בשבע 369: דמותרבות

עפרה לקס , ט' בכסלו תש"ע

 

גילי שושן /מוסיקאי ושחקן, בעקבות הדיסק 'ראשון ואחרון'

גילי (גיל-עד) שושן, המוכר לרבים כ'יששכר' מסדרת הטלוויזיה 'הפוך', מחזיק בתוך 36 שנותיו השכלה רחבה (לימודי משחק, קולנוע, תסריטאות ותיפוף), ורקורד לא רע בסרטים וסדרות טלוויזיוניות עטורות פרסים, וגם כאלה שלא. שושן גם עסק לא מעט במוסיקה ('דרים-דראם' ועוד) ובתוך כל אלה עבר תהליך ארוך של תשובה. היום הוא לא רק מופיע בשירה ומשחק, אלא גם מעביר שיעורי תורה. בקרוב ייצא הדיסק שלו 'ראשון ואחרון'.  

כיצד נוצר הדיסק?

"אני ונדב בכר, שותפי ליצירה, הסתובבנו בארץ עם חומרים שכתבתי מתוך תהליך התשובה שלי, מין שיעורי חיים. מגיל צעיר אני כותב שירה וגם סיפורים, וכך גם כתבתי תוך כדי התהליך. בסופי הופעות אנשים ניגשו וביקשו לקנות דיסק, וכשאמרנו שאין הם הצטערו, כי המופע מאוד חיזק אותם. כל שיר הוא 'וורט' חסידי עם נקודות הנוגעות בנפש, רק בשפה מודרנית. ברוך ה' שכעת לא אומר לאנשים שאין דיסק".

מה יש ב'ראשון ואחרון'?

"יש בו 10 שירים שהיו בהופעה. עד עכשיו הופענו רק עם גיטרה. עכשיו הבאתי לנגן את מיטב חבריי, יהודים מוכשרים ברמות בינלאומיות. אני ונדב הפקנו ועיבדנו, ויש המון כלי נגינה: קלרינט, תופים, כינור, קונטרה בס ועוד. מעכשיו נבצע את ההופעות עם הרכב מוסיקלי".

לא תפסיד בכך את האינטימיות שבהופעה?

"לא. כל אחד מהמופיעים הוא אדם מאוד אינטימי וצנוע. הנגנים מאוד חזקים מהמקום של הנשמה. לא יהיו על הבמה שואו ולקים ואורים ותומים. כן יהיו לבבות, כי זה מה שאני, וזה מוקפד מאוד".

איך מקבלים אותך חבריך מלפני התשובה?

"אנשים שהם אמיתיים רואים שחל בי שינוי לטובה - התעצמות ממש לא ממקום של אגו, אלא ממקום טוב. האנשים שאיתי בקשר מפרגנים לי ורואים שטוב לי ולעולם המקום שבו אני נמצא עכשיו. בטח יש אי שם, ואני לא מכיר כאלה, אנשים שמונעים מסטיגמות, ששואלים למה הוא עשה את זה. האמנים של היום זה לא מה שהיה פעם, הם אנשי רוח אמיתיים, לומדים חסידות ופנימיות. היום אולי מבחינת כסף יש לי פחות, אבל עושר יש לי הרבה יותר".

אתה לא מתגעגע למשחק?

"אני עדיין משחק, בהופעה הזאת, שאיתה אני רץ למעלה משנתיים. לעיתים רחוקות אני מתגעגע לעשות איזה סרט קולנוע ברמה גבוהה, ואני מאמין שזה ייצא. אבל האמת היא, שלהיות שחקן אף פעם לא היה פסגת החלומות שלי. תמיד רציתי יותר לכתוב, ואת זה אני עושה היום".

אתה מאמין שישמיעו אותך בתחנות הרדיו החילוניות, למרות שאתה דתי היום?

"לא צריך להאמין. אמונה היא למעלה מהשכל, ואני רואה בחוש איך היום, עוד לפני שיצאו השירים הטובים של הדיסק, אנשים משמיעים שירים שלי בתחנות רדיו - מ'הים האדום' באילת ועד לתחנה לא דתית בירושלים. אבל האמת היא שפחות מעניין אותי מה אחרים יגידו, העיקר מבחינתי שאפיץ את האור והאושר ואת הטוב האינסופי שנמצא כאן ועכשיו. אני מקווה שהדיסק הזה יעזור שהטוב הזה יתגלה".

הדיסק עתיד להגיע לחנויות - מתי אם לא - בי"ט כסלו, "ראש השנה לחסידות".