בשבע 366: במעלה ההר

גילי גולדשמידט מלווה בסרט דוקומנטרי מרגש את משפחת דרוקר שהחליטה, כולל הילדים, להעפיל לפסגת ההר הגבוה באפריקהאמציה האיתן , י"ח בחשון תש"ע

 

הם משוגעים. נראה לי שעל זה יהיה קשה להתווכח. אתם  יודעים מה? לא רק הם משוגעים, גם הצלם-במאי שהלך איתם לאורך כל הדרך, גם הוא משוגע. אבל בינינו - בלי המשוגעים היה פה ממש משעמם. אני מתכוון למשפחת דרוקר מירושלים. שני הורים, ארבעה ילדים, ושאיפה אחת גדולה ומפחידה - לטפס, כל המשפחה, על הר הקילימנג'רו, ולכבוש את פסגתו, שגובהה שישה קילומטרים בלבד.

החרמון נראה לכם גבוה? תשכחו מזה. מדובר על ההר הגבוה בכל אפריקה. הוא ממוקם בטנזניה, והנוף בסביבתו פשוט עוצר נשימה. אך לא רק הנוף עוצר נשימה, אלא גם מזג האוויר הקשה שבחלקיו העליונים. החמצן הדליל, הקור העז ומאמץ העלייה יכולים להפיל גם בן אדם בריא וחזק. אך יורם דרוקר החליט כי הוא עולה עם משפחתו הקרובה, וזה כולל גם את הילדה חן, בת ה-8 בלבד.

משפחת דרוקר, שעומדת במרכז הסרט 'משפחה עד הקצה', עושה רושם של משפחה חביבה למדי. שני הבנים הגדולים, אור וזיו, דואגים לאחיותיהם הקטנות, שיר וחן. המריבות בין האחים הן במסגרת ההגיוני, ולא קשה להבחין שכולם אוהבים את כולם. ומה עושים כשהאבא נדבק בשאיפה להשיג שיא גינס ולעלות להר עם אשתו והילדים - דבר שעדיין לא נעשה? נראה שאצלם ההתלבטות לא היתה ממש קשה. מחליטים להירתם למשימה ולכבוש את ההר.

אך הם לא לבד במשימה הזו. גלעד גולדשמידט, להלן גילי, שמע על המסע המתוכנן והחליט להפיק ממנו סרט דוקומנטרי המתעד את כל התהליך. גילי הוא בוגר בית הספר לקולנוע 'מעלה', והוא משתדל לא להפסיק ליצור - תופעה חיובית כשלעצמה. הסרט הקודם שלו, 'מרכבה ירוקה', גם הוא דרמה משפחתית, אבל בז'אנר אחר לגמרי - סרט דרמה עלילתי עם שחקנים וכל הכרוך בכך. בהזדמנות זו אפשר להמליץ גם על הסרט הקודם - סרט נפלא שעוסק בשאלות מהותיות הקשורות לעלייה מרוסיה ולזהות היהודית. להבדיל מהדרמה, הבנויה על תסריט מתוכנן, יצא גילי למסע המשפחתי של הדרוקרים, מבלי שהיה לו שמץ של מושג להיכן תתפתח העלילה. הדבר היפה בסרט הוא שגם אנחנו, הצופים, נשארים במתח ובעניין לאורך כל הסרט בשאלה הקריטית - האם יצליחו בני המשפחה להעפיל אל פסגת הקילימנג'רו? האם תעמוד חן הקטנה בכובד המסע, והאם תיכנס משפחת דרוקר לספר השיאים של גינס?

גולדשמיט מלווה את התהליך כבר מראשית ההתארגנות - הייעוץ הרפואי, האריזה, וכמובן הדרך הארוכה עד לתחתית ההר, והלאה לכיוון הפסגה. כעמית למקצוע, כשראיתי את המאמץ הכביר של בני המשפחה במסע בן ארבעת הימים, חשבתי על הצלם שנושא עמו את ציוד הצילום ומעבר לקושי הפיסי שבעצם הטיפוס הוא צריך גם להתאמץ ולגוון בזויות הצילום. לאחר מעשה, נראה שהמאמץ אכן השתלם. 'משפחה עד הקצה' מציג את המשפחה המיוחדת הזו על כל מרכיביה. הוא מלווה אותם בשעות קשות, בפחדים ובלחץ, בבכי של חן ובניסיונות של האחים להרגיע אותה, בקבלת שבת על רקע הנוף המדהים של הפסגה, וכדאי שאעצור כאן, כדי שלא אגלה בטעות את סופו של המסע.

seret@etrog.tv