בשבע 367: קול ישראל

'השטר' מצליח להחיות באמצעות קולות בלבד סיפור היסטורי מתקופת הבית השני על עימות בין היהודים למלך הגדול, אלכסנדר ממקדוניה

אמציה האיתן , כ"ה בחשון תש"ע

 

 'השטר'; תיאטרון אודיו 'אבות האומה'

הימים הם ימי בית המקדש השני. המלך הגדול, אלכסנדר ממקדוניה, מחליט שהוא רוצה להיכנס אל קודש הקודשים. בית הדין הגדול בירושלים נמצא בין הפטיש לסדן. המלך יכול, בעת כעס, להרוס את כל מה שבנו מחדש לאחר החורבן הראשון. אך כיצד ניתן לגוי לדרוך על רצפת קודש הקודשים?

מי שלוקח על עצמו את המשימה הרגישה הוא גביהא בן פסיסא, יהודי גיבן וחריף מוח, חביב הילדים. זמן קצר לאחר מכן מתברר שהמשימה העומדת לפניו גדולה עוד יותר. המלך אלכסנדר מכריז על עצמו כשופט כל הארץ, ועם ישראל עומד בפניו למשפט על הזכות להחזיק באדמות שאליהן חזר לאחר גלות של שבעים שנה. שוב ניצב אותו גיבן פיקח במרכז הדרמה ומנסה, בעזרת חוכמתו וניסיונו, להציל את המצב הרגיש כל כך.

הסיפור המרתק הזה מבוסס על מגילת תענית ועל סיפורי התלמוד הבבלי. בדרך כלל קשה לחבר את הילדים לסיפורי העבר. כולנו יודעים שספרי היסטוריה הם לא להיט היסטרי אצל נערינו, וגם אצל חלק גדול מזקנינו. סרט עלילתי על אותה התקופה היה יכול לעזור, אבל כדי להציג בצורה אותנטית סיפורים היסטוריים יש צורך בהפקה עצומה, שמחירה אינו עומד בסטנדרטים הישראליים.

אך אל דאגה. יש פתרון לנושא, ואפילו פתרון מוצלח. לגבי חלקנו הוא מהווה נוסטלגיה, ולצעירים יותר זהו ז'אנר חדש. זוכרים את 'לבת ולבן ולמי שמתעניין'? כל יום בשתיים בצהריים היינו צמודים למקלטי הרדיו (כך קוראים לזה המבוגרים) ומאזינים ברוב קשב לתוכנית הילדים. השתדלנו שלא לפספס את תסכיתי הרדיו, שהיו בעצם תיאטרון ללא במה. הסיפורים הועברו ע"י שחקנים שמילאו את התפקידים השונים בעלילה, ויחד עם אפקטים קוליים ומוסיקה מתאימה, הפכו להצגה שלמה ומורכבת.

היום, בעידן הטלביזיה והמחשב, התסכית כבר פחות מצוי, וחבל שכך. מי שהחליט להחיות את הז'אנר הזה בארצנו הקטנה הוא השחקן והמחנך מנחם לוי. לדבריו, תיאטרון האודיו הולך ותופס תאוצה בעולם, וכבר יש פסטיבלים ותחרויות המבוססות רק על תיאטרון אודיו, דהיינו - הצגות הפונות אל חוש השמיעה בלבד.

ההפקה הקודמת של מנחם לוי - תיאטרון 'אבות האומה' - הציגה לאוזנינו את סיפורי שלושת האבות בצורה מרשימה ביותר. כעת הוא ניגש לסיפור מתקופה מאוחרת יותר - ימי בית המקדש השני. מדובר בהפקה מושקעת ברמה שקשה לתאר באוזניו של מי שלא טעם מהיצירה. לוי מנצל את הטכנולוגיה המודרנית, יחד עם חוש משחק ומחקר היסטורי, ובונה תיאטרון מרתק, מרגש ומשעשע, המבוסס על קולות בלבד. שחקנים מקצועיים, אפקטים קוליים ומוסיקה מתאימה, בונים באוזנינו מציאות שלמה על כל מרכיביה.

'השטר' איננו אלבום שנועד להאזנה תוך כדי פעולות אחרות. יש להתייחס אליו כמופע בפני עצמו. להכין פופקורן, לכבות אורות, לשבת בנוחות, לעצום עיניים, ולהיכנס לעולם העתיק של הסנהדרין, המלך אלכסנדר, וגם הישמעאלים ומאבקם בעם היהודי.

seret@etrog.tv