בשבע 370: לגבות את מחיר הגזרות

אפשר להילחם בגזרות ההקפאה הדרקוניות באמצעות הקפדה משפטית דקדקנית על כל תג בפעולות המדינה ושלוחיה.

יאיר שפירא , ט"ז בכסלו תש"ע

 

אל תשאירו את השטח רק לצעירים שנשרו ממסגרות הלימוד ולנערות בנות 16 וקצת. הגזרות שניחתו בשבוע שעבר על ההתיישבות ויישומם הדרקוני גילו כבר השבוע את כוחם להבעיר את השטח. הפקחים הזריזים לדבר עבירה של שר הביטחון הספיקו בראשית השבוע להחרים ציוד בניה, ובהמשך השבוע להיזרק מכמה וכמה יישובים. בשבוע הבא הם יחזרו מגובים בשוטרי יס"מ, בשוטרי משמר הגבול ובכוחות צבא גדולים. יש בינינו אומנם כאלה שמוכנים לסכן את שלומם ועתידם במאבק מול הממשלה, הצבא, המשטרה והפרקליטות, אך הם מעטים וכוחם דל. לעומת זאת, יש בינינו אלפי בעלי כשרונות - אקדמאים, משפטנים ואנשי כספים, בתוך תחומי הקו הירוק ומחוצה לו - שיכולים למרר את חייהם של אלה המהמרים על חיינו. כל שנדרש מהם להקריב הוא מספר שעות בשבוע. אין צורך לספוג מהלומות, גם לא להסתכן בכתבי אישום. רק להקפיד כי כל פעולה שנוקטת המדינה תהיה חוקית ללא סייג, ולדאוג כי המדינה ושלוחיה ישלמו את מלוא המחיר אם לא יקפידו על כך בעצמם.

 

 הטרדה קריאיטיבית

לפני שבועות ספורים פשטו בלשים עם שחר על ביתו של אלחנן גרונר והובילו אותו לחקירה. ערב קודם לכן הגיע גרונר עם רעייתו לביתו של שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה, כדי למחות על צו הרחקה מיו"ש שקיבל אחיו של אלחנן, אריאל גרונר. אלחנן דפק בנימוס, לא הרים את קולו, ועזב את פתח הבית ברגע שהתבקש. אך פחות מ-24 שעות מאוחר יותר כבר היה מוכן כתב אישום נגדו שכלל, חוץ מהעלבת עובד ציבור והטרדה, גם סעיפים של השגת גבול ואיומים. המשטרה ביקשה מבית המשפט לעצור את אלחנן גרונר עד תום ההליכים נגדו.

השבוע עוכב לחקירה הפרסומאי הדר גולדמן, העומד בראש משרד הפרסום הפרובוקטיבי 'זרמון גולדמן'. כנגד האיש הוגשה תלונה, לאחר שגולדמן הגיע גם הוא בשעת לילה לביתה של משפחה ביישוב יוקרתי במרכז, ומחה נמרצות על סכסוך שפרץ בין בתו לבין בתם של בעלי הבית.

אין חולק על כך שגולדמן צעק על בני הבית. לטענת המתלוננים, הוא גם איים ואף תקף. למרות זאת, גולדמן רק עוכב לחקירה, והשתחרר בערבות זמן קצר אחר כך. המשטרה לא התרשמה שמדובר באדם מסוכן, למרות שבשבוע שעבר מלאה שנה לתלונה אחרת על גולדמן. הפרסומאי ספי שקד טען בזמנו כי גולדמן הזמין אותו לפגישת עבודה ואז איים עליו ותקף אותו.

 

מבצע האזנה נועז ומתוחכם

הפארסה התורנית של השבוע במרחב הדרום של המשטרה רשומה על שמו של העבריין טל קורקוס. במשטרת ישראל הצליחו להוציא מעל מיליון ש"ח להבטחת עדותו של קורקוס, שהיה יד ימינו של העבריין הדרומי יניב זרגורי. כל זאת בניסיון להרשיע את זרגורי ואנשיו על פי חוק ארגוני פשיעה. שופטי בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבעו כי קורקוס, שהספיק במהלך החודשים האחרונים להתראיין בכלי תקשורת מרכזיים ולפתוח אפילו בלוג מתוקשר, הוא עד מניפולטיבי, וזיכו את זגורי ואנשיו מהסעיפים העיקריים של כתב האישום.

הצלחה של מרחב דרום בתיק אחר היתה עשויה לפצות על הכישלון ולהרים מעט את גאוות המשטרה. כזו היתה אמורה להיות לכידתו בירושלים של עבריין איילתי בשם ג'ו נחמיאס, החשוד בשוד וברצח של סוכן תכשיטים. אך לכישלון דרושה תחפושת טובה כדי להתחזות להצלחה, וההודעה שהוציאה המשטרה בעניין מעוררת הרהורים על הקשר שבין היכולות המוגבלות של אנשיה ובין העילגות הבלתי נסבלת של דובריה.

"החקירה היתה מורכבת, סיזיפית וחכמה", משתבחת המשטרה בהודעתה. אך חוכמה ומורכבות לא היתה כאן. שני החשודים ברצח, נחמיאס ויניב בן הרוש, נעלמו מאילת מיד לאחר השוד. ההאזנה לבני משפחותיהם היתה אכן סיזיפית. הרוש נשבר ראשון, והחל להתקשר לקרוביו כעבור שבועות אחדים. איכון הטלפונים הוביל את המשטרה לדירה בבאר שבע, שם נעצר כשהוא מחופש לחרדי.

הרוש ישב למעלה מחודשיים במעצר, אך המשטרה לא הצליחה לחלץ ממנו הודאה או להביא ראיות שיאפשרו את העמדתו לדין. במשטרה טוענים כי הם חששו לחשוף ראיות בבית המשפט בעוד נחמיאס מסתובב חופשי, כדי לא לסכל את הרשעתו של נחמיאס ברצח. מכל מקום הרוש שוחרר ולא טמן ידו בצלחת, או בלשון הזהב של דוברי המשטרה "הרוש לא נרגע מהמעצר". לא רגוע הוא הגיע עם אנשיו אל ביתו של איש מועדונים בעיר הדרומית, ועל פי כתב אישום שהוגש נגדו לאחרונה, חטף אותו ורצח אותו במדבר.

"ג'ו נחמיאס המשיך להיות בבריחה, במשטרה ישבו חזק על הזנב של בני המשפחה הקרובים, דבר שהוביל למקום מחבואו", מספרת הודעת המשטרה בעילגות מופלגת. תרגומו הרהוט של סיפור המעשה הוא כי במשטרה המשיכו להאזין למשפחתו של נחמיאס במשך חודשים ארוכים, עד שזה נשבר והחל להתקשר לאימו. גם כאן איכון טלפונים באדיבות חברות התקשורת השונות שלח את החוקרים אל מסתור שמצא נחמיאס בדירה קטנה במאה שערים.

 

משמורת וירטואלית

כבר שנתיים מתנהל באולמו של שופט בית המשפט לענייני משפחה באזור תל אביב, פאול שטארק, מאבק משפטי בין בני זוג פרודים על משמורת של שני ילדיהם הקטנים. האב מבקש משמורת משותפת, האם מסרבת.

פקידי הסעד ושאר יועצים מעידים כי לשני הצדדים יכולות הוריות טובות ושניהם ראויים לשאת בנטל, אך הם מתקשרים זו עם זה בצורה יוצאת דופן. עוצמת העוינות שבין בני הזוג לא אפשרה להם לדבר פנים אל פנים עוד כשגרו תחת קורת גג אחת. גם לא כיום, כשהם גרים בבתים נפרדים אך ממשיכים לנהל במשותף את חיי ילדיהם הקטנים. תחת זאת מתקשרים ההורים בדואר אלקטרוני. "יש לו פגישה מחר עם הפסיכולוגית בתשע... אתה יכול להעיר אותו מאוחר או לא להעיר אותו - אני יכולה להעיר אותו בשבע וחצי ולטפל בו", כותבת האם לבן-זוגה לשעבר בדוא"ל שנשלח לפני שנתיים. "לגבי הגג, מתברר שלא כ"כ פשוט למצוא אנשי מקצוע ... בינתיים תשתדל לא ללכת שם יחף", היא כותבת במייל אחר.

השופט שטארק קבע כי משמורת משותפת, המצריכה תקשורת אינטנסיבית בין בני זוג לשעבר, לא תוכל להתקיים במקרה זה, לפחות עד שההורים יחלו לשוחח גם מחוץ לעולם הווירטואלי.