בשבע 366: דמותרבות

עפרה לקס , י"ח בחשון תש"ע

ב"ה

 

יהודה כ"ץ, מלחין זמר ומנהל מוסיקלי

בעקבות ערב זיכרון לציון 15 שנים לפטירתו של ר' שלמה קרליבך

אם 'רבע לשבע' הוא לא כינוי לזמן אלא שם נרדף למוסיקה, הרי זה רק בגלל יהודה כ"ץ, מקים הלהקה והסולן שלה, שיש לו גם קריירת סולו משלו. כ"ץ, שהתלווה לר' שלמה קרליבך שנים רבות והושפע מהסגנון הרוחני והמוסיקלי שלו, מארגן מדי שנה ערב זיכרון לר' שלמה קרליבך, באופן שהרב היה רוצה שיפיקו: בשמחה ואהבה.

 

אז מה בעצם יהיה במוצ"ש הקרוב?

"בכל שנה אנחנו מציינים את היארצייט של הרב בקונצרט משיריו ובהשתתפות מיטב האמנים. הערב תמיד מתקיים במוצאי השבת הקרוב ביותר ליום פטירתו, שחל בט"ז במרחשוון. הפעם כל השירים יהיו קשורים לשבת, כי אחד הדברים החשובים שהוא לימד אותנו זה 'לכבוד שבת'. להשקיע בשבת ולהתחבר לקדושתה".

 

מי המופיעים בערב?

"בכל שנה המופיעים מתחלפים, אבל יש כאלה שכבר היו פעם אחת. השנה יהיו צמד רעים, שלמה ואבשלום כץ, אהרן רזאל, חיים דוד, הבנים למשפחת סלומון והחזן אשר היינוביץ' מבית הכנסת ישורון. הרב לאו, שהיה לו קשר מיוחד עם ר' שלמה, יישא דברים".

 

מה לדעתך הבשורה הגדולה שהביא ר' שלמה לעולם המוסיקה?

"'פיתחו את ליבכם'. הוא תמיד אמר 'תבוא, תרקוד, תהיה שמח, תפתח את ליבך'. בשם ר' נחמן הוא שהרגליים קשורות ישר ללב של בני האדם. הוא רצה שליבם של עם ישראל יתמלא באהבה ושמחה".

 

האם אתה חושב שר' שלמה היה מספיק מוערך גם בחייו, או רק אחרי מותו?

"אני והרבה חברים שלי זכינו לראות שהוא היה גדול בחייו, וב"ה יש היום הרבה שמכירים שהוא היה יחיד בדורו, אפילו כאלה שלא פגשו אותו. בחייו הוא לימד הרבה תורה, עילוי בתורה ממש. היום התורה והנשמה שלו גדלים עוד יותר".

 

ספר על המפגש הראשון שלך איתו.

"פגשתי אותו ב-72' בפלורידה. מישהו שלח אותי לערב שלו. נכנסתי לבית כנסת, הוא ישב עם עוד 20 איש על כריות. אני זוכר עד היום את התחושה שמצאתי משהו שאפילו לא ידעתי שחיפשתי. השמחה ממש יצאה מליבו. זו היתה הפעם הראשונה שהבנתי למה אסור ללמוד תורה בט' באב. מאז ניגנו ביחד וגם למדתי ממנו תורה".

 

מה המסר שלכם לקהל בערב הזה שאתם עורכים לכבוד ר' שלמה?

"המסר הוא שר' שלמה הביא לעולם הרבה יותר ממנגינות. בכוח המנגינה הוא משך לבבות. היתה לו דרך שדיברה אל הרבה אנשים, דרכו של אהרן הכהן: אהבת הבריות, זה מה שקירבם לתורה".

 

כיום עוסק כ"ץ בשני פרויקטים מרכזיים. האחד הוא חברות ב'תכנית נשימה', במסגרתה יוצאים אמנים לשיחות בתיכונים ומקד"צים, ומגישים סדנאות על מוסיקה וזהות יהודית דרך האמנות. השני הוא עבודה לקראת דיסק חדש. כ"ץ שר בליווי גיטרה אקוסטית בלבד, ומקליט שירים שלו ושל חברים, ושירים עלומים של ר' שלמה, שהוקלטו על ידי אנשים פרטיים בעת שר' שלמה העביר אצלם שיעור.

ofralax@gmail.com