבעיית השוהים הבלתי חוקיים למיניהם?

"אנחנו חייבים לשמור על המדינה היהודית שתישאר מדינה יהודית. אין מדינה בעולם שפותחת את שעריה לכל מהגר. גבול הדרום שלנו פרוץ, 20 אלף מסתננים כבר חדרו דרכו ממצרים לישראל. בקצב הזה אפשר לאבד את ערד ועוד ערים בדרום. בכל הארץ יש מאות אלפי עובדים זרים ותיירים. כולם רוצים להיות פה כי יש אצלנו רמת חיים גבוהה. לגבי סוגיית הילדים - ההורים משתמשים בהם כמגן אנושי. כל מיני יפי נפש שהובילו את העניין הזה, משתפים פעולה עם המסתננים. ההורים באים ויולדים את הילדים כאן".

איזה פתרון בכל זאת אתה מציע?

"כבר בקדנציה הקודמת הובלתי את הפתרון של גדר בגבול הדרום. גם ראש הממשלה הנוכחי עומד על כך שתהיה גדר, ובעזרת ה' גם תהיה. ראש הממשלה אומר שאין מנוס מהקמת גדר והוא יתמוך בכך".

ש"ס יושבת כיום בממשלה שהעומד בראשה מוביל מדיניות של הקפאת ההתיישבות ביו"ש והצהיר על תמיכה במדינה פלשתינית. איך זה מסתדר עם ההבטחות הימניות מלפני הבחירות?

"אנו פועלים חזק מאוד מול ראש הממשלה. אם לא היינו נאבקים, מזמן היתה הקפאה שכוללת גם את ירושלים. מה שכן נשאר, זה בזכות לחץ של ש"ס. אני מודע לכך שזה לא מספיק. הבעתי את דעתי גם בישיבות לפני ראש הממשלה. אגב, מדבריה של קלינטון אני מתרשם שגם מבחינתם ההקפאה זה לא תנאי. אנחנו צריכים להיאבק, אין עדיין שגשוג כפי שאנו רוצים, ונילחם. לגבי מדינה פלשתינית - זו כבר קיימת לצערי, והוויכוח הוא רק על הגבולות. דעתנו בעניין ידועה. אי אפשר לנהל משא ומתן עם אבו מאזן כאשר החמאס כובש אחר כך את השטח. ראינו מה קרה בגוש קטיף. לכן הצעתי שלום כלכלי. מבחינתנו תהליך מדיני - אם יש מישהו בצד השני שיקבל אותו, ישראל לא מתנגדת. אבל הם לא מסוגלים לקבל שם החלטות. אני חש היום שאין אופציה למסלול מדיני".

ובכל זאת, מה הקו האדום של ש"ס בתחום המדיני לעניין ישיבתה בממשלה?

"כשביבי יידע מה הוא רוצה לעשות, אז נחליט. כרגע אין לו ממילא שום כוונות ספציפיות".

לגבי עסקת שחרור שליט: כיצד ייתכן שש"ס לא יוצאת נגד העסקה? הרי ברור ששחרור מחבלים סיטוני כזה יעלה בחיי יהודים רבים. אתם לא חוששים לפיקוח נפש?

"צריך לעשות הכול כדי לשחרר את שליט. כשנגיע לשולחן הדיונים נקבל החלטה. לא נכון לדבר על נושא כל כך רגיש וכואב לפני שבא לידי סיום. כשתבוא לפנינו העסקה, נלך איתה להכרעתו של הרב".

ש"ס תומכת בחוק ברית הזוגיות, אבל האם אין חשש שהדבר ייצור מדרון חלקלק, ותוך זמן מה בג"ץ ירחיב את החלת החוק ולמעשה יוכשרו נישואין אזרחיים בישראל?

"ש"ס לא תומכת בברית הזוגיות, היא תומכת בנישואי גויים אלו עם אלו בנישואין אזרחיים. הרבנים בחנו ובדקו את זה, והם לא התנגדו להסדרת נישואי גויים עם גויים".

בעניין החינוך הציוני-דתי תורני: נראה כי שר החינוך גדעון סער באופן מיוחד מתכוון להצר את צעדיו של זרם החינוך הזה. לפני הבחירות התחייבה ש"ס לסייע למוסדות החינוך התורניים. כיצד בכוונתך לפעול בעניין?

"אנו נאבקים ונלחמים על החינוך הדתי לאומי, יש קשיים גדולים. שר החינוך מתנגד ועוד אוכלוסיות סביבו, אבל אנו לא נרפה מהעניין".

הפולמוס הגדול סביב קליטת תלמידים אתיופים במוסדות החינוך הדתיים, כלל גם קולות שטענו נגד בתי ספר חרדיים, בהם גם של ש"ס, שאינם שותפים בקליטת העלייה מאתיופיה. מה תגובתך לטענות אלו?

"ש"ס קולטת אתיופים ביד רחבה, זאת על פי הנחיה של הרב עובדיה יוסף. הרב פסק שהם יהודים ונתן הנחייה לכל בתי הספר לקבל אותם".

מדוע מתנגדת ש"ס לעריכת 'דיל' עם הציונות הדתית לבחירת הרבנים הראשיים לירושלים?

"לא עושים דילים, צריך לבחור את הרבנים הכי טובים והכי ראויים לירושלים. זו לא עוד עיר. לכן אין דילים על רבנים, בטח שלא בירושלים".