בשבע 368: ממריאים בקודש

אמציה האיתן , ב' בכסלו תש"ע

 

 

סיפור מסגרת משעשע על טיהור האוויר מזיהומים מצליח גם להעביר לצופים הצעירים רעיונות מפרשת השבוע 

אינפ': מטהרי האוויר – 'ניצוצות של קדושה'

 

מכירים את ההרגשה שמכה בך לאחר ירידת גשם? פתאום הראות ברורה יותר, הנשימה קלה יותר, ונראה כאילו מישהו עבר עם מטלית אבק ופשוט ניקה את העולם. הניקיון הזה רק ממחיש לנו עד כמה האוויר שלנו היה מלוכלך לפני ירידת אותו גשם. אך לא רק עשן ופיח מלכלכים את האוויר שלנו, גם דיבורים רעים, כעס ולשון הרע. זה לא אני המצאתי. הרבי מלובביץ' כותב זאת במפורש, והוא גם מציע דרך לפתרון: ע"י לימודי קודש ודיבורים של תורה אפשר לטהר את האוויר ולהביא אותו למצבו הטבעי והמקורי.

מי שלקחו את הרעיון הזה צעד אחד קדימה הם אנשי 'ניצוצות של קדושה'. בתחילת שנה זו הם יצאו לדרך ארוכה ומחייבת של תכנית שבועית המבוססת על רעיון טיהור האוויר, ומעבירה לילדים בדרך חווייתית את פרשת השבוע והרעיונות הקשורים אליה.

פנחס ופופי הם צמד חמד שאוהבים זה את זה, ומנסים להביא לעולם רק טוב. פנחס הוא שחקן בשר ודם, ואילו פופי הוא אפרוח. לא מצויר - אפרוח אמיתי. השניים האלה מקבלים הנחיות ממאיר - הוא האחראי על מגדל הפיקוח, משם הוא רואה היכן נמצא האוויר המזוהם, ומה יש לעשות כדי לנקותו.

המשימה שהוטלה עליהם כבר בתכנית הראשונה קשורה למטוס מיוחד שיכול לטהר את האוויר המזוהם בפיח ובעשן, אך תפקידו העיקרי הוא להביא אותם אל מעל לעננים. שם הם יושבים ומדברים בדברי תורה - תהליך שמנקה את העולם כולו, ומטהר את האוויר סביבנו.

מה לעשות והחיים לא כל כך קלים? שמה ומיזה - שני פושעים שהחליטו להרוויח על חשבון זיהום האוויר, מנסים להצר את צעדיהם של המנקים, ולהפיל את המטוס בכל דרך אפשרית.

המסגרת הסיפורית הזו מהווה אטרקציה לילדים, שאולי לא היו יושבים ללמוד פרשת שבוע בדרך אחרת. הסיפור עובר בצורה משעשעת, והדרמות המלוות את העלילה מבטיחות שהילדים יישארו צמודים למרקע עד לסוף הפרק, ואגב כך ירוויחו את סיפור הפרשה, מדרשי חז"ל וערכים שונים שקשורים לנושא הנלמד.

אין זה פשוט להפיק בכל שבוע פרק חדש בסדרה, ובינתיים הם עומדים בכך בהצלחה. נכון, ישנם מקטעים שלמים שעברו מפרק לפרק ונראו לי קצת מוכרים, אך עיקר הסיפור הוא חדש ומקורי בכל שבוע. החוויה שהצופים עוברים במהלך הצפייה ודאי תעזור להם להפנים את המסרים העוברים, ולכל הפחות לזכור מהי פרשת השבוע.

לא תוכלו לרכוש את הסדרה בחנויות, וגם אין צורך לטרוח. היא נמצאת באתר האינטרנט של 'ניצוצות', כמו כל הסרטים האחרים שלהם ((www.nitzotzotonline.com, וזה המקום להמליץ שוב על האתר. במחיר נמוך יותר מעלות של סרט אחד בחנות, ניתן לצפות בעשרות שעות של סרטים מכל הסוגים והמינים, באיכות גבוהה, והכי חשוב - הכול על טהרת הקודש והאוויר הנקי.

seret@etrog.tv