בשבע 368: שר הביטחון מערב את צה"ל בפוליטיקה האישית שלו

הרב אליקים לבנון

ראש ישיבת ההסדר באלון מורה ורב היישוב

חגית רוטנברג , ב' בכסלו תש"ע

 

 

 

הרב אליקים לבנון, ראש ישיבת ההסדר 'ברכת יוסף' באלון מורה, מצא עצמו השבוע נאלץ להגן על ישיבתו ותלמידיו מול התקפות השמאל והתקשורת, שהשמיעו קולות של זעזוע עמוק מאקט המחאה של שני המ"כים מגדוד נחשון, תלמידי הישיבה. בצה"ל ומערכת הביטחון מיהרו להתקדם צעד נוסף, ולאיים על עתיד ההתקשרות במסלול ה'הסדר' עם ישיבת אלון מורה, שמשמשת בית יוצר לקצינים רבים וללוחמים ביחידות הלוחמות של צה"ל. הרב לבנון מצידו הציג עמדה איתנה התומכת במחאתם של תלמידיו, והטיל את מלוא האחריות על הצמרת הביטחונית והמדינית שיצרה את הסיטואציה הבלתי אפשרית. הוא מראשי ישיבות ההסדר הבודדים שלא חוששים לתמוך בגלוי בסירוב לפקודות עקירה, ודוחה בתוקף את הטענות בדבר הסכנה הלאומית-חברתית הטמונה בעמדה זו.

מה תגובת הרב לאיומים לסגור את הישיבה?

"בחלל האוויר נזרקים איומים. האם יש בהם ממש? אני לא צד בסוגיה. אני משאיר את הטיפול לקב"ה, הכול בידי שמיים, אני לא חושש מזה. מי שיפסידו מכך הם מדינת ישראל, עם ישראל והצבא. אני ממש לא חושש מהאיומים. זו התנהגות בנוסח רוסיה הסובייטית - אדם מביע עמדה בניגוד לשלטון ובולמים את פיו. אבל יש תסיסות שאי אפשר כבר להסתיר".

איגוד ישיבות ההסדר מחה על האיומים הללו, אך הציג עמדה המתנגדת למעשה הסירוב עצמו. מה דעת הרב על עמדה זו שהציג האיגוד?

"איגוד הישיבות נבנה כדי לתת מענה וטיפול נאות בעיקר לעניינים הטכניים בהתקשרות מול הצבא, ואת זה הוא עושה בצורה מצוינת. הוא כולל למעלה מ-50 ישיבות, וכצפוי חמישים רבנים - מאה דעות. אני לא מצפה בכלל שהאיגוד יוציא עמדה אחידה בנושא, כי זה לא מתפקידו. יש לו תחומי התעסקות מוגדרים. הייתי שמח אם האיגוד היה שומר על שתיקה בסוגיית הסירוב, וצר לי שהוציא פרסום שחלק גדול מראשי הישיבות לא יכולים להסכים לו".

כבכיר בהנהלת מועצת יש"ע, מה צריכה להיות עמדת המועצה בפרשה?

"מועצת יש"ע אמורה להתמקד בנושא עירוב צה"ל בגירוש והרס. היא צריכה לפעול עם הח"כים לחוקק חוק שיאסור על שר הביטחון לערב את צה"ל בהרס יישובים והיאחזויות. אני חושב שתפקיד מועצת יש"ע הוא לפעול ולדרבן את הח"כים מימין ומשמאל לפעול לקידום החוק".

האם הרב שוחח עם החיילים לאחר המעשה? מה התחושות שהביעו?

"שמעתי מהם תחושות קשות על כך שנדרשו לפעול בניגוד לעמדתם, דתם ומצפונם. שאלתי אותם מתי בשלה בהם ההחלטה לעשות מעשה, והם השיבו שזה היה כמעט ספונטני. מרגע שחשבו על כך, תוך 10 דקות כבר הניפו את השלט. הם דיברו על כאב לב עמוק שחשו כשראו את השיירה הולכת להרוס בתים ולגרש משפחות. אני שותף מלא גם לכאב וגם למחאה. לא נעים לעשות זאת בתוך צה"ל, אבל יש זמנים שזה אילוץ".

מדוע יש צורך במחאה מסוג זה? האם אי אפשר פשוט לחמוק מהמשימה במקום לצאת בהצהרות שהן הפרת משמעת?

"הכול מתחיל מהראש, שבמקרה הזה הוא עקום ומעוות. שר הביטחון עומד מאחורי כל המהלך הנוראי הזה, ומערב את צה"ל בפוליטיקה האישית שלו. הוא במצוקה גדולה אחרי סיפור הסלון האווירי בצרפת ואחרי המפלות הגדולות שהוא נוחל במפלגתו. אין לו עם מי לדבר, והוא לא יכול לקדם את רעיונות הרוח שלו על שיחות שלום עם סוריה ועוד. מתייחסים אליו בביטול, ולכן הוא מנסה להמריא על גבם של החיילים האלו, שעושים עבורו עבודה מאוסה.

"אם הוא מעוניין לקיים את החוק, אתן לו עשרות אלפי בתים לא חוקיים של ערבים שצה"ל צריך לעזור בהריסתם, כי שם יש לכך צידוק ביטחוני מדרגה ראשונה, ולכן זה תפקידו של צה"ל. במקום זה שר הביטחון מעדיף להעסיק חיילים בגירוש יהודים מבתיהם. החיילים מוחים על זה, ואני שותף לכאב ולמחאה. כאשר מכניסים אותך למצב בלתי אפשרי - עושים גם את הבלתי אפשרי. אגב, גם הרמטכ"ל עצמו הביע לא אחת את עמדתו האישית, המתנגדת לעירוב צה"ל בהרס מאחזים".

יש טענה לפיה אם חיילים מהימין יסרבו ליטול חלק בגירוש ובהחרבת בתי יהודים, תהיה לגיטימציה לחיילים מהשמאל לסרב להגן על יישובים מעבר לקו הירוק.

"הטיעון הזה לא נכון. אם רוצים לעשות קורלציה אמיתית, היא כזו: חיילים מהשמאל יסרבו, ובצדק, לבנות התנחלויות. ההשוואה מול הרס צריכה להיות של בניין. ואם חיילים יצטוו לבנות התנחלות, אני אישית אצא נגד זה ואדרוש לא לעשות זאת. גם זה עירוב של צה"ל במשימה לא לו. צה"ל צריך להיות רק בנושא שנתון בקונצנזוס. איפה שאין קונצנזוס, לא מכניסים את צה"ל. אם על זה יסרבו - אני איתם. אבל סירוב לשמור על חיי אדם - זה לא דומה".

כיצד ניתן למנוע הישנות סיטואציות דומות בצה"ל בעתיד?

"הצעת החוק שהחלה להתגלגל השבוע בדבר הוצאת צה"ל ממשימות פוליטיות היא פתרון מצוין, ואני שמח עליה. אני מקווה שתקבל את התמיכה והגיבוי מכל הח"כים מכל המפלגות, כי זה לא קשור לימין ושמאל, זו נקיות של צה"ל. אני בעד שכל שרי הביטחון, משני האגפים הפוליטיים, יהיו מנועים מלערב את צה"ל בהשקפותיהם הפוליטיות".

לפני כשלושה שבועות מחו חיילי שמשון על הפינויים בחומש, המתקיימים גם ובעיקר בימי שבת ומועד. האם הרבנות הצבאית צריכה להשמיע את קולה ביתר שאת בעניין זה?

"ניסינו לערב את הרבנות הצבאית כמה פעמים, אבל המפקדים בשטח מסתתרים מאחורי טיעונים ביטחוניים ובכך משתיקים את הרבנות הצבאית. כשמח"ט אומר שהיתה לו התרעה ביטחונית, הרבצ"ר לא יכול לומר שהמח"ט משקר. לכן הרבנות אינה כתובת. יש לציין לשבח את ח"כ זאב אלקין, שבפעם האחרונה הפך עולמות ביום שישי כך שהחיילים הסתלקו מחומש לפני שבת".

לסיכום, כיצד צריך מחנה הימין לנהוג כאשר ראש הממשלה ממקם את עצמו שמאלה יותר ויותר בכל הסוגיות הנוגעות לעתיד ההתיישבות? האם עליו לפעול לקיצור ימיה של הממשלה?

"צריך תמיד זהירות יתרה לפני ההחלטה לקצר ימי ממשלה. אני מקווה שתתגבש חבורת ח"כים שיאלצו את נתניהו, כמו גם זירוז פירוקה של מפלגת העבודה, לסמוך את יתדותיו על מפלגות אחרות שבהכרח יביאו לשינוי המדיניות. כרגע המגמה צריכה להיות לא לפרק, אלא ללחוץ עליו שיישר קו".