בשבע 369: נתניהו טוב לשמאלנים

תוך חצי שנה בלבד הצליח בנימין נתניהו להפוך את עורו האידיאולוגי ולהפר את כל הבטחותיו לשוחרי טובת ההתיישבותעמנואל שילה , ט' בכסלו תש"ע

 

 אלמלא האכזבות הרבות להן הורגלנו מצד ראשי ממשלות ליכוד בעבר, לא היינו מאמינים למשמע אוזנינו. תוך חצי שנה בלבד מצליח בנימין נתניהו להפוך את עורו לגמרי. מול האויב החמאסי פועל אחיו של יוני נתניהו ז"ל בניגוד מוחלט לערכי המלחמה בטרור שאיתם היה מזוהה. מול הרשות הפלשתינית הוא סוטה לחלוטין מהמדיניות לה התחייב לפני הבחירות, ורושם תקדימים חמורים בזה אחר זה.

זמן קצר לאחר בחירתו יצא נתניהו ב'נאום בר אילן', בו הכריז על תמיכתו במדינה פלשתינית - בניגוד גמור להצהרותיו מלפני הבחירות. כעת ממשיך נתניהו לדרדר אותנו בשתי חזיתות במקביל. בידו האחת הוא מקדם עסקה מופקרת להצלת חייו היקרים של חייל אחד, במחיר ששום דמוקרטיה שפויה וחפצת חיים לא הסכימה ולא תסכים לשלם אי פעם. שילוחם לחופשי של מאות מרצחים, ועוד ללא כל הסכם על סיום הסכסוך, הוא מחיר של כניעה והשפלה, תבוסת הצדק וניצחון הרשע, פגיעה אנושה בכושר ההרתעה וסיכון חייהם של מאות ואלפים. בידו השנייה רושם נתניהו תקדים שאין חמור ממנו, כאשר הוא זומם להקפיא כל בנייה בהתיישבות למשך עשרה חודשים. מדובר בצעד חמור שלא העזו לנקוט הגרועות בממשלות השמאל עם הרכב של אויבי ההתיישבות הגדולים ביותר.

דבר לא נותר מעמדותיו המקוריות של נתניהו. דבר לא התקיים מאשליות השווא שהפיח כאשר ביקש וקיבל קולות מתושבי יו"ש ומתומכי ההתיישבות, בעוד אפי איתם, בני בגין ובוגי יעלון ניצבים משני צדיו כעדים. לא פיתוח ההתיישבות, לא גושי התיישבות, אפילו לא 'גידול טבעי'. כלום. במקום כל אלה הוא מוביל להקפאה מוחלטת של כל בנייה שטרם החלה, ולהשעיה של הליכי רישוי לבנייה עתידית. ומכיוון שהפלשתינים דורשים להפסיק את הבנייה גם בגילה, לא יהיה זה פלא אם בקרוב, על אף הצהרותיו ונדריו, יוכרז גם על הקפאת בנייה בשטחי ירושלים שמחוץ לקו הירוק.

שלא יהיו אשליות - לא מדובר כאן רק בצעד החמור ביותר כשלעצמו של הקפאת הפיתוח לעשרה חודשים. נתניהו אמנם הבטיח שבתום עשרה חודשים תחזור לשרור מדיניות ההתיישבות "של ממשלות קודמות". אך לאחר שהפלשתינים למדו שניתן לדרוש ולקבל את הקפאת הבנייה כתנאי לקיומו של משא ומתן - למה שלא ינצלו את התקדים הזה כדי לדרוש את הארכת ההקפאה לעדי עד? וכמובן, ממשלות שמאל עתידיות ינצלו את ההכשר שקיבלו מבנימין נתניהו, מבני בגין, מבוגי יעלון ומאביגדור ליברמן כדי להתעלל בעתיד בהתיישבות ובמתיישבים ככל העולה על רוחן. שרי מפלגת ש"ס, שגם היא נדרה לתמוך בהתיישבות וזכתה לתמיכה נאה מהימין, בחרו לברוח ולהיעדר מישיבת הקבינט. מכל שרי הקבינט רק עוזי לנדאו, צדיק אחד בסדום, הצביע נגד.

מחשבה אחת ממתיקה מעט את המציאות המרה כלענה. אולי דווקא כעת, כאשר לא נותרה כל ברירה, ישכילו תושבי ההתנחלויות ואוהדיהם להתנער מהקיפאון שאחז בהם ולצאת למלחמת מצווה של בנייה רחבת היקף בכל יישוב ויישוב, על אפם וחמתם של נתניהו ואובמה, ברק ואבו-מאזן. מול אמצעי האכיפה הדורסניים שמתכננת הממשלה נגד בוני ההתיישבות, אולי יתעוררו צעירי ההתיישבות ביחד עם ותיקיה וכמו בימי שלטון המנדט ייצאו למאבק נחוש בספר הלבן.

 

חיילים עם אומץ לב ציבורי

 

1.   הרחקתם של חיילי חטיבת כפיר מתפקידי לוחמה בגלל חטא הנפת שלטים נגד פינוי יישובים היא ביטוי לאבדן פרופורציות ולעיוות ערכי שאחז בצה"ל. גם אם סבורים מפקדים בצה"ל כי המחאה המצפונית הזאת היא חטא שראוי לענישה, עדיין יש חובה לשמור על מידתיות. כל מי שמצוי בנעשה ביחידות הלוחמות יודע שגם במקרים של עברות משמעת חמורות הרבה יותר - נפקדות ארוכה משירות או סירובי פקודה מסיבות של מה בכך - לא ממהרים בצה"ל לוותר על שירותם של לוחמים שסיימו מסלול ואין מי שיבוא במקומם אם ייפלטו ממצבת כוח האדם. היחס המחמיר כל כך דווקא להפרת המשמעת הזאת הוא אפליה לרעה שראוי להעמידה למבחן משפטי. אם החיילים האמיצים והמצפוניים שהורחקו מהחטיבה עדיין מוכנים ומעוניינים לשרת בה, מוטב שישכרו עורך-דין ויעתרו לבית משפט בדרישה לבטל את השעייתם מהחטיבה. כדאי גם שחבריהם למחלקה, שהם הראשונים לסבול בגלל התמעטות מספר הנושאים בעול, יפנו אל מפקדיהם בדרישה מנומסת להחזיר לשירות את אחיהם לנשק.

 

2.   את מחאתם של סרבני הגירוש מנסים לדכא בצה"ל בשיטת 'הפרד ומשול'. למרות שהמוחים באים מחוגים שונים, מפנים אצבע מאשימה דווקא אל חיילי ישיבות ההסדר. למרות שרבים הם ראשי ישיבות ההסדר הפוסקים שאסור לציית לפקודת הריסת יישובים, דוברים מטעם הצבא מייצרים מצג שווא כאילו מדובר במיעוט מזהיר של שני ראשי ישיבות בלבד. שישה לוחמי גדוד 'נחשון' נראים בצילום המפורסם כשהם עומדים על הגג ליד השלט "נחשון גם לא מגרשים", אבל רק שניים מהם נזרקו מהחטיבה. מדוע? משום שצה"ל לא יכול להרשות לעצמו לזרוק לוחמים רבים בגלל שטות שכזאת. למרות שבכירי צה"ל מנפחים את חומרת המעשה לממדים מפלצתיים, בסתר ליבם הם יודעים שיש קריטריונים רציניים יותר להערכת תרומתו של חייל בצה"ל. האגו שלהם לא סובל את הרעיון שיש ערכים שהם מעל לפקודה שלהם, אבל לא נעלם מעיניהם שחבל לוותר על חייל טוב ומסור רק בגלל שהוא לא כשיר למשימות גירוש. לכן הם מעדיפים לתפוש שעיר לעזאזל אחד או שניים, להעניש אותו בחומרה למען ישמעו וייראו, ולהעלים עין משאר ה'עבריינים'. והמסקנה פשוטה: כאשר מספר המוחים יהיה רב, צה"ל ייאלץ לוותר. אז תעבור סוף סוף מן העולם התופעה המחליאה של כפיית השתתפות בגירוש יהודים והרס בתיהם על חייל שמצפונו אוסר זאת עליו.

 

3.   כדאי לראש אכ"א הנוכחי, האלוף אבי זמיר, להיזכר במעללי קודמו כדי לראות לאן מובילים מעשים דורסניים כלפי ישיבות ההסדר. כזכור, ביקש האלוף אלעזר שטרן, ראש אכ"א הקודם חובש הכיפה, לאלץ את חיילי ישיבות ההסדר להאריך את תקופת השירות הצבאי שלהם. לאחר שנתקל בהתנגדות, ניסה שטרן לחייב את החיילים בני הישיבות לוותר על שירות במחלקות בני"ש נפרדות ולשלבם במחלקות רגילות. לאחר שחלק מהישיבות לא שיתפו פעולה גם עם תכניתו זאת, החליט שטרן להעניש את חיילי ההסדר על ידי שלילת האפשרות לשרת ביחידות החי"ר היוקרתיות - צנחנים, גולני וגבעתי. אם אתם משרתים פחות זמן, פסק שטרן, אז תלכו להיכן שצריכים אתכם ולא להיכן שמתחשק לכם.

חטיבת כפיר החדשה היתה זקוקה לחיילים טובים, ממושמעים וחדורי מוטיבציה, ועל כן 'נענשו' חיילי ההסדר וצורפו אליה. אלא שכנראה שטרן לא לקח בחשבון שחטיבת כפיר המוצבת ביו"ש מופעלת גם בחזית ההתנחלויות והמאחזים, ולכן שילובם של חיילי ההסדר במסגרתה עלול להוביל לקונפליקטים נפיצים.

מסתבר כי נסיונו של שטרן לחנך את ישיבות ההסדר ואת תלמידיהן הוא שהוליד את מחאת השלטים של סרבני הגירוש. מעניין אילו תופעות מבורכות יצמחו מהלחץ הדורסני שמפעיל יורשו בתפקיד על ישיבות ההסדר וחייליהן.

 

4. לא חסרים בצה"ל לוחמים ומפקדים בעלי אומץ לב קרבי. חסרים לנו הרבה יותר לוחמים וקצינים בעלי אומץ לב ציבורי.