בשבע 366: למצוא את הטוב

יומן האמונה של אליעזר ואריאלה קן חושף ברגישות ובעוצמה את תהליך שיקומו המופלא של פצוע תאונה שהרופאים כבר לא נתנו לו סיכוי

עפרה לקס , י"ח בחשון תש"ע

ב"ה

 

'להתחיל מחדש', אליעזר קן, הוצאת מדרשת מעלה חבר, כריכה רכה, 136 עמודים

 

'להתחיל מחדש' של אליעזר קן, לא סופר במקצועו אך בהחלט יודע כתוב, הוא ספר מלא וגדוש. הספר מתחיל עוד לפני היום ההוא, בו הלך אליעזר בשמחה ללימודי הסיעוד שלו, ותאונת דרכים שינתה את חייו באחת.

'להתחיל מחדש' פותח דווקא בתיאור של אליעזר הקודם, בחור ישיבה, מפקד בצבא, חובב טיולים ומתנדב באלי"ן. כל אלה נותנים לקורא רקע במי מדובר, ומספקים ולו מעט מידע מוקדם על כוחות הנפש וההתמדה שהוא יגלה בהמשך.

ובכן, יום אחד, ארבעה שבועות אחרי החתונה שלו עם אריאלה, בחירת ליבו, יוצא אליעזר מביתו בירושלים לכיוון הטרמפ ללימודי הסיעוד. הוא ממתין בסבלנות לאור הירוק ברמזור, אך מונית שעוברת באור אדום פוצעת אותו קשה, והוא שוכב ללא הכרה מספר שבועות ב'הדסה' כאשר הרופאים חוזים בעיקר שחורות. הסיפור שמספר אליעזר הוא סיפורם של נפגעי תאונות הדרכים, של הנכים בארץ, ושל כל מי שחייהם מתהפכים ברגע והם נאלצים להיאבק על כל מה שהיה מובן מאליו.

 

ארבעה ימים אחרי התאונה מתחילה אריאלה, הרעייה הטריה (שתפקידה נמוג בשלב כלשהו מהספר, וחבל), לכתוב יומן עבור אליעזר, אותו הוא יקבל יום אחד, כשיתעורר. אריאלה מכנה אותו 'יומן האמונה' ומתארת בלי כחל ושרק את כל מה שעובר עליה: כלה צעירה, שכל מה שביקשה הם חיים שלווים עם מי שנישאה לו זה עתה. אריאלה מלאת אמונה, אך גם כואבת את המצב. היא מנסה להחזיק את עצמה ומקווה כל העת לטוב, ועם זאת מתקשה עם הפומביות של האישפוז ועם חוסר היציבות במצבו של אליעזר. אריאלה מעוררת התפעלות בעוצמה שלה ובכנות, ובהמשך מתגלה כי הנישואים בין אליעזר ואריאלה מתאימים בעומק: שניהם מלאי עוצמה פנימית.

 

אליעזר מפרט את דרך השיקום שלו מהתאונה ועד עתה. בדרך הוא ממלא את הקורא בתובנות על יחס החברה לנכה, כוחה של עקשנות ומציאת הטוב. ההומור בו שזור הספר, מקל על המעמסה הרגשית שלו  ומראה עד כמה המושג 'טוב' הוא עניין של נקודת מבט.

מלבד האמונה הגדולה באלוקים ובכוחו של האדם, נושא איתו הספר מסר חזק בכל הנוגע לתאונות דרכים. מי שקורא אותו נוהג אחרת, ולוואי שההשפעה תימתח לשנים ולא לכמה ימים.

לספר מצורף דיסק על שיקומו של אליעזר. הדיסק מרגש ונפלא ומומלץ לצפות בו דווקא אחרי הקריאה בספר ולא לפניה, כדי להפנים היטב את המילים.