בשבע 368: דמו תרבות

עפרה לקס , ב' בכסלו תש"ע

ב"ה

 

מרב ברנר / מוסיקאית, מנצחת וזמרת, בעקבות הדיסק 'אבוא ביתך'

מרב מנגנת מאז היתה ילדה, ואהבתה למוסיקה הביאה אותה ללמוד את התחום גם באוניברסיטה. מזה עשר שנים היא מרכזת את מגמת המוסיקה בישיבת 'חברותא', ומפיקה להם מדי שנה דיסק. היא מנצחת ומעבדת את שירי להקת 'הלל' - להקת נשים מן השומרון, ואף הוציאה להן לפני שנה אלבום. עכשיו הגיעה תורה והיא משיקה דיסק ראשון בשם 'אבוא ביתך', המכיל שירים מן המקורות ושירים מקוריים שכתבו היא ובעלה. הלחנים הם שלה.

 

מה הביא אותך להוציא דיסק משלך?

"כבר המון שנים יש לי חומרים משלי שהשתמשתי בהם בבית ובמקהלות שעליהן ניצחתי. כל הזמן היתה התלבטות אם להוציא את הדיסק או לא. היתה גם מחשבה לתת למישהו אחר לשיר, אבל חששתי שהשירים לא יקבלו את הביטוי המדויק שלהם. הדיסק שהוצאתי ללהקת 'הלל' והתגובות שבאו בעקבותיו נתנו לנו המון כוח, כי ראינו שיש דרישה לחומרים האלה. חוץ מזה החלטנו שמספיק להתלבט".

 

כמה זמן עבדת על האלבום?

"רוב החומרים הם של השנתיים האחרונות. אצלי, כל פסוק שמגיע אליי מקבל מנגינה, ובעלי הוא שותף מלא לגמרי, והוא חזק בקטע של כתיבת המילים. חלק מהשירים נולדו אחרי מחלה שלי והתאוששות. האירוע הזה הוליד הרבה שירי הודיה".

 

מה תפגוש מי שתקשיב ל'אבוא ביתך'?

"קודם כל החלטנו ללכת עד הסוף עם איכות המוסיקה, העיבודים וההקלטות כדי לתת מוצר ברמה. מבחינת תכנים, יש בדיסק שירי הודיה ואמונה, התחלות חדשות וציפייה לגאולה. יש שם גם שירים המבטאים את המתח האמוני-ערכי שקיים בציבור שלנו: מתי צריך להתפלל ומתי צריך לעשות, ויש גם שירים על קשיים ושירי הנצחה".

 

אחד משירי האלבום מוקדש לאלישבע, אימה של יעל קנדל-שורק שנרצחה עם בעלה בהתקפת מחבלים.

"גדלתי בכפר פינס, אלישבע היא חברה טובה של אימי ויעל היתה חניכה שלי ב'בני עקיבא'. יום אחד ישבתי מול הפסנתר וחשבתי על הדמיון בין אלישבע המקראית לאלישבע הזאת, שאצל שתיהן האובדן מאוד מורגש, וראיתי צורך להקדיש וגם להנציח".

 

כאישה-מוסיקאית, האם אינך מרגישה מגבלה בעובדה שאת יכולה להופיע רק בפני קהל של נשים?

"אני חושבת שכשבאים מלכתחילה מנקודת מוצא שהקהל שלך הוא נשים את לא מרגישה חסימה. יכול להיות שהמחשבות האלה נכנסו להתלבטויות של האם כדאי להוציא דיסק, האם זה משתלם".

 

בי"ט בכסלו יתקיים ערב ההשקה של האלבום באולם 'שרת' בפתח תקווה. מרב מבטיחה הופעה מושקעת עם 5 נגניות, שאמור להיות הסיפתח של הופעותיה בעקבות הדיסק. והלאה? יש כבר חומרים לאלבום הבא, אבל היא מעדיפה ללכת לאט לאט.

ofralax@gmail.com