בשבע 369: משתבח עם הזמן

אחרי תקופת התבשלות ארוכה, שמעון לוי מוציא לאור שירים שהשאיר שנים במגירה, ומשלב מילים מהמקורות עם טקסטים ייחודייםאמציה האיתן , ט' בכסלו תש"ע

 

הוא כבר לא כל כך צעיר, ולפי התמונה אפילו הזקן כבר הלבין. אבל יש לו מרץ וקול כמו לבחור צעיר, ובשעה טובה הוא החליט להוציא אלבום בכורה. יכול להיות שלא שמעתם עליו עדיין - שמעון לוי מבית אל - אבל בני המשפחה והחברים הרבים כבר שמעו מזמן על תחביב השירה שלו ועל המוטיבציה להוציא לאור שירים חדשים ומקוריים. במשך שנים מילא לוי מגירות עמוסות בשירים. כיסופים לירושלים, שירי מולדת פטריוטיים, שירי שלום, עכשיו, אח"כ ולתמיד. חלומו הגדול הוא לשיר עם משפחתו בדוכנם של הלויים (לוי, כבר אמרנו?) בבית המקדש השלישי. בינתיים הוא לא חוסך במאמץ, שאת התוצאה שלו אפשר לשמוע באלבום החדש 'יחד נלך'.

הוא חתום על המילים, הלחן, השירה וגם ההפקה – וזה כבר הישג בפני עצמו.

לוי חבר לנגנים מקצועיים, והחליט לפנק אותנו בארבעה עשר שירים, לא פחות. יש לו קול טוב והוא שר עם המון עומק, כמו מי שבאמת התבשל שנים ארוכות עם השירים עד שהחליט להוציא אותם לאור. קטעי הסולו של הגיטריסט אביעד רייך, מוכיחים לנו שעוד לא עבר זמנה של הגיטרה החשמלית, עם הקול הצרוד, המככבת מאז שנות השישים השמחות. על העיבודים אחראים שלושה – השניים שכבר הזכרנו, ויהודה אשש. העבודה שלהם מקצועית ומעניינת, למרות שניתן לזהות מוטיבים חוזרים בחלק מהשירים.

לוי מחדש כאן, אם אינני טועה, ז'אנר ייחודי בשירה החסידית – שירים המורכבים מטקסט מהמקורות, יחד עם תוספות מקוריות של היוצר. קחו למשל את אדון עולם (רצועה 8), ביצוע חמוד לשיר הידוע והמוכר, יחד עם שורות נוספות שלא מוכרות למתפלל המצוי. בד"כ זה עובד נהדר, אבל כשהטקסט הוא מקורי והשינוי הוא זעיר, אזי זה נראה כבר כמו טעות. בשיר החמישי למשל – "ופדויי ה' ישובון, ובאו ציון ברינה", החליט לוי לשיר – "ששון ושמחה יגילון נסו יגון ואנחה". מה לעשות, וישעיהו כתב – "ששון ושמחה ישיגון"? יכול להיות שהשינוי הוא בכוונה, אבל כשמדובר בסוג כזה של שינוי, ההרגשה הראשונית של המאזין היא שהיתה כאן טעות.

אישית, אני התחברתי יותר לשירים המבוססים על פסוקים וטקסטים מהמקורות, ופחות לאלה שנכתבו על ידו בשלימות. ולא בגלל שיש לי משהו נגד כתיבת שירה – נהפוכו. אך הפעם נראה לי שהטקסטים החדשים, אפעס, לא יושבים בדיוק על המנגינות, ולא כולם אכן נועדו להלחנה.

בכל אופן, מדובר בדיסק יצירתי ומקורי, שאולי יעודד עוד רבים הכותבים למגירה, לעשות מעשה ולזכות את הקהל הרחב.

seret@etrog.tv