בשבע 370: ביבי מקשיב לברק יותר מלחבריו בליכוד

ח"כ דני דנון, יו"ר הליכוד העולמי

חגית רוטנברג , ט"ז בכסלו תש"ע

 

בימים בהם ראש הממשלה שובר חזק שמאלה, ואפילו שרים כמו בגין ויעלון נכנעים ללחצים ומאכזבים, שומרת קבוצה של כמה מצעירי הח"כים בליכוד על הגחלת האידיאולוגית של מפלגת השלטון. אחד הבולטים בחבורה הזו הוא ח"כ דני דנון. מאז כניסתו לבית המחוקקים הישראלי פועל דנון ללא לאות למען שלמותה של א"י, ולא נעדר גם מטקסים בשטח - ממזרח ירושלים ועד לחומש. בעקבות החלטת הקבינט בשבוע שעבר על ההקפאה, הספיק ח"כ דנון כבר לכנס כמה כנסים של חברי הליכוד נגד ההחלטה. השבוע הוא הגיש את חתימות חברי המרכז הדרושות על מנת לכנס את מרכז הליכוד, בניסיון לאלץ את רה"מ לחזור בו מהחלטתו.

האם להערכתך אכן תסתיים ההקפאה בעוד 10 חודשים, כפי שמבטיח נתניהו?

"אני חושב שאם הוא יקבל טלפון מאובאמה להאריך את ההקפאה, יהיה קשה לו לסרב. הזמני הוא הקבוע ביותר. מעבר לקושי הפרקטי שבהקפאה, אני מודאג מאוד מהצד המהותי שבה: יש פה אימוץ הטרמינולוגיה של השמאל על ידי הליכוד. השמאל התייחס תמיד להתיישבות כ'מכשול לשלום', בעוד אנחנו רואים בהתיישבות ערובה לביטחון. במעשה ההקפאה נתניהו מודה שההתיישבות היא בעיה. אם ברמה הפוליטית נהפוך להיות קדימה - זה מסוכן מאוד".

כיצד אתה מתכוון לפעול פרלמנטרית ובכלל לסיכול גזירת ההקפאה?

"ביום ההודעה על ההקפאה כינסתי ישיבת חירום עם ראשי הרשויות בגבעת זאב. במוצ"ש התקיים כנס גדול של ראשי סניפים ברעננה. ביום א' הגשתי ליו"ר מרכז הליכוד, השר משה כחלון, את חתימות חברי מרכז הליכוד על מנת לכנס את המרכז לדיון בהצעה שלי לסדר היום, שתובעת את המשך הבנייה ביו"ש ומחייבת את כל נבחרי הליכוד לפעול בהתאם. נעשה חיים קשים לראש הממשלה. בליכוד אין הסכמה להקפאה ואין הבנה למה היא נדרשת. בתחילה רה"מ אמר שנקפיא אם נראה התנעה של התהליך ויהיו מחוות מהצד השני. פתאום הוא שכח את התנאים שהציב. גם הסבריו להחלטת ההקפאה לא משכנעים. ניתן לזהות שהוא קיבל את ההחלטה בגלל לחץ ולא כי הוא מאמין בה. לכן נפעיל לחץ נגדי משמעותי.

"מלבד הח"כים שפועלים איתי בסיעה, יש כבר ארבעה שרים מהליכוד שפועלים נגד בגלוי: אדלשטיין, כחלון, שלום וארדן. גם יו"ר הכנסת והשרה לבנת נגד".

לדעתך לחץ של השרים יכול להפוך את ההחלטה?

"לשרים יש חלק מהותי. העקירה מגוש קטיף היתה נמנעת אם השרים היו יותר חזקים בהתנגדותם מול רה"מ. אני מאוכזב מבגין ויעלון. בבחירות אמרנו שאם ביבי ישבור שמאלה, אנחנו נשמור עליו. היום, בשעת מבחן, הם מקבלים את הדרישות והלחצים".

אלו רחשי שטח אתה שומע מקרב חברי הליכוד ביחס להחלטת ההקפאה?

"יש תמיכה אמיתית בהתיישבות ביו"ש. אנשים חשים שזה מיותר. יש החוששים מהפלת ממשלת ימין, לכן כרגע אנחנו פועלים לבלימת הסחף שנוצר מאז נאום בר אילן, שלא נידרדר. ריכוז החתימות בדרישה לכינוס המרכז הוא אמירה מהותית. אנשים כבר קיבלו טלפונים מלשכת רה"מ איך הם חותמים נגד ביבי. אני יודע שיתנהל מאבק מול רה"מ על הכינוס, הוא מפחד, אבל נכנס את המרכז. יש לנו רוב שם, אלא שמנסיוננו עם שרון וצחי הנגבי בעבר, השאלה תהיה איך הדברים יתבצעו. הם ירצו לא לאפשר הצבעה חשאית על ההצעה לסדר היום, ולא להעלות את ההצעה שלי אלא הצעה 'פרווה' של רה"מ. אבל לכינוס המרכז יש השפעה גדולה - עובדה שהשרים התחילו כבר לדבר. ואם נעביר במרכז את ההצעה, עוד ועוד שרים יתחילו לדבר נגד רה"מ".

אתה לא חושש מפיצול בליכוד, כמו שקרה בתקופת שרון?

"אני לא חושב שזה יגרום לביבי לפצל את המפלגה, וגם אם כן, זו לא סיבה שלא נביע את עמדותינו ונילחם עליהן. האיום של לא להפריע לרה"מ אינו מקובל, ראינו כבר לאן הוא הוביל".

עד כמה שותפותו של ברק בקואליציה גורמת לשבירה של נתניהו שמאלה?

"ברק מוביל את נתניהו. בקואליציה יש גרעין אידיאולוגי של סיעות כמו ש"ס, ישראל ביתנו ועוד, שעולה בערכו מבחינת מספר האצבעות על אלו של ברק. אבל ביבי מקשיב לברק יותר מאשר לחבריו בליכוד וזה בעייתי מאוד. די לראות את ניסוח הצווים, שמוכיח התייחסות עוינת להתיישבות, דבר שלא היה בא מבית היוצר של הליכוד".

האם יש לפעול להחלפתו של נתניהו בתוך הליכוד?

"צריך להפעיל בלמים בליכוד. אני קורא לכל הציבור הדתי לאומי להתפקד לליכוד דווקא עכשיו. הרכב הליכוד הוא משמעותי. אם היו היום הרבה מתפקדים מהסוג הזה בליכוד, זה היה משמעותי. מה ששרים היום אומרים לי בשיחות אחד על אחד, הם היו מעזים להגיד גם בחוץ. אם היה רוב כזה בליכוד, רה"מ לא היה מעז לזוז למקום בו הוא נמצא היום. אם נפיל את הממשלה נקבל את לבני. הדבר הנכון לעשות היום הוא לחשק את רה"מ".