בשבע 367: שאלת השבוע

האם צריכה ישראל לחשוש מהאפשרות שאבו-מאזן יתפטר?

אנשים שהמערכת בחרה , כ"ה בחשון תש"ע

 

 

הדיפלומט מסוכן יותר מטרוריסט / ח"כ אריה אלדד/ האיחוד הלאומי

 

 

 הודעתו של אבו מאזן כי אינו מתכוון להתמודד בבחירות הבאות אינה אומרת בהכרח שהוא מסתלק מהבמה הפוליטית.

סביר להניח שהוא אינו מעוניין בקיום הבחירות בינואר ויהיה מוכן להמשיך את כהונתו אם הכול ייפלו ארצה ויתחננו.

אם אכן יסתלק, ובעיקר אם נתניהו יעשה זאת בחצרו של אובמה, ויבטיח להקפיא את הבניה לחלוטין – אם רק ייעתר אבו מאזן, אַל לישראל להצטער על כך. מי שהחל דרכו בעבודת דוקטורט שבה יש הכחשת השואה, והמשיך אותה כלובש החליפה בחבורת המחבלים של ערפאת, הוא זה שבמתק שפתיו הוציא מאולמרט התחייבות ל-98 אחוזים משטחי יו"ש, חלוקת ירושלים ואפילו קליטת רבבות פליטים ערבים  במדינת ישראל, ואף לא הסכים להסתפק באלו. אבו מאזן "הטוב" הוא זה שמנסה לגרור את ישראל לבית הדין הבין-לאומי בהאג ופועל לפגיעה בישראל בעזרת דו"ח גולדסטון. הוא מסוכן לא פחות מערפאת, דווקא כיוון שלצורך הגשמת אותן מטרות ממש - חיסולה של ישראל בשלבים - הוא משתמש בכלים יעילים יותר בדיפלומטיה העולמית.

 קל היה לישראל להתמודד מול טרוריסט מושחת, והיא מתקשה להתמודד בזירה הבין-לאומית מול מי שמצליח להציג את ערביי ארץ ישראל כקורבן תמים ושוחר שלום. הדימוי הזה מסייע לשונאי ישראל בעולם לתמוך בתביעות הערבים. הנזק האמיתי עלול להיגרם אם נתניהו יסכים לשלם במטבע ישראלי עבור המשך כהונתו.

 

 

 

עדיף מנהיג חזק יותר / ח"כ רונית תירוש   קדימה

 

 

 ישראל צריכה לחשוש מהתפטרות אפשרית של אבו מאזן משום שבין הקיצוניים הערבים הוא כנראה מתון יותר. כמו כן, אבו מאזן כבר מצוי במורכבות של הבעיות בינינו לבין הפלשתינים, ולכן אין צורך להתחיל את כל המשא ומתן מההתחלה.

עם זאת, יש לי גם חשש מסוים שאבו מאזן יכול להמשיך להיות נעול בעמדה שלו לסרב לכל מיני הצעות שישראל העלתה, ואולי דווקא מועמד חדש יהיה פתוח לשמוע ואולי גם יסכים להצעות. אני גם חוששת שכיוון שאבו מאזן די חלש במעמדו והסטטוס שלו בקרב הערבים אינו שפיר, הוא חושש לקחת הכרעות שיכולות להיות בהן חילוקי דעות בצד הפלשתיני. הוא מרגיש שהוא צריך להוכיח את עצמו כל הזמן, ולכן הוא מנסה להראות לכול שהוא יותר תקיף מתקיף ויותר חזק מחזק. אולי יהיה לנו טוב אם בהנהגה הפלשתינית יעמוד איש חזק יותר, כי הרי גם כשאצלנו בישראל עמד איש חזק מהימין – דווקא אז היה נוח לימין לעשות שלום. הרי השמאל הצטרך לימין, והימין עצמו גרף קולות מאנשי הימין. ראינו את זה אצל בגין שהתחיל את הפריצה לשלום, וראינו זאת גם בהתנתקות וכדומה.

עם כל דבריי על כך שאבו מאזן חלש, אני לא חושבת שהוא נשלט על ידי אנשי חמאס ואיני סבורה שהוא בובה שלהם. אסור לנו לשכוח שאם אבו מאזן יתפטר, האלטרנטיבה יכולה להיות גרועה הרבה יותר – חמאס יכול לתפוס את מקומו. גם בבחירות בעזה חשבנו שאין סיכוי שחמאס יעלה, והנה הם לקחו את הבחירות בפער ניכר.

אבל מי יודע, אולי כל שינוי הוא לטובה והלוואי שכך יהיה במקרה הזה.

 

 

 

ההתפטרות תקדם פתרון ריאלי לאזור/ ד"ר מרדכי קידר / מזרחן, אוניברסיטת בר אילן

 

 

 לא מכבר התפרסם שאבו מאזן מאיים להתפטר מפני שהתהליך המדיני תקוע. הילרי קלינטון נחתה במקומותינו כדי למנוע את התפטרותו ולקדם את התהליך. אני  הייתי מייעץ לה ולנו לאפשר לאבו מאזן להתפטר, כי ממילא אין טעם להנשים את הגוף המת הנקרא "הרשות הפלשתינית". חמאס ריסקה אותו, הפתח בהחלטותיו שיתק אותו, ואבו מאזן אינו מצליח להזיז שום דבר בלי הסכמת ישראל. בחברות השכנות שלנו בחירות אינן מרשם ליצירת לגיטימציה, וממילא חמאס מאיימים בעונש מוות למי שיגיע לקלפיות. דמוקרטים שכמותם.

ישראל, האיחוד האירופי, האו"ם וארה"ב מנסים כבר 15 שנים להפיח רוח חיים של מדינה בגולם הנקרא "רשות פלשתינית", אך כל מה שקורה הוא שהמצב הולך ומידרדר כי האסלאמיסטים מפנטזים על "טיהור אלקודס מטומאת היהודים" ומושכים אחריהם את המלך עבדאללה בירדן ואת הנשיא מובארק במצרים, שאינם יכולים להישאר מאחור ולהצטייר כמשת"פים של הציונים.

יותר ויותר מדברים בתקשורת הערבית על שיבת כל הפליטים אל בתיהם בחיפה, ביפו ובעכו, וכי עקירת כל ההתנחלויות ביהודה ושומרון היא עניין של היום או מחר.

יותר מדי ריח של דם מסתובב בחלל המזרח התיכון, ודו"ח גולדסטון רק הגביר את פעילות בלוטות הרוק של הכרישים.

אם ברצון ישראל להרגיע את המערכת, עליה להציב תוכנית מעשית לפתרון הקונפליקט עם הערבים דיירי ארץ ישראל. הגיע הזמן להקים על חורבות הרשות – שמעולם לא היתה בית לאומי אמיתי – את "איחוד האמירויות הפלסטיניות", בצורת אמירות או מדינה עצמאית בכל עיר בגדה, שתתבסס על השבטים (או חמולות, השם לא חשוב) המקומיים, כשישראל שומרת בידיה לעולם ועד את המרחב הכפרי דל האוכלוסין כדי שגבעותיו לא תהפוכנה ל"גבעות חיזבאללה". אינני סבור שהקמת "איחוד האמירויות הפלסטיניות" תפתור את בעיות הלגיטימציה של מדינת ישראל בעיני הערבים והמוסלמים, אך הרגעת המערכת בין הים והירדן תרחיק את הגפרור מחבית אבק השריפה המכונה "מזרח תיכון", והלחצים על ישראל מכיוון אירופה ואמריקה גם הם ישככו.

התפטרות נשיא הרשות אבו מאזן תאפשר לישראל ליישם את תיאוריית האמירויות גם בערי יהודה ושומרון, ולכן צריך לעודדו להגיש את כתב ההתפטרות.