בשבע 367: גאולה במנות קטנות

סיפוריה הקצרים של חיותה דויטש מציירים בדייקנות ובכישרון תמונות מחיי הציבור הדתי-לאומי, אך לוקים בעומס יתר של ביקורת כלפי החלק התורני במגזר

עפרה לקס , כ"ה בחשון תש"ע

 

ככה נראית גאולה; חיותה דויטש; ידיעות ספרים;  239 ע'

גאולה, כך גורסת חיותה דויטש, היא לאו דווקא סצינה גדולה מלווה בשופרות מריעים, כינוס של כל העם והתרגשות של משיח. על פי דויטש, גאולה היא אנחת רווחה של היחיד, חיוך של הקלה, מוצא חדש אחרי תקופה של מבוי סתום, תובנה מרעננת.

דויטש פוסעת בעקבות תפישתה זו, ואורגת ביד אמן סיפורים מסיטואציות שונות של החיים. גיבוריה, דתיים כולם (פרט לשני ערבים), הם אדם מבוגר או ילד צעיר, אישה בעיצומן של לידות או בחור ישיבה, נער או אישה בגיל העמידה. דויטש מסריטה כל אחד מגיבוריה בפרק מסוים בחייו. היא יורדת לרזולוציה של פרטים, מספרת מעט מה היה לפני ואחרי, מדבררת מחשבות, מתארת רגשות ומגיעה לרגע של התגלות פנימית, החלטה או שינוי.

לעיתים גאולת הגיבור נראית לעין בבירור, כמו האישה שהבינה אחרי שנים שאהוב נעוריה לו היה נתון ליבה ובשלו לא נישאה לאחר, הוא לא בשבילה, או אישה שמחליטה להתחיל לחיות אחרי שהיא מתאלמנת בגיל 60. גאולה של אישה אחרת היא אישור שמתקבל מאיש הביטחון של היישוב להכניס את העובד הערבי מהכפר הסמוך להלווייתו של בעל המכולת. בסיפורים אחרים בקובץ הגאולה סמויה מעט מעין הקורא, ואז הוא צריך לקמט את המצח, לבדוק מה התחדש כאן.

הסיפורים של דויטש מעניינים, סוחפים, וגם קשורים זה לזה בחוטים שקופים. אהובה רחוקה של גיבור בסיפור אחד ניצבת במרכזו של סיפור אחר. גיבורת משנה בסיפור נוסף, מוזכרת כדרך אגב בסיפור הבא אחריו. הקישורים האלה חביבים ויוצרים רצף מסוים, לטובת אלה שאינם נמנים על חובבי ז'אנר הסיפורים הקצרים.

הרשימה הזאת יכולה היתה להסתיים כאן, לולא העובדה שיצירה מגלה גם את דעותיו של הכותב. מי שיקרא ב'ככה נראית גאולה' לא יוכל שלא להבחין שהטיפוסים השמרניים מקבלים אצל דויטש הד שלילי. הם תמיד פלקטיים, שליליים או סתמיים. כך הישיבה שזורקת ללא התחשבות או נימוס את המורה המבוגר לגמרא, האישה הוולדנית שחיה מלידה ללידה בלי תוכן ממשי, האב חסר הלב שמטיל חרם על משפחת אשתו בשל נישואי כהן עם גרושה, ראש הישיבה שאינו מסכין עם העובדה שאשתו עזבה את ההוראה ופתחה בית קפה, ועוד. אופן הכתיבה העקבי הזה של דויטש מעורר אנטגוניזם, המפריע מעט בעת הקריאה. הסיפורים ב'בודדת' מעניינים, אך כשהיחידים מצטרפים למסה, הולכת ונבנית כאן תובנה לא הוגנת ולא נכונה, ועל כך חבל.

קיראו, אם כן את הסיפורים אחד אחד. הם מתוקים בדרך כלל, וסופם נושא בשורה קטנה או גדולה, כי כל אחד מהם הרי נחתם בגאולה.

 

ofralax@gmail.com