בשבע 370: בחזרה לבית הכנסת

כותב בשבע , ט"ז בכסלו תש"ע

 

בית הכנסת 'שערי אמת' בשכונת רמת אשכול בלוד זכה השבוע לתפילה ראשונה לאחר עשרות שנים. המתפללים הצעירים היו תלמידי כיתה ט' בבית הספר המדעי אמי"ת כפר בתיה ברעננה, שנטלו על עצמם משימה לשקם את בית הכנסת שננטש לפני 26 שנה עם עזיבת היהודים את השכונה.

הרב ערן שטראוס, מחנך הכיתה, סיפר כי הרעיון לשפץ את בית הכנסת נולד לאחר פנייה של אנשי הגרעין התורני בלוד. התלמידים שחיפשו משימה לאומית ויהודית לשנת הלימודים הקרובה נרתמו בהתלהבות ונרתמו לעניין.  

יחיאל חייקין מהגרעין התורני בלוד מספר כי  כיום כשלושת רבעי מהתושבים בשכונת רמת אשכול הם ערבים, ובמקום שמונה בתי כנסת ישנים שבקושי רב מצליחים למצוא מנין מתפללים  בשבתות ובחגים.

עונג אלטשולר, אחד התלמידים  מספר:  "הגענו לבית הכנסת. מולנו עמד בניין נטוש ומוזנח שעומד, כאילו מתבייש, לצד כנסייה ומסגד מפוארים.

"כשנכנסנו מצאנו אבק ולכלוך שכיסו את הרצפה והתנשאו לגובה של כמה סנטימטרים. כבלי החשמל היו חשופים, והתקרה כאילו איימה ליפול.  הספסלים היו זרוקים אחד על השני ולידם חומשים וסידורים שנראו כאילו עוד רגע מתפוררים".

התלמידים עבדו שעות ארוכות, גרפו את הזבל החוצה, הוציאו את הספסלים לגינת בית הכנסת והחלו לנקות. הם מירקו את הרצפה,  שייפו את הקירות עד שנראה הצבע המקורי, וליטשו את הספסלים עם נייר זכוכית.

בסופו של יום נערכה, לראשונה מזה עשרות שנים, תפילת מנחה בבית הכנסת ולאחריה שירה וריקודים למנגינת   "השיבנו ה' אליך ונשובה חדש ימינו כקדם".