בשבע 367: דמו תרבות

עפרה לקס , כ"ה בחשון תש"ע

 

ערן צור / מוסיקאי, לקראת הופעה בפסטיבל העוד, משירי רבי ישראל נג'ארה

ראו מה עושה פסטיבל העוד הבינלאומי: ערן צור, מוסיקאי שהקים את 'כרמלה גרוס וגנר', הקליט שלושה אלבומי סולו והלחין שירים רבים לאחרים, לא היה זוכה ששיריו ייכנסו לזמירוני השבת או לסידורי 'שירת הבקשות'. הוא מגיע מעולם של סגנון ותוכן אחרים לגמרי. ובכל זאת, צור מתכוון לעלות על הבמה בשנת העשור לפסטיבל בירושלים, ולבצע את שיריו העלומים של ר' ישראל נג'ארה, המוכר כרבה של הקהילה היהודית בעזה ומחבר 'י-ה ריבון עלם' הידוע. מבחינתו של צור, מדובר במוסיקאי מעניין שהושפע ממוסיקת אגן הים התיכון. כך או כך, הוא מתכונן למופע הזה כבר כמה שבועות, ונהנה מהעבודה עליו.

איך הגעת לפסטיבל העוד?

"חברים שלי הביאו אותי: אלעד גבאי, שעובד איתי כבר 3-4 שנים ומנגן בעוד וקנון, ואדווין סרוסי שעומד מאחורי המופע. חשוב לי לומר שהתחברתי לכל עולם הפיוט דרך היוזמות של 'בית הלל', האוניברסיטה העברית ו'בית אבי-חי', שמקיימים שיתופי פעולה בין מוסיקאי פיוט לרוק הישראלי". 

פיוט הוא לא בדיוק הסגנון המוסיקלי שלך.

"נכון שסוג המוסיקה הזה לא קשור לאלבומים שלי מצד אחד, אבל מצד שני השירים של שנינו בעברית, וזה תמיד מדהים להתחבר למישהו שיצר בשפה הזאת לפני מאות שנים. חוץ מזה, כלי העברית שלו, הנגינה והמשקלים - מאוד מיוחדים".

זה נכון שרבי ישראל נג'ארה השאיר הוראות מדויקות לביצוע שיריו?

"כן, אדווין הוא המתווך בין ההוראות הכתובות לביצוע. אבל בניגוד למה שזה נשמע, ההוראות האלה אינן כובלות אלא דווקא הצעות לייעול ולביצוע טוב יותר. בכל אופן, ברור שאנחנו צובעים את השירים שלו בצבע חדש, ויש אינטרפרטציה אישית כי איננו מכירים את השירים מלפני כן".

מדוע דווקא ר' ישראל נג'ארה?

"יצא לי להכיר שירים שלו כמו 'יערת דבש' ו'יעלה יעלה', ואני מרגיש קרוב לחומר שלו. בשיריו הוא נוגע ביחסים שבין הקדוש ברוך הוא לאומה דרך המשלה של מערכת יחסים בין איש ואישה. זה מעניין, וכשאתה כותב שירים, זה משהו ללמוד ממנו".

מה הולך להיות על הבמה במופע?

"אלעד ינגן בעוד וקנון, אני בגיטרה אקוסטית ובס, יאיר הראל מנגן בכלי הקשה וכולנו שרים. בקטעים מסוימים אנחנו מארחים את ראלי מרגלית בצ'לו".

מה עושה לך העיסוק בחומרים האלה?

"קודם כל אני מאמין שהמופע הזה לא יהיה חד פעמי וכן יהיה לו סוג של המשך. לגבי ההשפעה של החומרים עליי - מרחק הזמן ייתן יותר בהירות, אבל יש להניח שהפנמת החומרים תצא בהשפעה על הכתיבה שלי או ההלחנה, כי אני יוצר מוסיקה והמחושים שלי מחפשים להיתקל במשהו ולהתעשר ממנו".

במסלול הקריירה האישית שלו, ובמנותק מהפסטיבל, סיים צור את ההקלטות לאלבום החדש שלו 'כל מה שאנושי'. השיר הראשון מתוכו עומד לעלות לאוויר בעוד שבועיים-שלושה. האלבום עצמו ייצא לחנויות בעוד חודש וחצי ויבשר גם סיבוב הופעות חדש.